BIST Piyasa Beklentisi

10.07.2015

Dün, bir önceki gün görülen düşüşlerin sonrasında tepki alımlarıyla güçlenen endekste, yurtddışında görülen olumlu seyrin etkisiyle pozitif açılıştan sonra yurtiçi tarafta siyasilerin yaptığı açıklamalar, iyimserliğe katkıda bulunmuştu. BIST-100, dün günü %2,3 değer kazanarak 82.286 seviyesinden, günün zirvesine yakın bir kapanış yaptı. Sanayi hisselerindeki yükselişin ivme kazandığını gördüğümüz günde, bankacılık hisseleri ise %3,32 yükselişle günü tamamladı.

Sabah saatleri itibarıyla Dolar tarafında sakin bir seyir olduunu görüyoruz. Dolar endeksi hafif aşağı yönlü hareket ederken, Dolar/TL kuru dün kapanıştaki seviyesine yakın noktalarda işlem görmekte. Euro/Dolar paritesi ise Yunanistan'daki tansiyonun düşmesiyle birlikte yeniden 1,11'i aştı ve bu seviyenin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Dolardaki bu gevşeme eğilimi, hafta kapanışının pozitif tarafta kalabileceğine işaret ediyor. Ayrıca Dolar'daki değer kaybına rağmen, TL'nin Dolar'a karşı, diğer gelişen ülke paralarına nisbeten daha güçlü kalması, iyimserliği artırıcı etki yapabilir.

Dün Çin'deki gelişmeler sonrası yurt dışında iyimserliğin fazlasıyla güçlendiğini görmüştük. Şimdi gözler yeniden Yunanistan'a çevrilmiş durumda. Dün Yunanistan, bir öncekine göre 4 milyar Euro ek tedbir içeren yeni reform paketini sundu. Üçüncü kez düzenlenen reform paketi, bugün Yunanistan parlamentosunda oylanacak. Haftasonu ise Yunanistan açısından kritik önem taşıyor. Cumartesi günü Eurogroup tarafından incelenecek olan paket sonrası, 12 Temmuz'da Euro Bölgesi liderleri Yunanistan konusunu görüşmek için toplanacaklar ve kurtarma paketini inceleyecekler. Pazar günü Yunanistan konusunda nihai karara varılması bekleniyor. Yeni haftanın başında Yunanistan temelinde fiyatlamalarda volatilitenin artacağı görüşündeyiz.

Yurtiçinde ise Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma yetkisi verilmesiyle beraber resmi koalisyon görüşmeleri başlamış oldu. Özellikle MHP cephesinden siyasi istikrar yanlısı açıklamaların ardından koalisyon beklentilerinin güçlendiğini ve açıklamaların fiyatlamalara pozitif yansıdığını gördük. Bilindiği üzere resmi yetkilendirme ile birlikte 45 gün içerisinde koalisyon veya azınlık hükümeti kurulamaması halinde erken seçim söz konusu olacağından önümüzdeki 45 günlük bu süreç kritik önem taşımaktadır.

Dün gündemde önemli bir veri akışı yoktu. İngiltere Merkez Bankası beklendiği üzere faizleri %0,5'te parasal genişlemeyi ise 375 milyar £ seviyesinde sabit bıraktı. ABD'den gelen haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin bir miktar üzerinde 297 bin kişi olarak açıklandı. Verilerin piyasa etkisinin sınırlı kaldığını gördük.

Bugün ise açıklanacak veriler arasında öne çıkan gündem maddesi, saat 10:00'da yurtiçinde açıklanacak olan Mayıs ayı Cari İşlemler Dengesi olacak. Piyasa beklentisi aylık bazda 3,5 milyar $ açık verileceği yönünde. Bu verinin altında kalacak bir cari işlemler dengesi, piyasalardaki iyimserliğe katkı sağlayabilir. Yurtdışında ise seans sonrasında Fed Başkanı Janet Yellen'in TSİ 19:00'da yapacağı toplantıdan çıkan mesajlar piyasalarca takip edilecek.

Haftanın son işlem gününde yurtdışı dün başlayan pozitif havanın devam ettiğini izliyoruz. Asya piyasalarında alıcılı bir seyir hakim. Hafif pozitif kapatan ABD piyasaları sonrası vadeliler %1 civarında yukarıda seyrediyor. Dün güçlü yükselişlerle kapanan Avrupa piyasalarının ise yeni güne sert yükselişlerle açılış yapması bekleniyor.
Son günlerde yüksek oynaklığın etkisinde sert hareketlerin yaşandığını gözlemlediğimiz endekste dünkü alımlar ile birlikte kısa vadeli göstergelerin tekrar toparlandığını görüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz 2 işlem gününde altında seyrettiğimi 200 günlük ortalamanın üzerinde tekrar kapanış yaşanmasını ise olumlu buluyoruz. Güne dünkü hareketin devamı ile birlikte alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 82.500'ün aşılması halinde gün içi işlemlerde önemli direnç olarak takip ettiğimiz ve son 8 işlem gününde test edilmesi sonrasında kâr satışlarının etkili olduğu seviye olan 82.900'e kadar yükselişin devamını görebiliriz.

Bugün Açıklanacak Veriler
10.00 TR Cari İşlemler Deng. May. (Bekl: -3,53 mlr $)
11.00 İtalya Sanayi Üretimi-Aylık May. (Bekl: %0,3)
11.00 İtalya Sanayi Üretimi-Yıllık May. (Bekl: %1,3)
11.30 İngiltere Dış Ticaret Dengesi May. (Bekl: -9,7 mlr £)
17.00 ABD Toptan Stoklar-Aylık May. (Bekl: %0,3)
18.30 ABD Fed/Rosengren konuşacak.
19.00 ABD Fed/Yellen konuşacak.

Yukarı