BIST Piyasa Beklentisi

08.07.2015

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi, 14:00'daki Eurogroup toplantısı sonrası sert satış baskısına maruz kaldı ve günü %0.96 oranında düşüşle 81.572 seviyesinde tamamladı. Satışlar Pazartesi günü olduğu gibi bankalar tarafında etkili oldu ve Bankacılık endeksi %1,76 değer kaybı ile kapandı, sanayi endeksi ise %0,32 değer kaybetti.

Dün piyasaların gözü kulağı Eurogroup toplantısında idi. Saat 14:00'da yapılan toplantı sonrası gelen açıklamalarda, Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a karşı sert tavrını koruduğu gözlemlendi. Özellikle Moscovici ve Schaeuble'den gelen borç düzenlemesinin mümkün olmadığı ve Avrupa Birliği kanunları çerçevesinde Yunanistan'a yeni bir yardım imkanı olmadığı mesajları geldi. Yunanistan tarafında oluşan bu belirsizlik yansıması özellikle Euro/Dolar paritesinde gördük. Parite dün akşam saatlerinde 1.0917'e kadar gerilerken, Avrupa ve ABD piyasalarında satış baskısı etkili oldu.

Dün açıklanan verilere baktığımızda ise veri takviminde ABD'de Mayıs ayı Dış Ticaret dengesi 41,8 milyar USD açık verirken, Almanya Sanayi Üretimi Mayıs ayında beklentilerin altında kalarak %0 ile değişim göstermedi. Dün de belirttiğimiz üzere piyasaların odak noktası yurtdışında Yunanistan ile Çin, İç piyasalarda ise koalisyon görüşmeleri yerini koruyor.

Bugün veri takvimi oldukça sığ. Gün içinde saat 10:00'da Mayıs ayı Sanayi Üretimi verisini takip edeceğiz. Piyasa beklentisi, sanayi üretiminin arındırılmış yıllık bazda %2.4 artış göstereceği yönünde. Ayrıca yurtiçinde koalisyon görüşmelerine ilişkin belirsizlik devam ederken, gün içinde siyasilerden gelebilecek olan açıklamalara duyarlılığın arttığını görebiliriz. Yurtdışında ise gün içinde açıklanacak veri bulunmuyor. Tsipras, bugün Avrupa Komisyonu'nda bir konuşma yapacak ve AB Liderler Zirvesi öncesi Merkel ve Hollande ile görüşecek. Ayrıca akşam saat 21:00'da Fed tutanaklarından gelecek mesajların tonu, yarın için piyasalarda yön belirleyici olabilir.

Asya piyasalarında %1 ile %4 gibi sert değer kayıpları görülüyor. ABD vadelileri an itibariyle dünün %0.60 altında bir seyir izliyor. Avrupa piyasalarının ise gün alıcılı başlaması bekleniyor.

Güne hafif tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz endekste 81.500-82.100 bandını gün içi işlemlerde ilk destek direnç seviyeleri olarak takip edeceğiz. 81.500'ün üzerinde tutunmasını beklediğimiz endekste gün içi yükseliş hareketinin güçlenebilmesi için ise 82.100 seviyesi tekrar aşılmalı. 82.100'ün üzerinde yaşanacak hareketlerde ise 82.700-82.900 direnç bandı tekrar hedef olacaktır.

Bugün Açıklanacak Veriler
10.00 TR San. Üretimi Arınmış-Yıllık May. (Bekl: %2.4)
21.00 ABD Fed FOMC Toplantı Tutanakları
21.00 ABD Fed/Williams konuşacak.

Yukarı