BIST Piyasa Beklentisi

13.10.2015

Yeni haftaya risk priminin artması nedeniyle Dolar/TL'nin 2.94 üzerinde fiyatlandığı bir açılış ile başladık. Açılışta 600 puan civarında aşağıda başlayan BIST-100 endeksi gün içinde ise alıcılı bir seyir göstererek bir ara 79.619'a kadar yükseldi. Söz konusu seviyeden gelen kâr realizasyonu ile beraber ise günü %0.11 artışla 79.300 seviyesinden tamamladı. Endeks, 200-günlük (üssel) saatlik ortalamanın üzerine çıksa da kapanışı yine söz konusu H.O seviyesinde gerçekleştirdi.

Bugünün açılışında kur cephesi, önceki günlere nispeten daha sakin. Real ve Kolombiya Pesosu dışında tüm para birimleri USD karşısında değer kaybederken, TL'de de benzer bir değer kaybı söz konusu. Ancak herhangi bir negatif veya pozitif ayrışma söz konusu değildir. Bu nedenle sabah açılışta hareketlerin daha temkinli olacağını düşünmekteyiz.

Dün gündemde, açıklanan herhangi bir veri yoktu. Ağırlıklı olarak Fed başkanlarından gelen mesajlar piyasaların takibinde idi. Ancak gelen mesajlar herhangi bir konsensus oluşturmadı. Ortak birleşilen nokta; enflasyonun halen hedefin çok uzağında olduğu ancak istihdam piyasasının gerekli şartları sağladığı yönünde idi. Evans, istihdam piysasındaki iyileşmeye rağmen enflasyon endişelerinin bulunduğunu ve küresel ekonominin arzu edilenden zayıf olduğunu ifade etti. Lockhart ise bu yıl içinde faiz artırımına gidilmesi konusundaki desteğini tekrarladı. Fed yöneticisi Lael Brainard, ekonomiye ilişkin risklerin aşağı yönlü bir eğilimde olduğunu, bu nedenle erken bir faiz artırımının doğru olmayacağını ifade etti.

Sabah saatlerinde açıklanan Çin'in Eylül ayı dış ticaret verilerinin beklentilerden kötü gelmesi, gerek Asya piyasalarında, gerekse emtialarda negatif hareketlere neden oldu. Çin ithalatının dolar bazında %20 ile beklentilerden sert geri çekilmesi, kıymetli metaller tarafında da geri çekilmelere öncü oldu.

Günün ajandası ağırlıklı olarak Avrupa verilerinden oluşuyor. Saat 11:30'da İngiltere'nin Eylül ayı ÜFE, TÜFE ve perakende fiyat endeksi verilerini izliyor olacağız. Saat 12:00'de Almanya'dan gelecek olan Ekim ayı Zew endeksleri de, beklentilerin fiyatlanması ile Euro/Dolar paritesi üzerinde volatiliteye neden olabilir. Saat 15:00'da Fed başkanlarından Bullard'ın açıklamaları izleniyor olacak.

Asya piyasalarının tamamının geri çekildiğini izlediğimiz küresel piyasalarda, ABD endeks vadelileri yukarı yönlü bir seyir izlese de ivmesinin zayıflığı göze çarpıyor. Karışık kapanışlar gösteren Avrupa piyasalarının ise yeni güne Çin ithalatı'ndaki zayıflığın etkisiyle yatay açılış yapması bekleniyor.

Teknik olarak saatlik grafiklerdeki Golden-Cross formasyonunun oluşmasının ardından, 200-günlük (üssel) H.O direnç seviyesi olarak ön plana çıkmış durumda. Temmuz ortasından bu yana söz konusu ortalamanın altında seyreden endeks, Tarım Dışı İstihdam sonrasındaki rallisiyle beraber ortalamayı geçme denemelerinde bulunmuş, ancak kapanışı hareketli ortalama seviyelerinde yapmıştı. Bugün özelinde günlük göstergelerde bir sorun görünmese de, saatlik göstergelerin negatif uyumsuzluğu, desteklerin önceliğini artırıyor. Bu nedenle takip edeceğimiz ilk destek seviyesi olan 78.500'ün altında pozisyonlarda ısrarcı olunmamalı. Söz konusu seviyenin altında ise 77.600-78.000 bandı gün içi destek olarak izleniyor olacak.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:30 İngiltere TÜFE-Aylık Eyl. (Bekl: %0.0)
11:30 İngiltere TÜFE-Yıllık Eyl. (Bekl: %0.0)
11:30 İngiltere Çekirdek TÜFE-Yıllık Eyl. (Bekl: %1.1)
11:30 İngiltere ÜFE-Aylık Eyl. (Bekl: -%0.2)
11:30 İngiltere ÜFE-Yıllık Eyl. (Bekl: -%1.8)
12:00 Almanya Zew Cari Durum End. Eki. (Bekl:64)
12:00 Almanya Zew Eko. Güven End. Eki. (Bekl:6,5)
12:00 Euro Bölgesi Zew Eko. Güven End. Eki. (Önck: 33,3)
13:00 ABD NFIB İş Dünyası İym. End. Eyl (B: 95,5)
15:00 ABD Fed/Bullard konuşacak.
21:00 ABD Aylık Bütçe Beyanı Eyl. (Bekl: $95 mlr)

Yukarı