BIST Piyasa Beklentisi

13.07.2015

Borsa İstanbul, Cuma günü tepki hareketini sürdürdü. Yurtdışı taraftaki iyimserlik ve iç siyasi gündemde görülen olumlu hava, Çarşamba günü başlayan tepki alımlarının devam etmesine neden oldu. Endeks; Cuma günü %0,61 yükselişle 82.791 seviyesinden kapandı. Böylece BIST-100 haftalık bazda %1,94 değer kazandı. Sanayi endeksinin yatay kapanış yaptığı günde, bankacılık endeksi %1,44 yükseliş gösterdi.

Yeni haftanın başlangıcında kur cephesinde önemli değişimler görülmüyor ancak Euro'nun Yunanistan endişelerinin sürmesi ve haftasonu yapılan görüşmelerden net bir sonuç çıkmaması nedeniyle bir miktar daha fazla baskı altında kaldığını izliyoruz. Dolar endeksinde (DXY) ve Dolar/TL kurunda, Cuma kapanışına göre %0,2 civarında yükselişler görülürken, Euro/Dolar paritesi %0,3 aşağıda 1.1130-1.1140 bandında işlem görüyor.

Yunanistan endişelerine geçtiğimiz hafta dikkat çekmiştik. Cumartesi günü Yunanistan parlamentosunda, kemer sıkma paketinin oy birliğiyle kabul edilmesi sonrasında kreditörler ile anlaşma umudunun güçlendiği algısı oluşmuştu. Eurogroup ise haftasonu gerçekleştirdiği topalntısında Yunanistan'ın kurtarma paketinde halen alınması gereken yol olduğunu ve anlaşmadan uzak oldukları minvalinde açıklamalarda bulunmuştu. Kreditörler haftasonunda Yunanistan'a kemer sıkma paketini yasalaştırması için Çarşamba gününe kadar süre verdi. Öte yandan bugün, Avrupa Merkez Bankası'nın acil likidite fonları (ELA) yoluyla Yunanistan'a daha fazla destek sağlamama kararı verebileceğine ilişkin görüşler basında yer bulmaya başladı. Bu nedenle bugün ELA'ya ilişkin haber akışları, paritedeki baskıyı artırabilir.

Fed başkanı Janet Yellen'in yaptığı açıklamalar, faiz artırım sürecinde Eylül ayını yeniden gündeme getirmiş gibi görünüyor. Yellen dün yaptığı açıklamalarda; "Faiz artışı için ilk adımı bu yıl içinde atmanın ve böylece para politikasını normalleştirmeye başlamanın uygun olacağını düşünüyorum" dedi. Rosengren ise bu fikri desteklerken, sıkılaştırma öncesinde Yunanistan krizinin nasıl gelişeceğini beklemek gerektiğini ifade ediyor. Bu açıklamalar sonrası, Yunanistan ve Fed faiz artırım sürecinin daha girift bir hal alacağını ve "olay riskine" bağlı fiyatlamaların birbirine daha bağımlı ve korele olacağını düşünmekteyiz.

Haftaya yatay başlamasını beklediğimiz endekste 82.900'ü gün içi işlemlerde ilk direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Cuma günü bu seviyenin üzerinde tutunamayan endekste 82.900'ün aşılması durumunda gün içi pozisyonlar açılabilir. Endekste yaşanabilecek yükseliş hareketlerinde ise 83.400 ve 83.750 seviyeleri üst direnç konumunca olacaktır.

Yurtdışı piyasalar ise pozitif fiyatlama seyrini sürdürüyor. Asya piyasalarının tamamı, özellikle büyük piyasalar, güçlü alışlarla işlem görüyor. Çin piyasası serbest düşüş sonrası Perşembe günü başladığı güçlü toparlanma eğilimini sürdürüyor. Japonya'da da alıcılı bir seyir hakim. Cuma alıcılı kapanış sonrası ABD piyasaları sonrası vadeliler hafif ekside işlem görüyor. Avrupa piyasalarının ise Cuma günü gösterdiği yükseliş sonrasında yeni haftaya, geri çekilmelerle açılması bekleniyor.

Geçtiğimiz Cuma yakından takip edilen veri, Türkiye'de açıklanan Cari İşlemler Dengesi idi. Ödemeler dengesi, Mayıs ayında aylık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde 3,99 milyar dolar açık verdi. Ancak küresel gelişmelerin daha ön planda olduğu haftada veri etkisi oldukça sınırlı oldu. Yeni haftanın ilk günü ajandasında açıklanacak herhangi bir veri bulunmuyor.

Bugün Açıklanacak Veriler
16:00 Eurogroup toplantısı
21:00 ABD Bütçe Beyanı Haz. (Bekl: 40 mlr $)

Yukarı