BIST Piyasa Beklentisi

16.07.2015

Dün veri akışının yoğun olduğu günde volatilitenin yüksek ve gün içi fiyatlamaların aşağı yönlü olduğunu takip etmiştik. Alıcılı açılış sonrası gün boyu gevşeme eğiliminde seyreden BIST-100 endeksi günü %0,38'lik düşüşle 82.728 puandan günü tamamladı. Hacimli geçen iki günün ardından işlem hacminin 2,63 milyar TL ile yeniden zayıfladığı piyasada, sanayi hisseleri yatay kalırken bankacılık endeksi %0,59 değer kaybetti.

Bugün Ramazan Bayramı arefesi nedeniyle sadece ilk seans işlem yapılacak. Bu nedenle hacmin zayıf olacağı bir gün bekliyoruz. Yerli yatırımcılardan ziyade yabancıların yapacağı işlemlerin belirleyici olacağını düşünüyoruz. Yatay açılmasını beklediğimiz endekste, veri akışının da yoğun olduğu bayram tatiline pozisyonda girmek istemeyen yatırımcıların satışlarıyla birlikte baskının artacağı görüşündeyiz.

Kur cephesinde USD lehine hareketler devam ediyor. Dolar endeksinin %0,2 seviyelerinde yukarıda işlem gördüğü sabah saatlerinde Euro/Dolar paritesinde %0,4 civarında bir geri çekilme söz konusudur. Diğer gelişmekte olan para birimlerine karşı güçlenme eğiliminde olan USD, TL karşısında da sınırlı da olsa değer kazanmış görünüyor. Gün başlangıcı itibarıyla %0,15'lerde değer kazanan USD/TL, 2,65 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Geride bıraktığımız iki gün boyunca veri akışının bir hayli yoğun olduğu piyasalarda bugün -tek seans işlem olmasının da etkisiyle- sakin bir gün bekliyoruz. Öğleden sonra ve yarın açıklanacak verilerin fiyatlama etkisinin ağırlıklı olarak Pazartesi günü görüleceğini söyleyebiliriz.

Dün gerçekleşen AK Parti-HDP görüşmelerinden bir koalisyon sinyali çıkmadı. Ancak 1. tur görüşmeler değerlendirildiğinde, AK Parti-CHP koalisyonuna ilişkin söylemler bir adım daha öne çıkıyor. Bu nedenle ikinci tur görüşmelerde CHP ile yapılacak oturum daha yakından takip edilecek. Yurtdışında ise ABD'de açıklanan veriler ise, gelişmekte olan piyasalar (EM) açısından OLUMSUZ tarafta idi. Sanayi üretiminin aylık olarak %0,3 artış göstererek beklentileri aşması ve ÜFE'nin %0,4 ile tahminlerden yüksek gelmesi, USD'yi destekleyerek EM'ler üzerinde baskıyı bir miktar artırdı. TSİ 21:00'da açıklanan Fed Bej Kitap raporunda ise öne çıkan en önemli done, 2015 yılında faizlerin artırılabileceği vurgusu idi.

Haftanın kalanına göz attığımızda, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) saat 14:45'te faiz kararını açıklayacak. Para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmeyen ECB tarafında gözler 15:30'daki basın toplantısında Draghi'nin -özellikle Yunanistan özelinde- vereceği mesajlarda olacak. Ayrıca Fed Başkanı Janet Yellen'in dün Kongre'ye yaptığı sunuma bugün akşam 17:00'da devam edecek. Yarın ise saat 15.30'da açıklanacak olan ABD Haziran ayı TÜFE verisi, Michigan öncü tüketici güven endeksi ve konut verileri ön plana çıkıyor.

Yurtdışı piyasalarda karışık bir seyir hakim. Asya piyasalarında Endonezya bugün işlem görmeyecek. Hong Kong hariç diğer piyasalar ise alıcılı seyrediyor. Yatay kapanışlar gösteren ABD piyasalarında vadeli kontratlar %,3 civarında yukarıda işlem görüyor. Karışık kapanışların görüldüğü Avrupa piyasalarının ise güne yukarı yönlü başlangıç yapması bekleniyor.

Bayram tatili öncesinde tek seansın yaşanacağı bugüne yatay başlamasını beklediğimiz endekste gün içi yükseliş hareketinin etkili olabilmesi için ilk etapta 82.900 seviyesi tekrar aşılmalı. Bu seviyenin üzerinde Al-Sat amaçlı olarak gün içi pozisyonlar açılabilir. 82.900'ün üzerinde yaşanabilecek hareketlerde ise 83.500-83.750 bandı hedef olacaktır. Endekste 82.100 ise gün içi ilk destek seviyesi olarak takip edilebilir.

Bugün Açıklanacak Veriler
12:00 AB Dış Ticaret Dengesi May. (Bekl: )
12:00 AB TÜFE-Yıllık Haz. (Bekl: %0,2)
12:00 AB Çekirdek TÜFE-Yıllık Haz. (Bekl: %0,8)
14:45 AB ECB Faiz Kararı (Bekl: %0,05)
15:30 AB ECB/Draghi basın toplantısı
15:30 ABD Haft. İşs. Maaşı Başv. (Bekl: 285 Bin)
17:00 ABD NAHB Konut Fiyat End. Tem. (Bekl: 59)
17:00 ABD Philadelphia Fed İml. End. Tem. (Bekl: 12)
17:00 Fed/Yellen kongrede konuşacak.

Yukarı