BIST Piyasa Beklentisi

02.06.2015

Piyasa Beklentisi

Haftanın ilk işlem gününde satıcılı bir açılışla başlayan endekste, ikinci seansta ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte satış baskısının iyiden iyiye arttığını gördük. Satışların özellikle bankalar tarafında yoğunlaştığını izlediğimiz BIST-100 endeksi, %3.08 gibi sert bir düşüşle günü 80.429 seviyesinden tamamladı.

Dolar kurunun %0,59, Dolar endeksinin %0,37 gibi zayıf değer kazançlarına sahip olması, endeksteki hareketin kurdan bağımsız olduğuna işaret etmekte. Sabah saatleri itibarıyla Dolar/TL kurunun %0.20 düşüş gösterdiğini görmekteyiz. Dolar Endeksi'nde %0.1 gibi zayıf bir geri çekilme görülürken, TL'nin pozitif ayrıştığı görülüyor. Bu durum, tepki alımlarının seans içinde güç kazanmasına neden olabilir. Euro'nun değer kazancı ise gün içinde bir miktar gevşeme eğilimi yaratabilir.

Dün Avrupa ve ABD'de İmalat PMI verileri açıklandı. Almanya'nın İmalat PMI verisi beklentilerin hafif altında 51.1, Euro Bölgesi'nin İmalat PMI verisi beklentilere paralel 52.2 olarak açıklanırken, ABD'de İmalat PMI verisi 54.0 ile beklentilerin hafif üzerinde geldi. Açıklanan diğer verilerden Almanya öncü enflasyonu aylık bazda %0.1 ile beklentilerin hafif altında, yıllık bazda %0.2 ile beklentilerin hafif üzerinde açıklandı. Verilerin piyasa etkisinin oldukça sınırlı olduğunu gözlemledik.

Sabah saatleri itibarıyla Avustralya ve Hindistan Merkez bankalarından faiz kararları açıklandı. Her iki merkez bankası da sürpriz yapmadı. Avustralya Merkez Bankası faizleri %2 seviyesinde sabit bırakırken, Hindistan Merkez Bankası %7.5'tan %7.25'e indirerek Ocak ayından bu yana 75 bp indirim yapmış oldu.

Bugün veri akışı oldukça sakin. Euro Bölgesi'nden saat 12:00'da açıklanacak Geçici TÜFE verileri parite tarafında hareketlere neden olabilir. Saat 17:00'daki ABD Nisan ayı Fabrika Siparişleri verisi de piyasalarca takip edilecek bir diğer gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor.

Yurtdışı tarafta sabah saatleri itibariyle Asya'da özellikle Hindistan ve Hong Kong öncülüğünde negatif bir seyir görüyoruz. ABD vadelileri ise yatay seyrediyor. Dün karışık bir görünüm sergileyen Avrupa piyasalarının ise güne alıcılı başlaması bekleniyor.

Teknik anlamda, dün yaşanan sert değer kaybı sonrasında bugüne hafif tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz endekste açılışta yaşanabilecek yükselişlerde 80.700 seviyesi ilk ara direnç konumunda olacaktır. Son günlerde etkili olan satışlar sonrasında etkili olabilecek tepki denemeleri zayıf kalabilir. Bu nedenle gün içi AL-SAT amaçlı açılmış pozisyonlarda kâr hedeflerinin sınırlı tutulması yararlı olacaktır.

Bugün Açıklanacak Veriler

10.55 Almanya İşsizlik Oranı May. (Bekl: %6,4)
12.00 AB TÜFE-Yıllık (Öncü) May. (Bekl: %0,2)
12.00 AB Çekirdek TÜFE-Yıllık (Öncü) May. (Bekl: %0,2)
12.00 AB ÜFE-Aylık May. (Bekl: %0,1)
17.00 ABD Fabr. Siparişleri-Aylık Nis. (Bekl: %0,0)

Yukarı