BIST Piyasa Beklentisi

28.07.2015

Yeni haftaya alıcılı bir açılış yapan endeks, ilk seansın ortalarından itibaren satış baskısıyla karşılaştı ve bu geri çekilmeler gün sonuna kadar sürdü. Siyasi ve jeopolitik süreçlerde önemli bir gelişmenin yaşanmadığı günde BIST-100 endeksi %1,73 düşüşle 77.351 seviyesinden kapanırken, düşüşlerde bankacılık hisselerindeki geri çekilmelerin etkili olduğunu gördük. Bankacılık endeksi %2,18 düşüş ile günü tamamladı.

Kur cephesinde dün aleyhimize oluşan tablo bugün sabah saatleri itibarıyla lehimize dönmüş görünüyor. Dolar endeksi (DXY)'nin dün kapnışının hafif üzerinde olmasına ve Euro/Dolar paritesinin 1,11 seviyelerine yakın noktalarda seyretmesine rağmen Dolar/TL kuru 2,77'nin altında 2,76 seviyelerinde işlem göremekte. Bu durum dünkü satış baskısının aksine bugün tepki alışlarının etkili olmasına neden olabilir. Emtia tarafında da önemli bir değişim olmaması ve petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin devam etmesi de gelişmekte olan piyasaları (EM) OLUMLU etkileyecek gelişmelerdir.

Dün gündemde siyasi ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra ABD'de açıklanan dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi takip edilmişti. Fed'in de yakından takip ettiği ulaştırma hariç (çekirdek) verinin %0,8 ile beklentilerin üzerinde kalması, piyasalar üzerindeki satış baskısını artırdı.

Yeni günde AK Parti ile CHP heyetleri saat 13:00'da bir araya gelerek koalisyon müzakerelerini yürütmeye devam edecek. Görüşme sonrasında yapılacak açıklamalar piyasalarda siyasi risk primi üzerinden volatilitenin artmasına neden olabilir. Ayrıca bugün ABD'den yoğun veri akışının yaşanacağı bir günü takip ediyor olacağız. 16:00'da Mayıs ayı konut fiyat endeksi, 16:45'de imalat dışı öncü PMI ve 17:00'da tüketici güven endeksi verileri piyasaların odağında olacak. Bugün başlayacak ve iki gün sürecek olan Fed toplantısı öncesinde ABD verilerinin piyasa ağırlığının daha yüksek olacağı görüşündeyiz. Özellikle büyüme ivmesini sürdüren konut piyasasındaki gelişmelere öncü olabilecek nitelikteki konut fiyat endeksi verisinin bir adım daha öne çıktığını düşünüyoruz. Ayrıca NATO'nun Türkiye'nin çağrısı üzerine yapacağı toplantı bugün Brüksel'de gerçekleştirilecek. Bu toplantıdan çıkacak olan mesajlar jeopolitik riskler açısından oynaklığı gün içinde artırabilir.

Küresel bazda satışların etkisini ikinci işlem gününe taşıdığını görüyoruz. Sabah saatleri itibarıyla Asya piyasalarında karışık fiyatlamalar görmekteyiz. Özellikle Çin'de regülatörlerin "piyasayı korumaya ve sistematik riski sınırlandırmaya yönelik adımlarını sürdüreceği" açıklamalarına rağmen satış baskısında herhangi bir ivme kaybı takip edilmemekte. ABD piyasaları Çin'de son 8 yılın en kötü performansının görülmesi ile birlikte düşüşünü 5. güne taşıdı. ABD vadelileri %0,4-0,45 yukarıda işlem görüyor. Sert satıcılı kapanan Avrupa piyasalarının güne alıcılı açılış yapması bekleniyor.

Yurtdışı piyasalarda yaşanan değer kayıplarının etkili olduğu endeksin teknik göstergelerinde, güç kaybı sürüyor. Güne hafif tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz BIST-100'ün tepki denemelerinde 78.100-78.300 bandını gün içi ilk direnç seviyeleri olarak takip edeceğiz. Tepki alımlarının güç kazanabilmesi için ilk etapta 78.300 seviyesi aşılmalı. Açılış sonrasında yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 76.600'ü ilk destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin de kırılması halinde ise 75.250 desteğine kadar gevşeme görebiliriz.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:00 İtalya Tüketici Güven End. Tem. (Bekl: 109)
11:30 İngiltere GSYH-Çeyr. (Öncü) 2Ç2015 (Bekl: %0,7)
11:30 İngiltere GSYH-Yılk. (Öncü) 2Ç2015 (Bekl: %2,9)
16:00 ABD S&P/CS Konut Fiy.-Aylık May. (Bekl: %1,3)
16:00 ABD S&P/CS Konut Fiy.-Yıllık May. (Bekl: %5,6)
16:45 ABD Hizmet PMI (Öncü) (Bekl: 55)
17:00 ABD Tüketici Güven Endeksi Tem. (Bekl: 100)
17:00 ABD Richmond Fed İmalat Ende. Tem. (Bekl 6)

Yukarı