BIST Piyasa Beklentisi

22.07.2015

Dün önemli bir veri akışının olmadığı günde dalgalı seyreden BIST-100 endeksi, alıcılı açılış sonrası gün içinde bir miktar satış baskısıyla karşılaştı ancak gün sonunda yeniden yükselerek %0,32 değer kazancı ile 81.583 seviyesinden kapandı. Bankacılık endeksinin hafif gevşeyerek kapanış gösterdiği günde endekse, sanayi hisseleri destek oldu.

Bir süredir güçlenen USD, bugün bir miktar gevşeme eğilimi gösteriyor. Diğer gelişmiş para birimlerine ve Euro'ya karşı %0,2-0,25 civarında değer kaybeden USD, TL karşısında ise %0,1 civarında geri çekilmiş durumdadır. TL'ye karşı diğer para birimlerine kıyasla bir nebze daha güçlü duran USD'de, küresel bazda görülen geri çekilmelerin açılışta gelişmekte olan piyasalara (EM) OLUMLU yansımasını bekliyoruz. Emtia tarafında Altın öncülüğünde görülen düşüş trendi ise devam ediyor. Özellikle Altın'ın ons fiyatında $1.100'ın altında hareketler ve diğer emtialarda görülen geri çekilmeler, EM tarafında görülebilecek yukarı yönlü hareketlere katkı yapabilir.
İç gündemin daha ön planda olduğu haftada dün gözler AKP-CHP zirvesindeydi. Görüşme sonrası yapılan açıklamalar piyasaları bozacak nitelikte değildi. Koalisyon ile erken seçim ihtimalinin halen yarı yarıya olduğunu ve konu başlıklarının 1-2 gün içinde netleşeceğini belirten Ömer Çelik, halen süreye ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Ayrıca Yunanistan'da bankaların yeniden açılması ve soruna ilişkin ilk etapta alınan önlemler sonrası S&P ülkenin notunu CCC-‘den CCC+'ya görünümünü ise "negatif"ten "durağan"a revize etti.

Önemli bir veri akışının olmadığı iki günün ardından, nispeten daha yoğun bir takvimi takip edeceğiz. Saat 11:30'da İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantı tutanakları , 16:00'da ABD'de Mayıs ayı konut fiyat endeksini takip edeceğiz. Günün en önemli verisi saat 17:00'da açıklanacak olan Haziran ayı 2.El Konut Satışları verisi olacak. 5.4 milyon olan piyasa beklentisinin üzerinde açıklanacak bir veri, konut piyasasındaki toparlanmanın iyiden iyiye kemikleşiyor olduğu algısıyla USD'de değer kazançlarına ve buna paralel olarak EM'de satış baskısının artmasına neden olabilir. Bugün seans sonrası açıklanması beklenen TTKOM finansalları ile 2. çeyrek bilanço dönemi de başlıyor. Önümüzdeki dönemde hisse bazlı hareketlerin piyasalarda bir süre ağırlık kazandığını görebiliriz. Ayrıca iç siyasi gündemde bugün saat 14:00'da gerçekleştirilecek olan Bakanlar Kurulu toplantısından, koalisyon takvimine ilişkin mesajlar alınmaya çalışılacak.

Dış piyasalarda satış baskısının hakim olduğunu görüyoruz. Asya tarafında Hindistan hariç diğer piyasalar satıcılı seyrediyor. Microsoft ve Apple'ın beklentileri karşılamayan kârı sonrası sert düşüş gösteren ABD piyasalarında vadeli kontratlar da -özellikle Nasdaq vadelileri- aşağı yönlü seyrediyor. Dün satışlarla kapanan Avrupa piyasalarında satıcılı açılışla birlikte negatif havanın bugün de devam etmesi bekleniyor.

Güne tepki alımlar ile başlamasını beklediğimiz endeksin saatlik grafiklerinde ikili dip formasyon oluşumu dikkat çekiyor. Ayrıca saatlik grafiklerde MACD dahil olmak üzere kısa vadeli göstergelerinde olumlu konumda olması yükseliş hareketlerinin güç kazanabileceğini gösteriyor.

Bugün Açıklanacak Veriler
09:45 Fransa İş Dünyası Güven Endeksi Tem. (Bekl: 101)
11:30 İngiltere BoE Toplantı Tutanakları
12:00 İtalya Perakende Satışlar-Aylık May. (Bekl: %0,2)
16:00 ABD Konut Fiy. End. - Aylık May. (Bekl: %0,5)
16:30 Brezilya Cari İşlemler Deng. Haz. (Bekl: -2,29 mlr $)
17:00 ABD 2. El Konut Satışları Haz. (Bekl: 5,4 mn)
17:00 ABD 2. El Konut Sat. -Aylık (%) Haz. (Bekl: %0,9)
Türkiye 2Ç bilanço dönemi TTKOM ile başlıyor.

Yukarı