BIST Piyasa Beklentisi

30.07.2015

Dün, piyasaların hacimsiz ve volatilitenin düşük olduğu bir gün idi. BIST-100 endeksi 78.635-77.667 aralığında yaklaşık 1.000 puanlık bir bantta dalgalanarak günü, %0,07 gibi oldukça cüzi artışla 78.080 seviyesinden günü tamamladı. Endeks, 2.5 milyar TL ile son 16 işlem gününün (Bayram arefesi hariç) en düşük hacmine geriledi. Bu zayıf geçen günde Bankacılık endeksi %0,55 değer kazanırken, sanayi endeksi %0,02 seviyesinde değişim göstererek günü yatay tamamladı.

Piyasa oyuncularının gözü kulağı Fed'in FOMC toplantısından gelecek olan karar ve metinde vereceği mesajlar idi. Fed, politika faizini beklendiği gibi %0-%0,25 seviyesinde sabit bıraktı. Toplantı özetinde verilen mesajlar içerisinde, istihdam piyasasındaki gelişmeye yapılan vurgu ise dikkat çekiciydi. Faiz artırım süreci için oldukça önemli göstergelerden olan istihdam piyasasındaki iyileşmenin sağlam temellere dayandığı ve istihdamın neredeyse dengeye geldiği belirtildi. Fed ayrıca "istihdam piyasasında "daha çok" gelişme görülmesi gerektiğini" ifade etti. Ayrıca konut ve tüketici harcamaları tarafında halen gelişebilme potansiyeli olduğuna dikkat çekilirken, enflasyonun enerji fiyatları nedeniyle yeterli gelişmeyi gösteremediğini belirtti. Fed'in bir sonraki toplantısı 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Faiz artırımı için Eylül ayı halen en güçlü ihtimal olarak gözükse de, Eylül toplantısı öncesi gerçekleşen son FOMC'den gelen bu temkinli mesajlar; ilk faiz artırımı için Aralık ayı ihtimalinin de halen masada olduğuna işaret ediyor.

FOMC'den gelen mesajlar sonrasında, Euro/Dolar paritesi temelinde gerçekleşen hareketlerle beraber Dolar'ın hızla değer kazandığını görmekteyiz. Paritenin yeniden 1,10'un altına gevşediği sabah saatleri itibarıyla Dolar endeksi (DXY) %0,5 civarında yükselişle yeniden 97 seviyesinin üzerine çıkmış durumdadır. Dolar/TL kuru da küresel FX piyasalarına paralel hareketler göstererek sert bir artışla 2,77'nin üzerinde hareket ediyor. Dolar'daki bu sert değer kazanımının, gerek yurtiçi, gerek diğer gelişmekte olan piyasalarda (EM) sert aşağı yönlü fiyatlamalara neden olması ihtimalini bugün özelinde güçlü görüyoruz.

Veri takviminde önemli bir gelişmenin olmadığı dün, takip ettiğimiz ABD bekleyen konut satışları, hem aylık hem yıllık bazda beklentilerin oldukça altında açıklandı. Aylık bazda sürpriz bir şekilde gerileyen veride piyasa etkisinin oldukça sınırlı kaldığını gördük. TBMM'nin olağanüstü toplantısından da endeks özelinde etki yapacak nitelikte bir mesaj gelmedi.

Bugün ise veri akışının oldukça yoğun olduğu bir gün olacak. Yurtiçinde saat 10:30'da TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın sunumuyla açıklanacak olan III. dönem enflasyon raporu ve 14:00 PPK toplantı tutanakları takip edilecek. Özellikle Başçı'nın sunumunda soru-cevap kısmından mesajlar alınmaya çalışacak. Ayrıca bugün 13:00'da AK Parti ve CHP koalisyon görüşmeleri kapsamında yeniden bir araya gelecek. Daha önce taraflardan gelen açıklamalarla beraber Pazartesi günü yapılacak son toplantı daha fazla önem kazandığından, bu zirveden önemli bir mesaj gelme ihtimalini güçlü görmüyoruz. Ayrıca bugün seans sonrası açıklanacak olan banka bilançolarına ilişkin beklentiler, hisse bazlı hareketler üzerinden piyasalarda volatiliteyi artırabilir. Yurtdışında ise ABD'den 15:30'da gelecek olan 2. çeyrek ilk tahmin GSYH ve kişisel tüketici harcamaları (PCE) verisi FOMC toplantı özetinden sonra daha da ön plana çıkmış durumdadır.

Dış piyasalarda ise pozitif bir hava söz konusudur. Fed sonrası Asya piyasalarında alışların güçlü olduğu (özellikle Japonya'da) bir gün izliyoruz. Dün de güçlü yükselen ABD piyasalarında vadeli kontratlar sabah saatleri itibarıyla hafif satıcılı seyretmekte. Alıcılı kapanan Avrupa piyasalarında ise yeni güne sınırlı artışlarla başlaması bekleniyor.

Güne SATICILI başlamasını beklediğimiz endekste ilk destek seviyesi olarak 77.700'ü takip edeceğiz. Açılış sonrasında bu desteğin üzerinde tutunma çabasının etkili olmasını beklediğimiz endeksin beklentimizin aksine 77.700 desteğinin altına sarkması sonrasında gevşeme eğilimi ivme kazanabileceğinden gün içi açılmış pozisyonlar kapatılabilir ve alt desteklerde yeni denge arayışı beklenebilir.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:30 Türkiye Enflasyon Raporu (III. Dönem)
10:55 Almanya İşsizlik Oranı Tem. (Bekl: %6,4)
11:00 AB ECB Aylık Ekonomi Raporu
12:00 AB İş Dünyası Güven End. Tem. (Bekl: 0,15)
12:00 AB Tüketici Güven End. Tem. (Bekl: -7,1)
12:00 AB Ekonomik Güven End. Tem. (Bekl: 103,3)
12:00 AB Reel Kesim Güven End. Tem. (Bekl: -3,4)
14:00 Türkiye TCMB PPK Toplantı Tutanakları
15:00 Almanya TÜFE-Yıllık (Öncü) Tem. (Bekl: %0,2)
15:30 ABD Haf.İşs. Maaşı Başv. (Bekl: 270 Bin)
15:30 ABD GSYH Büyüme (İlk Tahm.) 2Ç2015 (Bekl: %2,6)
15:30 ABD Çekirdek PCE (İlk Tahmin) 2Ç2015 (Bekl: %1,6)
TR TCELL, HALKB, GARAN, HLGYO, TOASO, OYAK Çimento finansal sonuçları.

Yukarı