BIST Piyasa Beklentisi

30.12.2014

Geçtiğimiz haftayı oldukça dar bir bant içinde ve düşük işlem hacmiyle %1.64 artıda tamamlayan BIST100 Endeksi, yeni haftanın ilk gününe dün %1.00 düşerek başladı ve 84.101 puanda kapandı. Endeksin geçtiğimiz hafta boyunca aşmaya çalıştığı ancak başaramadığı 85.000 direncinden uzaklaşıyor olması teknik açıdan olumsuz görünüyor.

Yılın son günlerinde küresel piyasalarda resmi tatiller sonrasında da hacimler düşük kalmaya devam ediyor. Yunanistan ve Rusya kaynaklı haber akışının dün risk iştahını olumsuz etkilediği küresel piyasalarda ABD borsaları yatay kalırken, Avrupa borsaları karışık bir seyir izledi.

Yunanistan parlamentosunda dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin son turunda da yeterli oy sağlamadı ve 25 Ocak tarihinde erken seçime gidilme kararı alındı. Yunanistan'da da genel seçim anketlerinde önde giden radikal sol Syriza partisinin kemer sıkma tedbirlerine dayanan mali yardım programlarına karşı olduğu biliniyor. Bu nedenle Syriza partisinin erken seçimleri kazanması halinde Yunanistan'a AB ve IMF'den sağlanan mali yardım ve tasarruf programının yeniden müzakereye konu edileceği korkusu, yatırımcıları tedirgin etti. Atina borsası dün %3.7 değer kaybederken 10-yıllık tahvil faiz oranları da %9.64 seviyesine yükseldi.

Ruble'nin ise geçtiğimiz haftanın son gününde başlayan değer kayıplarının dün de devam etmesi tedirgin etti. Geçtiğimiz haftanın genelinde tüm para birimlerinden daha güçlü performans sergileyen ve %8.0'in üzerinde değer kazanan Ruble, dün %8.5 oranında değer kaybetti. Bu durumun Ruble'nin istikrar kazanacağı yönündeki beklentileri kısmen baltalaması ve petrol fiyatlarının özellikle yurt içi piyasaların kapanmasından sonra sert düşmeye devam etmesi da tedirginlikle karşılandı. Brent petrolü dün yurt içi piyasalar kapandıktan sonra %3.0 düştü ve bugün de 57.3$ seviyesinde %1.1 değer kaybıyla işlem görüyor.

Bugün Asya borsalarında sert düşen petrol fiyatlarının tedirginliği ile zayıf bir seyir gözleniyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının da yatay açılması bekleniyor.

Bugün Açıklanacak Veriler
10.00 TR Tüketici Güveni Ara. (Bekl:69.42)
10.00 İspanya Cari Fazla Eki. (Bekl:250 mn €)
10.00 İspanya TÜFE Yıllık Ara. (Bekl:-0.7%)
10.00 İspanya Perak. Sat. Yıllık Kas. (Bekl:0.95%)
11.00 AB Özel Sektör Kredisi Yıllık Kas. (B:
11.00 İtalya İş Dünyası Güveni Ara. (Bekl:96.7)
16.00 ABD S&P Konut Fiyat End. Eki. (B:4.4%)
17.00 ABD Tüketici Güveni Ara. (Bekl:93)

Yukarı