BIST Piyasa Beklentisi

17.08.2015

Cuma, dar bir bantta işlem gören endeks günü %0,29 gibi sınırlı bir değer kazanımı ile 77.308 seviyesinden tamamladı. Böylece endeksin haftalık değer kaybı %1,43 seviyesinde gerçekleşti. Cuma günü, 3 milyar TL seviyesinde bir hacim gerçekleşen BIST-100 endeksinde böylece hafta ortalamasına yakın bir seviye görüldü. Bankacılık endeksinin yatay kaldığı haftanın son işlem gününde sınırlı kazanca sanayi endeksindeki %0,71'lik yükseliş katkı yaptı.

Kur cephesinde bugün görünüm gelişmekte olan ülke paralarının aleyhinde oluşuyor. Yeni haftanın sabah saatleri itibarıyla hafif değer kazanan bir dolar endeksi (DXY) ve 1,11'in hemen altında işlem gören Euro/Dolar paritesi; USDTRY'de 2,84'lere kadar yükseliş görülmesine neden oldu. Geçen hafta 3 devalüasyon birden gerçekleştiren Çin'deki değer kayıpları sonrasında Yuan'ın tansiyonu düşmüş görünüyor. Ayrıca emtia tarafında da petroldeki geri çekilme seyri devam ederken Altın'ın Ons fiyatında hafif düşüşler söz konusu.

Cuma günkü veri akışının piyasa etkisi oldukça yüksek idi. Euro bölgesi öncü büyümesi 2.çeyrekte %1.2 ile beklentilere yakın açıklanırken, ABD'de ÜFE ve Sanayi üretimi verileri takip edildi. AB büyümesinin gün içinde parite temelli yarattığı pozitif hava beklentilerin üzerinde %0,6 olarak açıklanan ABD Temmuz ayı sanayi üretimi verisi ile beraber bir miktar sınırlanmıştı.

Bu haftanın ilk işlem gününde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ancak saat 14:00'da gerçekleşecek olan AKP-MHP görüşmelerinden çıkacak mesajlar takip edilecek. Geçtiğimiz hafta CHP ile görüşmelerden sonuç alınamaması ve koalisyon görüşmelerinde resmi süreninsonlarına yaklaşılması, MHP ile olan görüşmelerin önemini oldukça artırmış durumdadır. Görüşmelerden tıkanma sinyalleri çıkması halinde erken seçim ihtimalinin güçlenmesi üzerinden, açılışta beklediğimiz baskının gün içinde ciddi oranda arttığını görebiliriz. Haftanın kalanında ise yurtiçinde yarın TCMB'nin faiz kararı; yurtdışında ise Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Temmuz ayı TÜFE verisi ve Fed toplantı tutanakları piyasaların odağında olacak.

Dış piyasalara baktığımızda Asya'da sakin bir seyir hakim. Hindistan'da %1'lere yakın değer kaybı dikkat çekiyor. Alıcılı kapanan ABD endeksleri sonrası S&P ve Dow Jones vadelileri hafif yukarda seyrediyor. Satışlarla kapanan Avrupa piyasalarının açılışta hafif satıcılı başlaması bekleniyor.

Yeni haftaya satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste, 77.700 seviyesi halen önemini koruyor. Açılış sonrası baskı 76.600 desteğine kadar hız kazanabilir. Bu nedenle 76.600 seviyesinin altında pozisyonların azaltılmasını uygun buluyoruz. Gün içi olası tepkilerde hareketin 78.500-78.700 seviyesine kadar hız kazandığını görebiliriz. Yeni pozisyonlar için 77.700 mutlaka aşılmalı.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 Türkiye İşsizlik Oranı May. (Önck: %9,6)
12:00 AB Dış Ticaret Dengesi Haz. (Önck: 18,8 mlr €)
15:30 ABD New York Empire State İml. End. Ağu. (B: 5)
17:00 ABD NAHB Konut Piyasası Endeksi Ağu. (Bekl: 61)
23:00 ABD Net UV Sermaye Akımları Haz. (Önck: 93 mlr $)

Yukarı