BIST Piyasa Beklentisi

21.09.2015

Geçtiğimiz hafta "beklentilerin alınıp, gerçekleşmelerin satıldığı" bir hafta oldu. Salıdan itibaren alıcılı seyreden endekste Cuma günü, hafta boyu satın alınan Fed beklentilerinin gerçekleşmesi ve Ftich endişeleri ile dar bantta satıcılı bir seyir izlense de, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'in yeniden milletvekili adayı olarak gösterilmeleri gün sonuna doğru alış ve hacim getirdi. BIST-100 Cuma gününü %0.16'lık artışla 75.099 seviyesinden kapatırken hacim 3.4 milyon TL oldu. Böylece geride bıraktığımız haftada %5.25 yükselen endeksin ortalama günlük işlem hacmi 3.11 milyar TL oldu.

Perşembe günü Fed'in faizleri değiştirmemesi sonrası, bu yöndeki fiyatlamaların ardından Fitch'in kredi notu gözden geçirmesi beklenmeye başlamıştı. Piyasanın genelinde Fitch'ten seçim öncesi karar değişikliğine gitmesi beklenmiyordu. Beklendiği gibi Fitch "BBB-" olan kredi notunu ve "durağan" olan görünümü korudu. Açıklamalarında mali disipline ve siyasi belirsizliklere vurgu yapan Fitch, daha çok ekonomideki büyüme, cari açık gibi konulardaki endişelerini ortaya koydu. Bu açıklamalar ışığında, seçim öncesi piyasaları etkileyecek bir hamle yapmak istemeyen Fitch'in olumsuz tarafta kaldığını söyleyebiliriz.

Bu hafta iki buçuk gün işlem görecek olan endekste zayıf ve hacimsiz işlemler olmasını bekliyoruz. Öte yandan dış faktörlerin seyri, yeni haftanın SATICILI başlayacağına işaret ediyor. Küresel hisse senedi piyasalarındaki olumsuzlukla beraber, USD'nin gerek gelişen gerek gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanma eğilimi açılış beklentimizi güçlendiriyor. Dolar/TL tarafındaki 2,98'lerden yeniden 3.01'in üzerine görülen hareketlenmeler açılışta kâr realizasyonlarının yaşanabileceğini gösteriyor. USD'deki değer kazanımında, Fed başkanlarından 2015'te faiz artırımı olma ihtimalini yüksek gören açıklamaların etkili olduğunu görüyoruz. Williams, Lacker ve Bullard, 2015 yıl sonuna kadar faiz artırımı yapılabileceğine ilişkin açıklamaları, küresel bazda USD'ye değer kazandırmış durumda. Altın(ons) ise yükseliş seyrine devam ediyor.

Haftalık ve günlük beklentiler ışığında, bu hafta sadece 5 seans işlem görecek olan endekste teknik olarak; seans içi ve günlük grafiklerinde göstergelerin pozitif konumda olmaları, temel anlamda olumsuzluğa rağmen, gün içi işlemlerde geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini gösteriyor. 74.400 seviyesini ilk destek olarak takip edeceğimiz BIST-100'de söz konusu seviyenin üzerinde tutunma çabası bekliyoruz. Beklentimizin aksine 74.400'in kırılması durumunda gevşeme eğilimi hız kazanabileceğiden pozisyonlar azaltılarak 73.400-73.800 bandı alt destekler olarak izlenebilir. 75.300 gün içi işlemlerde direnç konumunu sürdürüyor.

Bu hafta en önemli gündem maddeleri, yarın yapılacak olan TCMB toplantısı ve çarşamba günü Banka analistleri ile gerçekleştirilecek olan toplantı olacak. TCMB'nin faizlerde değişikliğe gitmesini beklemeyen analist ve ekonomistlerin gözü, banka analistleri toplantısından çıkacak mesajlar olacak. Bugün 2. el konut satışları verilerini takip edeceğimiz ABD'de kapalı olduğumuz Çarşamba günü öncü PMI, Perşembe günü dayanıklı tüketim malları siparişleri ve yeni konut satışları, Cuma günü ise Hizmet PMI verileri açıklanacak. Avrupa tarafında ise Çarşamba günkü PMI verileri paritede oynaklığa neden olabilir.

Küresel piyasalardaki görünüm negatif tarafta yer alıyor. Asya piyasalarındaki aşağı yönlü seyire ek olarak, ABD piyasalarında görülen satışlar ve endeks vadelilerindeki düşüş Avrupa açısından görünümü bozmuş durumda. Bu faktörlere ek olarak Yunanistan'da yeniden Syriza'nın seçimleri kazanması, Cuma gününü satıcılı kapatmış olan Avrupa borsalarının yeni haftaya da geri çekilmelerle başlaması beklentisini güçlendiriyor.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 Türkiye Tüketici Güven Endeksi Eyl. (Önck: 62,4)
17:00 ABD 2. El Konut Satışları Ağu. (Bekl: 5.5 Mn adet)
17:00 ABD 2. El Konut Satışlar-Aylık Ağu. (Bekl: -%1.6)
20:00 ABD Fed/Lockhart konuşacak.

Yukarı