BIST Piyasa Beklentisi

07.08.2015

Dün yukarı yönlü açılışla güne başlayan BIST-100 endeksi, gün boyu benzer seyrini devam ettirdi. Bir ara endeksin değer kazancı %1,1'e kadar yükseldi. BIST-100 dünü %0,86 yükselişle 78.803 seviyesinden tamamladı. Hacmin zayıf kalmaya devam ettiği günde, 2.81 milyar TL'lik işlem oldu. Bankacılık hisselerinin %1,68 değer kazandığı günde, sanayi endeksi %0,8 yükseldi.

Haftanın son işlem gününe başladığımız şu saatlerde kur tarafı oldukça sakin işlem görüyor. Dolar endeksi ve paritenin dün kapanıştaki seeviyelerine yakın seyrettiği sabahta, USDTRY kuru da benzer bir performans gösteriyor. Bu durumu, yatırımcıların bugünki ABD istihdam verileri ve yurtiçi özelinde Moody's kararı öncesi risk iştahının düşük olduğu yönünde değerlendiriyoruz. Yatırımcıların temkinli yaklaşımı, hacimsiz ve yatay seyrin ABD verilerine kadar devam edeceğine işaret ederken, pozisyonlar için hisse bazlı hareketlerin takip edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Geride bıraktığımız gün, gerek veri akışı gerekse siyasi gündem açısından nispeten daha sakin geçmişti. İngiltere Merkez Bankası (BoE), beklendiği gibi %0,5 olan politika faizini ve 375 mlr £ olan parasal genişleme programını sabit bıraktı. BoE'den gelen açıklamalarda ise faiz artırımı için aceleci olmadıklarını ve 2Ç2016 döneminde faiz artırımını daha uygun bulduklarını ifade etti. ABD'den gelen öncü veri niteliğindeki haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 270 bin kişi artış göstererek beklentilere paralel geldi ve piyasa etkisi oldukça sınırlı kaldı.

Bugün ise piyasalar tamamiyle ABD'den 15:30'da gelecek olan istihdam verilerine odaklanmış durumda. Özellikle ortalama saatlik kazançlar (OSK) ve tarım dışı istihdam (TDİ) verileri, Fed'in faiz artırım süreci açısından en önemli belirleyiciler olması sebebiyle fiyatlamalar üzerinde KRİTİK önem taşıyor. TDİ verisinin Temmuz ayında 225 bin kişi artış göstermesi, OSK verisinin ise aylık bazda %0,2 artış göstermesi bekleniyor. Beklentilerin üzerinde açıklanabilecek istihdam verileri, Fed'in istihdam piyasasında görmek istediği gelişim açısından olumlu sinyaler olarak algılanacaktır. Bu durum USD'nin güçlenmesi üzerinden, gelişmekte olan piyasalarda satış baskıları yaratabilir. Öncü verilere baktığımızda, sinyaller halen karışık. Özellikle ADP Özel Sektör İstihdamı'nın zayıf gelmesi ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının tahminlerden fazla sapma göstermemesi, TDİ tarafında beklentilerin aşılması ihtimalini sınırlıyor.

Yurtiçi gündemde ise Moody's var. Moody's'in bugün seans sonrasında kredi notuna ilişkin değerlendirmesi açıklanacak. Analist ve ekonomistler, Moody's'ten kredi notu ve görünümüne ilişkin herhangi bir değişiklik beklemiyor. Kredi notunu açıklamayı 3 aydır üst üste erteleyen Moody's'in bu kez notu ve görünümü teyid etmesi, piyasalarda hakim olan görüş. Ancak siyasi risklere ilişkin tonlamanın sertleşmesi veya olası bir erken seçime vurgu yapılması, 4 Aralık'ta yapılacak yılın son açıklaması öncesinde de herhangi bir ara karar gelebileceği algısını yaratabilir. Bu noktanın, bir risk unsuru olarak masada olabileceği ihtimalini göz ardı etmemekte fayda görüyoruz. Moody's dışında, Haziran ayı Sanayi Üretimi verisi saat 10:00'da açıklanacak. Sanayi üretiminin yıllık bazda %3 artış göstermesi bekleniyor.

Dış piyasalarda, karışık fiyartlamalar söz konusu. Asya'da Endonezya borsası Rupee'deki negatif ayrışmanın etkisiyle satıcılı seyrederken büyük piyasalarda değer kazançları görünüyor. Çin %2'lere yakın yukarıda işlem görüyor. ABD piyasaları değer kayıplarıyla günü tamamladı. Vadeli piyasalar hafif satıcılı işlem görüyor. Dün hafif geri çekilmelerle kapanan Avrupa piyasalarının yeni haftaya karışık açılması bekleniyor.

Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 79.250 seviyesini gün içi işlemlerde ilk ara direnç olarak takip edeceğiz. Günlük grafiklerde göstergelerin toparlanma çabasında olmasına rağmen yükseliş hareketinin ivme kazanabilmesi için 79.250 seviyesi aşılmalı. Bu seviyenin geçilmesi sonrasında pozisyonlar arttırılabilir ve üst direnç konumunda olan 79.900 ve 80.200 seviyeleri sırası ile üst dirençler olarak takip edilebilir. Endekste açılış sonrasında yaşanabilecek gün içi satışlarda ise 78.300 ve 77.700 seviyeleri sırası ile destek konumunda olacaktır.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi-Yıllık Haz. (Bekl: %3)
11:30 İngiltere Dış Tic. Den. Haz. (Bekl: -1,7 mlr £)
15:30 ABD Ort. Saatl. Kazn. Tem. (Bekl: %0,2)
15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Tem. (Bekl: 225 bin)
15:30 ABD İşsizlik Oranı Tem. (Bekl: %5,3)
Türkiye TUPRS finansal sonuçlarını açıklayacak.

Yukarı