BIST Piyasa Beklentisi

23.07.2015

Dün güne Dolar kurundaki hafif gevşeme eğiliminin etkisinde pozitif başlayan piyasalarda yurtiçinde "olay" bazlı risk priminin yükselmesi ile birlikte satış baskısının gün sonuna kadar sürdüğünü gördük. Bir ara 80.677 seviyesine kadar geri çekilen endekste satışlar gün sonunda ivme kaybetti ve BIST-100 günü %0,44'lük değer kaybı ile 81.222 seviyesinden tamamladı. Satışlar ağırlıklı olarak sanayi hisselerinden kaynaklanırken XUSIN endeksi %1,28 geri çekildi. Bankacılık endeksinin (XBANK) düşüşü ise %0,41 ile daha sınırlı kaldı.

Veri akışının zayıf olduğu gün içinde, Suruç olayları sonrasında Ceylanpınar'da iki polisin şehit edilmesi, piyasalarda risk primini, dolayısıyla baskıyı bir miktar artırmıştı. Bu gevşeme eğilimini alım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcıların gün sonuna doğru tepki alımları görüldü. ABD'den gelen 2. el konut satışları verisinin 5.49 milyon ile beklentileri aşması, söz konusu alımların tepki boyutunda kalmasına neden oldu.

Kur cephesi sabah saatlerinde sakin bir seyir izliyor. Dolar bu sabah da küresel bazda gevşemesini sürdürürken TL karşısında değerini koruyor. Dolar endeksinde (DXY) 98 seviyesinin altında gevşeme eğiliminin hız kazandığını görüyoruz. 200 saatlik (üssel) H.O'nın test edildiği Dolar endeksinin teknik anlamda bu seviyenin altına geçilmesi halinde gelişmekte olan piyasalar (EM) daha da olumlu fiyatlanabilir. Euro/Dolar paritesinin %0,45 civarında güçlenme gösterdiği sabah saatleri itibarıyla Dolar/TL kuru dün kapanıştaki seviyesine yakın 2,71'in hafif üzerinde işlem görüyor. Dolar'ın diğer EM para birimlerine karşı gücünü koruması ise gün içinde olası pozitif ivmeyi bir miktar sınırlandırabilir.

Son dönemlerde piyasa fiyatlamaları üzerinde ağırlık kazanan emtialarda, kıymetli madenlerin güçlenmeye başladığını izliyoruz. Gümüş hariç diğer tüm kıymetli madenler, sabah saatleri itibarıyla yükseliş gösteriyor. Altın(Ons) fiyatı $1.100 seviyesini yeniden test ederken; Paladyum ve Platin %2,5-3'lere yakın değer kazanmış durumda. NYMEX ve WTI petrol fiyatlarının 50$ seviyesinin altına sarkması, Brent petrolde ayı piyasasına girildiği algısını güçlendirebilir. Ayrıca tarımsal emtiaların tamamında düşüşler görülüyor.

Bugün iç siyasi ajandada herhangi bir gündem maddesi bulunmuyor. Yurtdışında saat 15:30'da ABD'den gelecek haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Piyasaların esas odak noktası ise TCMB'nin PPK toplantısından çıkacak sonuçlar olacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Ancak TCMB'nin toplantı özetinde vereceği mesajlar, önümüzdeki dönemde atacağı adımlar açısından ön plana çıkabilir. Ayrıca dün TTKOM finansalları ile bilanço dönemi başladı. Türk Telekom'un kârı piyasa beklentilerine paralel olarak 335 milyon TL (Konsensus Beklenti: 338 milyon TL) seviyesinde açıklandı. Bugün özelinde açıklanacak önemli bir bilanço bulunmuyor.

Yurtdışı piyasalarda dünkü negatif havanın, sabah saatlerinde pozitife döndüğünü görüyoruz. Asya piyasalarında alışlar hakim. Dün satıcılı kapanan ABD piyasalarında vadeli kontratlar alıcılı işlem görüyor. Negatif kapanışlar gösteren Avrupa piyasalarının yeni güne yükselişlerle başlaması bekleniyor.

Teknik anlamda güne hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 81.000'ni ilk destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Bu desteğin üzerinde gün içi Al-Sat amaçlı pozisyonlar açılabilir. Endekste yaşanabilecek yükseliş denemelerinde ise 81.900 ilk direnç konumunda olacaktır. Sonraki dirençler olarak ise 82.500 ve 83.000 seviyeleri takip edilebilir.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 Türkiye Tüketici Güven Endeksi Tem. (Önck: 66.45)
11:30 İngiltere Perakende Sat.-Aylık Haz. (Bekl: %0,3)
11:30 İngiltere Per. Sat. (Oto.Hariç)-Ayl. Haz. (Bekl: %0,3)
14:00 Türkiye TCMB Faiz Kararı (Bekl: %7,5)
14:00 Türkiye TCMB Gecelik Borçl. Faizi (Bekl: %7,25)
14:00 Türkiye TCMB Gec. Borç Ver. Faizi (Bekl: %10,75)
15:30 ABD Chicago Fed Ulus. Akt. End. Haz. (Bekl: -0,05)
15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları (Bekl: 280 Bin)
17:00 AB Tüketici Güven Endeksi-Öncü Tem. (Bekl: -5,68)
17:00 ABD Öncü Göstergeler End.-Öncü Haz. (Bekl: %0,2)

Yukarı