BIST Piyasa Beklentisi

09.09.2015

Dün Dolar tarafında küresel olarak gevşeme eğilimi temelinde tepki alımlarıyla açılan endekste Iğdır'dan gelen şehit haberleri ve sanayi üretimi tarafındaki bozulma ile beraber USDTRY'nin 3,02 üzerinde fiyatlamalarına şahit olduk. Bu hareketle beraber gevşeyen endeks, ikinci seansa, dış faktörlerin olumlu tarafa dönmesiyle yeniden alıcılı açılmış olmasına rağmen gün sonuna doğru görülen kâr realizasyonları ile günü %0.26 yükselişle 72.051 seviyesinde kapandı. Alışlar bankacılık öncülüğünde olurken, sanayi endeksinin %0.10 geri çekildiğini gördük. Günlük işlem hacmi 2.2 milyar TL ile beklentilerin altında kaldı.

Dün gelen şehit haberleri ve gece yarısı ülke genelinde yaşanan olaylar sonrasında risk primine ilişkin fiyatlamanın sınırlı kaldığını ve kur tarafında bir pozitif ayrışma olduğunu görmekteyiz. USD'nin gelişen para birimleri karşısında (özellikle Yen) değer kazanmasına rağmen Dolar/TL kurunun 3,00'ın altındaki hareketleri, açılış için POZİTİF sinyaller vermektedir. Öte yandan yurtdışı piyasalarda görülen Asya temelli iyimserlik ve gelişmekte olan para birimlerinin (Özellikle Rand ve Asya ülkeleri) USD karşısında güç kazanma eğilimi, alıcılı açılış ihtimalini güçlendiriyor. Ayrıca emtia tarafında da değer kazanımları söz konusu. Bu durum da piyasalardaki olumlu havayı güçlendirebilir.

Dün gündemde yurtiçinde sanayi üretimini yurtdışında ise Euro bölgesi 2. Çeyrek revize büyümesi piyasaların odağında oldu. Türkiye'de sanayi üretiminin yıllık bazda %3.7 büyümesi beklenirken, aylık bazdaki %1.5'lik düşüşün de etkisiyle, sadece %0.3 yükseliş gösterdi. Bu durum piyasaların 72.000 seviyesinin altına 71.594 seviyesine kadar gevşemesine neden oldu. Euro bölgesi 2. Çeyrekte beklentilerin üzerinde %1.5 büyüyünce Euro/Dolar paritesinde 1.12'ye doğru hareket seyrettik. Ayrıca Almanya'nın dış ticareti de tahminleri aşarak €22.8 mlr oldu.

Bugünün ajandası oldukça zayıf. ABD ve yurtiçi tarafta önemli bir verinin olmadığı günde yine iç güvenlik riskine ilişkin beklentiler dikkatle takip edilecek. Yarın Türkiye'nin cari işlemler dengesi ve GSYH verileri öncesi bugün daha sakin bir ajandanın olması, zayıf hacmin devamı açısından önemlidir. Ancak, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Genelkurmay başkanı ile yapacağı toplantılardan çıkabilecek mesajların da takip edilmesinin önemli olduğu fikrindeyiz.

Fitch BBB- olan kredi notunun gelecek hafta gözden geçireceğini açıkladı. Fitch açıklamasında politik ve siyasi ortam ile Fed'in faiz artırım sürecine ilişkin tepkisini analiz edeceğini söyledi. Mali gücün politik ortama rağmen sarsılmadığını ve kamu tarafının halen derecelendirmeye destek olduğunu ifade eden kurum, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin zayıflığını da risk unsuru olarak belirtiyor.

Uluslararası piyasalar Çin'e ilişkin iyimserlikten destek bulmuş durumda. Çin hükümetinin ekonomiyi canlandırmak adına teşvikleri hızlandıracağı spekülasyonuna ek olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinin USD karşısında güç kazanma eğilimi, piyasaları ayakta tutuyor. Asya tarafında da Japonya lokomotifliğinde alıcılı seyir söz konusu. Japonya'da Lehmann Brothers iflasından bu yana 7 yılın en sert yükselişini göstermekte. Dün haftaya başlayan ABD piyasalarının alıcılı kapanışı sonrası vadeli kontratlar da pozitif bir seyir izliyor. Dün güçlü alışlarla kapanan Avrupa piyasalarının bu sabah itibarıyla bu seyrini açılışta da sürdürmesi bekleniyor.

Teknik olarak endekste beklenen alıcılı açılış sonrası, 72.500'ü ara direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması sonrasında ilk etapta geçtiğimiz günlerde oluşan boşluğu doldurmaya yönelik olarak alıcıların bir miktar daha gücünü arttırabileceği kanaatindeyiz. Bu nedenle 72.500'ün üzerinde gün içi Al-Sat amaçlı olarak pozisyonlar arttırılabilir ve 72.900 ve 73.300 dirençleri hedef alınabilir. Yükseliş denemelerinin zayıf kalması durumunda ise 71.500 gün içi ilk destek seviyesi olarak izlenebilir.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:30 İngiltere Sanayi Üretimi-Yıllık Tem. (Bekl: %1.4)
11:30 İngiltere İml. Sanayi Üretimi-Yıllık Tem. (Bekl: %0.5)
11:30 İngiltere Dış Ticaret Dengesi Tem. (Bekl: -£1.95 Mlr)
15:15 Kanada Konut Başlangıçları Ağu. (Bekl: 190.5 Bin)
15:30 Kanada İnşaat İzinleri - Aylık (Bekl: -%5)
17:00 Kanada BoC Faiz Kararı (Bekl: %0,50)
17:00 ABD JOLTS İş İmkanları Tem. (Bekl: 5.3 mn)

Yukarı