BIST Piyasa Beklentisi

26.10.2015

Piyasa Beklentisi
Cuma günü boşluklu yukarı yönlü açılış sonrası, bir süre yatay seyretse de, Çin'de faizlerin düşürülmesi haberi sonrası, USD'nin küresel bazda değer kazanması eğiliminin etkisiyle satışlar derinleşti. Endeks gelen satışlara rağmen yine de 80.000 seviyesinin üzerinde tutunmaya devam etti ve haftanın son işlem gününü %0.16 gibi sınırlı bir değer kaybı ile 80.125 seviyesinden kapattı. Böylece BIST-100 haftalık bazda %0.49 düşüş göstermiş oldu. Hacim ise haftalık ortalama olarak oldukça yüksek bir seviye olan 4.12 milyar TL seviyesinde tamamladı. En son 9 Ekim'de 4 mlr TL üzerine çıkan hacim, 2 hafta sonra yeniden aynı eşiğin üzerinde tamamladı.

Yeni haftanın başlangıcında ise dolardaki değer kazanma eğilimi dikkat çekiyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybı eğilimine, benzer bir performansla TL'de katılmış durumda. Asya kotasyonlarında 2,90 seviyesinin üzerine atan ve hareketi hızlanan USDTRY ile beraber Euro/Dolar paritesinin de 1.11'in altına kırarak 1.10'lara doğru hareketinin hızlanmasına ve ABD 10 yıllık faizlerinin %2.08'lere yükselmesine rağmen dünya piyasalarında daha iyimser bir hava görmekteyiz. Asya piyasalarında fiyatlamaların pozitif olduğu günde, ABD vadelilerindeki hafif geri çekilme sonrası, DAX vadelilerinin pozitif fiyatlandığı günde Avrupa piyasalarında karışık açılışlar görülmesi bekleniyor. Bu noktada yurtdışından gelen karışık sinyallere ek olarak ABD'de işlem gören Türkiye ETF'lerinin Cuma günü satıcılı seyrederek değer kaybıyla kapanış yapması, yeni haftaya başlangıçta bir miktar endişelere neden olmaktadır. Bu nedenle yeni günün hafif satıcılı açılmasını bekliyoruz.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe Çin damga vurdu. İkinci seansın ortalarında Çin devlet başkanının devlet radyosunda yaptığı "Ekonomiyi desteklemek için makul oranda faiz indirimi ve zorunlu karşılık indirimi yapılacak" açıklaması sonrasında merkez bankası PBOC, politika faizi olan 1 yıllık borç verme faizini 25 bp. düşürerek %4.35'e çekerken, zorunlu karşılık oranını ise 50 baz puan düşürdü. Böylece PBOC, Kasım ayından bu yana 6. faiz indirimini gerçekleştirdi. Mevduat faizlerine ilişkin düzenlemelere de giden PBOC yaptığı açıklamalarda faiz oranlarında düzenlemelerin artacağını ifade etti. Haber ile birlikte USD'de sınırlı da olsa değer kazanımı görüldü. Ayrıca Yuan'ın rezerv para olacağı haberleri ve %7 büyüme hedefine ilişkin revize olabileceğine ilişkin açıklamalar, risklerin ve fırsatların halen bir denge noktasına oturmaya çalıştığına işaret etmektedir.

Bugün gündemde önemli bir veri bulunmuyor. Yurtiçinde saat 14:30'da Reel Kesim Güven Endeksi ve kapasite kullanım oranları 4. çeyrek ekonomik görünümü açısından öncü niteliğinde takip edilecek. Haftanın geri kalanında ise önemli verilerin bizi beklediği bir ajandayı takip edeceğiz. Yarın ABD Dayanıklı tüketim mal siparişleri ve tüketici güveninin yanı sıra FOMC toplantısı başlayacak. Çarşamba günü ise FOMC faiz kararını açıklayacak. Fed'den herhangi bir faiz değişikliği beklenmiyor. Bloomberg'den edinilen faiz artırım ihtimalleri ise Mart 2016'nın ön plana çıktığını gösteriyor. Bu nedenle ABD'de bir süre veri etkisinin sınırlı kalacağını söyleyebiliriz. Fed sonrası Perşembe günü ABD 3Ç15 büyümesinin ilk tahmin verilerine ek olarak Almanya öncü enflasyonu açıklanacak. Cuma günü ise Euro bölgesinin tahmini TÜFE verileri ile ABD'de tüketici harcamaları ve hanehalkı gelirleri verileri izlenecek.

Yurtiçi takvimde Çarşamba günü açıklanacak olan 4. dönem enflasyon raporu, TCMB toplantı tutanakları ile Cuma günü açıklanacak olan dış ticaret verileri yer alıyor. Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Çarşamba günü tek seans işlem görecek olan piyasalar Perşembe günü kapalı olacak. Ayrıca yoğun bir finansal tablo akışı da bu hafta hisseler özelinde dikkatle izlenecektir.

Teknik olarak haftalık bazda 79.300 seviyesini önemli bir destek olarak izlemeye devam ediyoruz. Önceleri direnç olarak izlediğimiz 79.300'ün üzerinde kalınması pozitiviteyi bir miktar artırabilir ve pozisyonlar korunabilir. Ancak 79.300'ün kırılarak altındaki hareketlerin hız kazanabileceği noktasında, 79.300 seviyesi ve bu seviyeye denk gelen hisse bazında destekler stop-loss olarak kullanılabilir. 79.300 üzerinde ilk etapta 81.000 direnci güçlü bir seviye olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bugün Açıklanacak Veriler
12:00 Almanya IFO Beklentiler Endeksi Eki (Bekl: 102.4)
14:30 Türkiye Reel Kesim Güven End. Eki. (Bekl: 97)
14:30 Türkiye Kapasite Kullanım Oranı Eki. (Bekl: %79.4)
16:30 ABD Dallas Fed İml. Akt. End. Eki (Bekl: -6)
ABD Xerox 3Ç15 finansalları
Türkiye HLGYO, AKBNK, ARCLK, OYAK Çimentı Grubu 3Ç15 finansalları

Yukarı