BIST Piyasa Beklentisi

02.10.2015

Piyasalarda dün, hafta başından bu yana görülen volatilitenin devamını izledik. Endeksin teknik anlamda yön bulmaya çalıştığı dün oynaklıktaki artışa rağmen 200-saatlik (üssel) H.O'nın üzerinde hız kazandı ve günü %0.44'lük artışla 74.530 seviyesinde tamamladı. Günlük işlem hacminde görülen toparlanma bir miktar zayıflasa da dün de devam etti. Son üç işlem gününde 3 milyar TL üzerinde hacim görülen endekste dün 3.17 milyar TL'lik işlem gerçekleşti.

Dün yoğun bir veri akışı söz konusu idi. Avrupa'dan gelen İmalat PMI verilerinde Çin'deki iyimserliğin yansımasını göremedik. Beklentilerin altında kalan Avrupa PMI'ları sonrasında haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin hafif üzerinde 277 bin kişi açıklandı. Bir önceki veri de yukarı yönlü revize edildi ama beklenen iyimserlik gerçekleşmedi. ABD'de Eylül ayı Markit İmalat PMI verisi beklentilere paralel 53.1 açıklanırken, ISM İmalat PMI verisi 50.2 ile son 2 yılın en düşüğüne geriledi. Nispeten olumlu sayılabilecek ABD verileri de piyasadaki volatilitenin önüne geçemedi.

Bugün haftanın en önemli verisi olan Eylül ayı ABD istihdam verileri saat 15:30'da açıklanacak. Piyasa tahminlerinde Tarım Dışı İstihdam (TDİ) 200 bin kişi olarak beklenirken, işsizlik oranının %5.1 seviyesinde kalacağı, ortalama saatlik ücretlerin ise aylık bazda %0.2 artış göstereceği tahmin ediliyor. Yabancı aracı kuruluşlardan gelen raporlar, TDİ'nin beklentilerin bir miktar altında açıklanabileceği yönünde görüşlere yer veriyor. Öte yandan analistler ve ekonomistler, Çarşamba günkü ADP verisinin karışık sinyaller verdiği ve piyasa fiyatlamalarının da TDİ verisinde beklentilerin henüz net bir yön kazanmadığı konusunda fikir beyan etmekteler. Verinin Fed faiz artırım süreci üzerinde çok büyük bir etkisi olması nedeniyle, piyasaların bugün tamamen odağını çevirdiği bir gündem maddesi olacağını söyleyebiliriz. Bu noktada Fed'in yıl içinde faiz artırım ihtimalinin %62 seviyelerine kadar yükselmesi de dikkat çekicidir.

Sabah saatlerinde kur cephesinde gerek küresel bazda gerek TL özelinde, USD karşısında görülen değer kayıpları, TDİ tarafında beklentiler konusunda net olunmadığını ve borsalar açısından alım iştahının düşük olduğunu görüyoruz. Beklentiler tarafındaki belirsizliği, USDTRY'nin her ne kadar negatif ayrışsa da 3.04'ün üzerine çıkamamasından, Dolar endeksi (DXY)'deki hafif yükselişten ve Euro/Dolar'ın buna rağmen gücünü korumasından anlayabiliyoruz.

Küresel piyasalarda da karışık bir seyir hakim. Dün ABD'de çok sınırlı hareketler görüldü. S&P'de tepki alımlarına rağmen yükseliş sınırlı kalırken Dow Jones yatay kapandı. Endeks vadelileri ise yatay seyrini koruyor. Asya'da Çin tatil sonrası yükselişle hareket ederken, diğer piyasalarda hafif satıcılı bir seyir hakim. Küresel bazdaki bu karışık sinyallere rağmen Avrupa piyasalarının gücünü koruyan Euro temelli yükseliş göstermesi gerekiyor.

Bu noktada kurların geldiği seviye ve akşam seans sonuna doğru Bankacılık hisselerine gelen alışların açılışta realize edilebileceği beklentisiyle satıcılı başlamasını tahmin ettiğimiz endekste, 200-saatlik (üssel) H.O'nın destek niteliği görmesi, ilerleyen saatlerde açılıştaki negatifliğin sınırlı kalmasına neden olabilir.Öte yandan kısa vadeli göstergelerde hafif toparlanma çabasına rağmen net bir güçlenme yok. Açılış sonrası yaşanabilecek geri çekilmelerde 73.800 ilk gün içi destek olarak izlenecek. Bu seviye üzerinde pozisyonlar korunabilir. Ancak altında gevşeme eğilimi hız kazanabileceğinden 73.300 ve 72.900 alt desteklerine doğru hareketler görebiliriz.

Bugün Açıklanacak Veriler
12:00 Euro Bölgesi ÜFE-Aylık Ağu. (Bekl: -%0,6)
12:00 Euro Bölgesi ÜFE-Yıllık Ağu. (Bekl: -%0,4)
15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Eyl. (Bekl: 200 bin kişi)
15:30 ABD İşsizlik Oranı Eyl. (Bekl: %5,1)
15:30 ABD Ort. Saatlik Kazançlar Eyl. (Bekl: %0.2)
17:00 ABD Fabrika Siparişleri Ağu. (Bekl: -%1.2)
17:00 ABD Fab. Sip. (Ulaştırma Hariç) Ağu. (Bekl: -%0.3)

Yukarı