BIST Piyasa Beklentisi

27.07.2015

Geçtiğimiz hafta fiyatlamaların iç siyasi gündem ve jeopolitik riskler üzerinde oluştuğunu görmüştük. Yoğun gündemin yaşandığı haftada volatilite oldukça yüksekti. Cuma günü önemli bir veri akışının olmadığı piyasalarda nispeten sakin bir gün yaşandı. BIST-100 endeksi %0,48 yükselişle 78.712 seviyesinden günü tamamlarken işlem hacmi zayıf kaldı ve 2.62 milyar TL oldu. Bankacılık endeksindeki %1,08'lik alımlar Cuma günü piyasalara destek oldu. Endeksin haftalık kaybı ise %4,93 seviyesinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Suruç'ta meydana gelen patlamalarla beraber başlayan ve hafta boyunca süren olaylar sonucu jeopolitik risklerin arttığını görmüştük. TBMM ile NATO'nun acil toplantıya çağırılması ve haftasonu gerçekleşen askeri operasyonlar, söz konusu risklerin devam edeceğine işaret ediyor. Siyasi gündeme ek olarak risk priminin yükselmesinin, piyasalar açısından baskının artacağına ve yükseliş hareketlerinin tepki boyutunda kalabileceğine işaret ettiği görüşündeyiz.

Sabah saatleri itibarıyla Dolar endeksindeki geri çekilmeye(DXY) ve Euro'nun USD karşısındaki yükselişine rağmen, TL'nin kendi iç dinamikleri nedeniyle Dolar'a karşı güç kaybının sürdüğünü görmekteyiz. 97 seviyesine gerileyen DXY ile beraber yeniden 1,10 seviyesinin üzerinde işlem görmeye başlayan Euro/Dolar paritesi, küresel bazda dolardaki risk iştahının azaldığına işaret etmektedir. Siyasi ve jeopolitik gündem ise TL'nin negatif ayrışmasına, döviz sepetinin ise 2,88'in üzerinde işlem görmesine neden olmaktadır. Kıymetli madenler Cuma kapanıştaki seviyelere göre, Dolar'daki gevşemeye de bağlı olarak tepki alımlarıyla karşılaşmış görünüyor. Altın yeniden $1090 seviyesinin üzerinde işlem görürken diğer tüm kıymetli madenler de güçleniyor. Küresel bazda - özellikle gelişmekte olan piyasalar- İç piyasalarda ise baskının temel dinamikler sonucu kurdaki gevşemeye de bağlı olarak baskının bir süre daha devam edeceğini söylemek mümkün.

Hafta içerisinde olası AK Parti-CHP koalisyonuna ilişkin müzakerelerin ve iç güvenlik konusundaki yeni gelişmelerin yanı sıra Fed'in faiz kararı ve ABD verileri takip edilecek. Salı günü başlayacak olan Fed toplantısı ardından Çarşamba günü yapılacak açıklamalarda Fed'den faiz artırımı beklenmemekle beraber açıklamalarda güçlü ekonomik verilere atıf yapılacağı tahmin ediliyor. Fed başkanları tarafından verilen demeçler, Eylül'de faiz artırımı ihtimalini iyiden iyiye güçlendirmişti. Öte yandan ABD'den Perşembe günü açıklanacak olan GSYH büyüme ilk tahmin verisi ve bugün saat 15:30'da açıklanacak olan Dayanıklı Tüketim Malları siparişleri izleniyor olacak. Yurtiçinde de bilançoların -özellikle banka bilançolarının- yoğun olarak geldiği bir hafta olacak. Finansallarla beraber, bankalar tarafından volatilitenin bir miktar artış gösterdiğini görebiliriz. Çarşamba günkü Meclis'İn olağanüstü toplantısı da haftanın bir diğer önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor.

Yurtdışı piyasalarda aşağı yönlü fiyatlamaların güç kazandığı görülüyor. Asya piyasalarında Çin ve Hong Kong öncülüğünde satışlar yeniden güçlenmiş durumda. Cuma günü satıcılı kapanış gösteren ABD piyasalarında vadeli kontratlar yatay seyrediyor. %1,5-2'lere varan geri çekilmelerle Cuma gününü tamamlayan Avrupa piyasalarının ise yeni haftaya düşüşünü sürdürerek başlaması bekleniyor.

Haftaya satıcılı başlamasını beklediğimiz endeksin teknik göstergelerinde güç kaybı sürüyor. 78.100 ve 77.800 seviyelerini gün içi işlemlerde ilk destekler olarak takip edeceğiz. Gün içinde 77.800 desteğine kadar yaşanabilecek geri çekilme sonrasında tepki alımları denenebilir. Ancak bu seviyenin de kırılması durumunda gevşeme eğilimi hız kazanabileceğinden, tepki amaçlı açılmış pozisyonlar kapatılmalı ve alt desteklerde yeni denge arayışları beklenmeli. 79.200 seviyesi ise gün içi işlemlerde ilk direnç konumunda olacaktır.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:00 Almanya Ifo İş Dünyası End. Tem. (Bekl: 107,3)
11:00 Almanya Ifo Mev. Koşl. End. Tem. (Bekl: 113)
11:00 Almanya Ifo Eko. Bekl. End. Tem. (Bekl: 101,8)
14:30 Türkiye Kapasite Kul. Orn. Tem. (Önck: %75,1)
14:30 Türkiye Reel Sektör Güv. End. Tem. (Önck: 104,9)
15:30 ABD Day. Tük. Mal. Sip.-Ayl. Haz. (Bekl: %2,5)
15:30 ABD Day. Tük. Mal. Sip. (Ulş.Hariç)-Ayl. Haz. (B:%0,3)
Türkiye ARCLK finansalları açıklanacak.

Yukarı