BIST Piyasa Beklentisi

27.08.2015

Dün güne hafif satıcılı başlangıcın ardından 72.700 seviyesinden gelen tepki alımları, bankacılık endeksinde (XBANK) teknik olarak önemli bir seviye olan 122.150 seviyesinin de kırılmasıyla birlikte güç kazandı. Yükseliş hareketinin hacim artışıyla desteklenmesini olumlu bulduğumuz BIST-100 endeksi dün günü %0.14'lük bir artışla 73.615 seviyesinde günü tamamlarken, 3.41 milyar TL'lik bir işlem hacmi gerçekleşti. Bankacılık endeksinin %0,1 değer kazandığı günde sanayi endeksi %0,14 düşüş gösterdi.

Bankacılık endeksinde teknik olarak gerek yatay direnç, gerek 50 saatlik (üssel) H.O'nın geçtiği 122.150 seviyesinin kırılması ve kapanışı üzerinde gerçekleştirmesi her ne kadar endeks açısından önemli olsa da, dün bankalar tarafında tek düşüş gösteren GARAN takası bir miktar risk unsuru olarak göze çarpıyor. Dün 50.3 milyon TL ile para çıkışının en yüksek olduğu hisse konumundaki GARAN'da, yabancı satışı da dikkat çekti. Yabancı yatırımcıların ağırlıklı işlem yaptığı ve ilk iki satıcı konumundaki kurumlardan yaklaşık nette 12 milyon lot civarında bir hisse satışı söz konusu. Bu durum piyasalar açısından kısa vadeli bir risk unsuru olarak masada durmaktadır.

Kur ve yurtdışı tabloda durum, lehimize görünüyor. Dün sabah saatlerinden itibaren 1,1561 seviyesinden gevşemeye başlayan Euro/Dolar paritesi 1,13'lerde aşağı yönlü bir seyir izlemekte. Toparlanma eğilimi güçlenen dolar endeksi (DXY)'nin ise yeniden 95 seviyesinin üzerine atmış olduğunu görüyoruz. Dolar'daki bu değerlenmeye rağmen, Asya kotasyonlarında 2,9350'yi geçmekte zorlanan Dolar/TL kurunun 2,93'ün hemen altında seyretmesi, gün özelinde POZİTİF bir done olarak karşımıza çıkıyor.

ABD'de dün açıklanan Dayanıklı Tüketim Malları siparişleri, özellikle manşet verideki daralma beklentilerine karşın %2.0 ile sert yükseliş gösterse de piyasa fiyatlamaları negatif yönde olmadı. Fed'in faiz artırımı sürecinde Eylül ayı ihtimalinin analistler ve ekonomistler tarafında azalmış olması ve söz konusu veride görülen iyileşmenin küresel kriz endişesine ilişkin riskleri sınırladığı algısının fiyatlamalardaki olası baskının önüne geçtiğini söylebiliriz. Öte yandan yurtiçi gündemde geçici olarak Başbakanlığa atanan Ahmet Davutoğlu, seçim hükümeti için bakan adayı olarak belirlediği isimlere davet mektubu gönderdi. 1 Kasım'daki seçimlere kadar görev yapacak olan hükümette, partilerin tutumu nedeniyle dışarıdan atanacak bağımsız bakanların ağırlıkta kalması bekleniyor.

Bugün ise ABD'den gelecek veriler açısından oldukça yoğun bir gün. Saat 15:30'da açıklanacak olan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları (Bekl: 274 bin kişi) ile 2Ç2015 dönemine ilişkin ikinci tahmin GSYH (Çeyreksel Bekl: %2,3) ve kişisel tüketici harcamaları (Çekirdek Bekl: %1,8) verileri daha ön plana çıkıyor. 17:00'da açıklanacak olan Bekleyen Konut Satışları'nın Temmuz ayında aylık %1 yükseliş göstermesi bekleniyor. Bu verilerin yanı sıra bugün başlayacak ve iki gün sürecek olan Jackson Hole sempozyumlarında Fed başkanlarının yapacakları açıklamalar ve verecekleri mesajları da dikkatle takip ediyor olacağız. Analistler ve ekonomistler toplantıdan Eylül ayı ihtimalinin azaldığına ilişkin mesajlar çıkması ihtimali üzerinde görüş bildiriyorlar. Fed başkanlarından gelen münferit açıklamalar, bu görüşleri bir anlamda destekler niteliktedir.

Dış piyasalarda iyimserlik bugün daha da güçlenmiş durumda. Avrupa hariç diğer küresel piyasalarda alışların oldukça güçlü olduğunu görüyoruz. Hong Kong ve Endonezya'daki güçlü alışlar önderliğinde tüm Asya piyasalarında %1'lerin üzerinde artış görünüyor. Dün %2,2 civarında yükselişle kapanarak 6 günlük düşüşünü sonlandırdı. ABD vadelilerinin %1,9 civarında yükseliş seyri, bugün yurtdışındaki olumlu havayı destekliyor. Dün Praet'in açıklamaları sonrası zayıflayan Euro ile beraber satıcılı kapatan Avrupa piyasalarının yeni güne küresel iyimserlik temelinde sert yukarı yönlü açılması bekleniyor.

Teknik olarak güne hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz BIST-100 endeksinde, XBANK'ta önemli bir direnç olan 122.150'nin geçilmesi sonrasında tepkinin güçlenmesinin göstergelerle de desteklendiğini görmekteyiz. Açılışta 73.500 seviyesinin üzerinde tutunma çabaları görebileceğimiz endekste, 75.000 direnci önem kazanıyor. Bu seviyenin üzerinde 75.800'e kadar maliyetlenilerek 76.900 izlenebilir. 76.900'den gelebilecek kâr satışlarına karşı dikkatli olunması gereken endeksin aşağı yönlü hareketlerinde bu kez 73.500 kırıldığında 72.800'e kadar pozisyonlar azaltılarak bu seviyenin altında kapatılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 İspanya GSYH Büyüme - Yıllk. 2Ç15 (Bekl: %3,1)
15:30 ABD Haf. İşs. Maaşı Başv. (Bekl: 274 bin)
15:30 ABD Büyüme - Çeyr. (2. Tahmin) 2Ç15 (B: %3,2)
15:30 ABD Kişisel Tük. Har. (PCE) (2. Tah.) 2Ç15 (B: %2,2)
15:30 ABD Çekirdek PCE (2. Tahmin) 2Ç15 (Bekl: %1,8)
17:00 ABD Bekleyen Konut Sat. - Aylık (%) (Bekl: %1,0)
ABD Jackson Hole toplantısı başlıyor.

Yukarı