BIST Piyasa Beklentisi

30.06.2015

Piyasalar yeni haftaya Suriye'ye müdahale ihtimali ve Yunanistan'a ilişkin risklerin gölgesinde başladı. Boşluklu aşağı yönlü açılış yapan BIST-100 endeksi, ilk seansta dar bir bantta dalgalandıktan sonra günün ikinci yarısında 82.700 seviyesinden satışlarla karşılaştı ve %2,14 düşüşle 81.756 seviyesinden tamamlandı. Hacimsiz seyrini sürdüren endeks, 2,9 milyar TL işlem hacmiyle günü tamamladı. Satışlar banka hisseleri ağırlıklı olurken, Bankacılık endeksi %2,41, sanayi endeksi %1,88 değer kaybıyla günü tamamladı.

Kur cephesinde Dolar/TL'nin yeniden 2,70 seviyelerine yükseldiğini görmekteyiz. Euro tarafında ise Yunanistan'a rağmen 1,12'lere doğru görülen hareket dikkat çekiyor. Dolar endeksi (DXY), Euro'daki güçlenmenin de etkisiyle 95,1 seviyelerine kadar geri çekilmiş durumda. TL'nin Dolar karşısında güç kaybetmiş olması endekste bugün yurtdışına göre negatif ayrışabileceğimize işaret ediyor.

Yunanistan'da Pazar günü yapılacak referandum daha da ön plana çıkmış durumda. Referandumdan kreditörlerin talebine "Hayır" oyu çıkması halinde, Yunanistan'ın çıkış senaryosuna ilişkin fiyatlamalar güç kazanacaktır. Ayrıca Yunanistan'ın IMF'ye olan borcunun vadesi bugün doluyor ancak Yunanistan cephesinden gelen açıklamalar bu borcun ödenmeyeceği yönünde. Özetle Yunanistan'ın uzlaşmaz tavrı, önümüzdeki dönemde risklerin derinleşebileceğine işaret ediyor.

Çin'de yaşanan gelişmeler de piyasaların yakın takibinde olan bir diğer konudur. Bankacılık sistemine müdahale ederek, fonlama faiz oranlarını düşürmeye çalışan Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) yıl içinde yeni bir faiz azaltımına daha gitmesi bekleniyor. Para politikalarında görülen gevşeme eğilimlerine rağmen Çin borsasında görülen satış baskısının önüne bir türlü geçilememişti. Bu nedenle özellikle PBOC'nin atacağı adımlar piyasalarca yakından takip edilmeye devam edilecek.

Dün veri akışı olarak sakin sayılabilecek bir gündü. Almanya'da TÜFE ve ABD'de Bekleyen Konut Satışları verileri piyasaların odağındaydı. Almanya'da enflasyon, öncü verilere göre yıllık %0,3 ile beklentilere yarı-yarıya düşük geldi. ABD'de %7,4 olması tahmin edilen aylık Bekleyen Konut Satışları, Mayıs ayında beklentilerin oldukça altında %0,9 olarak açıklandı. Özellikle ABD verisindeki olumlu görünüme rağmen beklenen toparlanma piyasalarda görülmedi ve endeks günün en düşüğünde ikinci seansı tamamladı.

Bugün gündemde Türkiye'de saat 10:00'da açıklanacak olan Mayıs ayı Dış Ticaret Dengesi ve 14:00'da açıklanacak olan TCMB toplantı tutanakları takip edilecek. Ayrıca Meclis Başkanlığı seçiminin ilk iki turu bugün gerçekleştirilecek. Koalisyon fiyatlamaları açısından Meclis başkanlığı seçimi piyasalarca dikkatle takip edilecektir. Öte yandan yurtdışında Euro Bölgesi yıllık enflasyon verisi, İngiltere'de büyüme ve ABD'de Konut fiyatları endeksi, Chicago PMI ile Tüketici Güveni verileri, özellikle kurlar tarafında fiyatlamalara yön verecektir.

Yurtdışı piyasalarda negatif havanın pozitife döndüğü görülüyor. Asya piyasalarında Çin başta olmak üzere alıcılı seyrin hakim olduğunu görmekteyiz. ABD vadelileri de %0,25 ciarında yukarıda işlem görüyor. Dün sert aşağı yönlü kapanışlar yapan Avrupa piyasalarının ise bugüne de hafif satıcılı açılış yapması bekleniyor.

Dün yaşanan sert kırılma ile son günlerde etkili olan yükseliş kanalının dışına çıkan endeksin 200 günlük (üssel) ortalamasının da altında sarkması teknik olarak olumsuz görünümü arttırıyor. Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz sözleşmede 81.300'ü ilk destek seviyesini olarak takip edeceğiz. Gün içi hareketlerde bu seviyenin üzerinde tutunma çabası görebiliriz.

Bugün Açıklanacak Veriler
10.00 TR Dış Ticaret Açığı Mayıs (Bekl:6.8 mlr $)
10.55 Almanya İşsizlik Oranı Haz. (Bekl:6.4%)
11.30 İngiltere Cari Açık 1Ç2015 (Bekl:24.4 mlr £)
11.30 İngiltere GSYH-Yıllık 1Ç2015 (Bekl:2.5%)
12.00 Euro Böl. TÜFE Yıllık Haz. (Bekl: 0.3%)
12.00 Euro Böl. İşsizlik Oranı Mayıs (Bekl: 11.1%)
12.00 İtalya TÜFE Yıllık Haz. (Bekl: 0.1%)
14.00 TCMB PPK Toplantı Tutanakları
16.00 ABD S&P CaseShiller Konut Fiy. Yıllık Nis. (Bekl:5.5%)
16.45 ABD Chicago PMI Haz. (Bekl:50.1)
17.00 ABD Tüketici Güveni Haz. (Bekl:97.3)
ABD FED/Bullard-Dudley Konuşması

Yukarı