BIST Piyasa Beklentisi

20.04.2015

Geçtiğimiz haftanın ilk yarısını satıcılı geçiren BIST100 Endeksi, hafta ortasından itibaren görece olumlu bir seyir izledi ve haftayı sınırlı bir değişimle %0.28 ekside, 82.417 puanda tamamladı. Banka ve Sanayi Endeksleri ise sırasıyla %0.09 ve %0.13 oranında oldukça sınırlı artış gösterdi.

Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta %2.9 ile gelişen ülke piyasaları (EM) içinde USD bazında Hindistan'dan sonra en çok düşen olurken, Türk Lirası da %1.9 ile en çok değer kaybeden para birimi oldu. Özellikle Dolar Endeksi (DXY)'nin %1.86 değer kaybettiği ve EURUSD paritesinin de %1.9 yükseldiği bir haftada TL'nin %1.9 gerilemesi, EUR bazındaki kaybını %3.95'e taşıdı. Öte yandan Rus Rublesi %3.3 ile haftanın en çok kazandıranı olurken, Brezilya Reali de %1.4 ile en çok değer kazananlar arasında yer aldı. Brent petrol fiyatlarının geçtiğimiz %9.5 değer kazanması petrol ihraç eden ülkeleri olumlu, petrol bağımlısı olan ülkeleri ise (Hindistan, Türkiye gibi) olumsuz etkilemiş görünüyor.

Ancak hafta ortasından itibaren BIST100 Endeksinin hem teknik destek seviyelerinde tutunarak tepki vermesi hem de Cuma günü küresel piyasalardaki sert satış dalgasına dirençli kalarak oldukça olumlu ayrışması umut verici duruyor. Hatırlanacağı üzere Cuma günü gerek Bloomberg terminallerinde yaşanan global kesinti gerekse Çin'de tezgâh üstü işlemlere getirilen yeni düzenlemeler ile daha fazla sayıda hissede açığa satış imkânı verilmesi nedeniyle Çin vadelilerinin %5.0 değer kaybetmesi, küresel piyasalarda risk iştahının belirgin bir şekilde zayıflamasına neden olmuştu. Cuma günü Avrupa borsaları %1.6 düşerken, Almanya DAX Endeksi %2.5, Atina borsası ise %4.5 çakılmıştı. ABD borsaları ise %1.2 değer kaybetmişti.

Bugün ise Çin Merkez Bankası'nın bankaların zorunlu karşılık oranlarını 100 baz azaltmasının olumlu etkisiyle Asya piyasalarındaki düşüşlerin sınırlı kaldığını görüyoruz. Çin sermaye piyasası düzenleme kurumunun geçen haftaki uyarılarının ardından piyasaların bugüne düşüşle başlaması bekleniyordu. Dünyanın ikinci büyük ekonomisinde büyümeyi desteklemek için piyasadaki likiditeyi artıran bir adım atan Çin Merkez Bankası, böylece iki ay içinde art arda ikinci defa zorunlu karşılıklarda indirime gitmiş oldu.

Bugün ABD vadelileri %0.25 artıda işlem görüyor; Avrupa borsalarının da %0.25-0.35 arasında alıcılı açılması bekleniyor.

Bugün Açıklanacak Veriler
09.00 Almanya ÜFE-Aylık Mar. (Bekl: %0.2)
09.00 Almanya ÜFE-Yıllık Mar. (Bekl: -%1.6)
11.00 İspanya Dış Tic. Den. Şub. (Bekl:-2.6 mlr €)
12.00 AB İnşaat Üretimi Şub. (Bekl: %0.9)
15.30 ABD Chicago Fed Ul. Akt. End. Mar. (B: 0,34)

Yukarı