BIST Piyasa Beklentisi

07.09.2015

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe, Dolar/TL kurunun etkisiyle negatif açılış yapan gün boyu satıcılı seyrini sürdüren endekste, ABD'den gelen ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verilerindeki iyileşmenin etkisiyle satışlar derinleşti ve Cuma gününü %1,42 değer kaybı ile 72.950 seviyesinden tamamladı. Böylece endeksin haftalık kaybı %2,3 seviyesinde gerçekleşti. Ortalama 2.57 milyar TL gibi zayıf bir hacimle fiyatlanan endekste tepkilerin zayıf, satışların ise sert olduğu bir hafta geride kalmış oldu.

Teknik göstergelerdeki bozulmanın tekrar belirginleştiğini gördüğümüz endekste hafta sonu yaşanan terör olayının da yarattığı olumsuz etkisi ile güne satıcılı başlanmasını bekliyoruz. Söz konusu olaylar sonucu bugün sabah saatlerinde risk priminin arttığını ve fiyatlamaların negatif yönde sertleştiğini görüyoruz. Dün kapanış sonrası 3.00 TL seviyesine dayanan Dolar/TL kurunun, Asya seansında 3.0465'e kadar yükseldiğini gördük. Ayrıca 5 yıllık CDS'lerin 281'lerin üzerine yükselişi ve ABD'de işlem gören Türkiye ETF'lerinin 2009 Haziran'ından bu yana en düşük seviyeye gelmesi, sabah açılıştaki satış baskısının güçlü olacağına ilişkin önemli bir sinyal olarak görülmektedir. Söz konusu risk priminin artması, son dönemde bu konuya dikkat çeken kredi derecelendirme kuruluşları açısından da negatif algı oluşturacağından, orta vadede oluşabilecek aşağı yönlü hareketlere karşı dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz.
Cuma günü açıklanan istihdam verileri gelişmekte olan piyasalar açısından olumlu sinyaller vermedi. Tarım dışı istihdamın (TDİ) Ağustos ayında 173 bin kişi artış göstermesi ilk etapta olumlu bir hareket yaratsa da, işsizlik oranının %5.1'e gerilemesi ve ortalama saatlik kazançların %0.3 ile beklentileri aşması endekste baskıyı artırdı. Öte yandan Temmuz ayı TDİ verisinin yukarı yönlü revizyonu da endekste baskıyı artıran bir diğer unsur oldu.

Bu haftanın gündeminde ise iç güvenlik riskine ilişkin haber akışlarının dışında zayıf bir veri akışı mevcut. Bugün ABD piyasaları "İşçi Bayramı" nedeniyle kapalı. Öte yandan hafta boyunca ABD'de Perşembe günü toptan stoklar, işsizlik başvuruları ve Cuma günü açıklanacak olan ÜFE verilerini izliyor olacağız. Türkiye'de ise Salı günü sanayi üretimi verisi açıklanacak. Perşembe günü açıklanacak olan cari işlemler dengesi dışında, 2. çeyrek büyüme verisi haftanın en önemli verisi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye ekonomisinin 2. çeyrek dönemde bir önceki çeyreğe göre %0.7, yıllıklandırılmış olarak ise %3 seviyesinde büyüyeceği tahmin ediliyor.

Dış piyasalarda ise satıcılı bir Cuma günü sonrası Asya'da Japonya hariç tüm piyasalar satıcılı kapattı. Nikkei endeksi düşüş trendini sürdürse de yeni haftanın ilk işlem gününü hafif tepki alımlarıyla kapattı. ABD piyasaları istihdam verilerinin verdiği sinyallerin karışık olması sonrası %1,5'in üzerinde değer kayıplarıyla haftayı kapattı. Bugün kapalı olan ABD piyasaları için Salı günü için vadeli kontratlar, hafif tepki alımlarına işaret etmekte. Cuma günü düşüşle kapanan Avrupa piyasalarının ise yeni haftaya tepki alımlarıyla başlaması bekleniyor.

Açılış sonrasında 72.000 ilk ara destek konumunda olacaktır. Bu seviyenin üzerinde kalınamaması durumunda ise gevşeme eğilimi etkisini arttıracaktır. Geri çekilmelerde sırası ile 70.500 ve 69.800 seviyeleri hafta bazında alt destekler olarak takip edilebilir.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:30 Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güv. Eyl. (Bekl: 16)
14:30 Hindistan Cari İşl. Deng. 2Ç15 (Bekl: -3.97 mlr $)
17:30 Türkiye Hazine Nakit Gerç. Ağu.

Yukarı