BIST Piyasa Beklentisi

19.06.2015

Dün güne, Fed'den gelen "güvercin" açıklamaların pozitif fiyatlamasıyla başlayan ve yukarı boşluklu açılış yapan BIST-100 endeksinde gün boyunca alıcılı bir seyir hakimdi. Ancak alışlar 2,9 milyar TL gibi düşük bir hacimle gerçekleşti. Endeks dün günü %1,51 yükselişle 81.932 seviyesinden tamamladı. Dün alışlar önceki günlerin aksine sanayi hisselerinde yoğunlaştı. Sanayi endeksi %2,12 değer kazanırken, bankalar tarafındaki yükseliş %1,25 seviyesinde kaldı.

Dün kapanışta 2,7124 olan Dolar/TL kuru sabah saatleri itibariyle 2,7160 seviyelerinde seyretmektedir. Dün sabah açılışındaki 2,7050 seviyesine göre hafif değer kazandığını gördüğümüz Dolar/TL'de gece ABD seansı sırasında sert hareketlerin görülmemesi, bugünki zayıf veri akışını da göz önünde bulundurduğumuzda piyasalara destek olabilecek bir done olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Dolar endeksinde (DXY) gerek dün gün içi, gerek gece seansı sırasındaki güçlenmelere rağmen, TL'deki değer kaybının daha sınırlı kalması, kur tarafında oluşan bir diğer olumlu faktör olarak karşımıza çıkabilir. Yine de Dolar endeksindeki güçlenmeye dikkat edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Dün veri akışı tarafında ABD'nin TÜFE verisini takip ettik. ABD TÜFE verisi aylık bazda beklentilerin çok hafif altında %0,4 açıklanırken, piyasaların ve Fed'in daha yakından takip ettiği yıllık veri %0.0 ile beklentiye paralel açıklandı. Çekirdek veri de beklentilere paralel %1,7 olarak açıklandı. Yellen'in açıklamalarından sonra piyasaların iyiden iyiye radarına giren enflasyon verisinde, yatırımcıları şaşırtan datalar açıklanmadığından fiyatlama etkisi çok sınırlı oldu.

Dünün bir diğer önemli gündemi saat 14:00'da başlayan Eurogroup toplantısı idi. Topantı sonrası açıklamalarda bulunan Eurogroup başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın EuroBölgesi'nden çıkmasına daha yakın olduğunu ifade etti. IMF'den, Yunanistan'ın borç vadelerinde esneme yapılmayacağı mesajı verildi. IMF ve Eurogroup tarafından gelen açıklamalar sonrası, endişenin iyice arttığını gözlemlediğimiz Euro/Dolar paritesinde, 1,14 seviyesinin üzerinde hareketler seyrettik.

Bugün gündemde herhangi önemli bir veri yok. Bu açıdan endeksin daha çok teknik dinamikler üzerinden hareket edeceğini düşünmekteyiz.

Yurtdışında iki gün üstüste süren aşağı yönlü seyrin dün itibarıyla gelen tepki alımlarıyla bir miktar pozitife döndüğünü görmekteyiz. Asya piyasalarında Çin hariç alıcılı bir seyir hakim. Çin tarafında ise %2,5'lara yakın bir geri çekilme görüyoruz. Dün güçlü alışlarla kapanan Avrupa piyasalarında ise bu sabah açılışın hafif geri çekilmelerle olması bekleniyor. Dün %1 civarında alışlarla kapanan ABD'de vadeliler yatay seyrediyor.

Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 200 günlük ortalamanın geçtiği 82.000 seviyesinin aşılması halinde kısa vadeli pozisyonlar arttırılabilir. Bu seviyenin üzerinde yaşanabilecek hareketlerde ise sırası ile 83.000 ve 83.750 seviyeleri üst dirençler olarak takip edilebilir.

Bugün Açıklanacak Veriler
09.00 Almanya ÜFE-Aylık May. (Bekl: %0,2)
09.00 Almanya ÜFE-Yıllık May. (Bekl: -%1,1)m
11.00 AB Cari İşlemler Dengesi May. (Bekl: 21,1 mlr €)
11.30 İngiltere Kamu Sektörü Net Borç. (B: -10.5 mlr £)
14.30 TR TCMB Beklenti Anketi Sonuçları
18.40 ABD Fed/Williams konuşacak.
19.15 ABD Fed/Mester konuşacak.

Yukarı