BIST Piyasa Beklentisi

08.09.2014

Borsa İstanbul, Ağustos ayının ilk yarısında küresel piyasalardan sert bir şekilde negatif yönde ayrışmasının ardından ikinci yarıda pozitif yönde ayrışmış, ancak Ağustos ayını USD bazında %3.4 oranında değer kaybı ile MSCI gelişen ülke endeksleri içinde en çok kaybettiren olarak tamamlamıştı.

Borsa İstanbul'un Eylül ayının ilk haftasına ise hafif üstte performans göstererek başladığını görüyoruz. MSCI ülke endeksleri içinde USD bazında %2.2'lik değer artışıyla Türkiye, en çok kazandıranlar arasında yer alıyor. Gelişen ülke (EM) piyasalarının USD bazında ortalama %1.2 yükseldiği geçtiğimiz hafta gelişmiş ülke (DM) piyasaları ise yataya yakın %0.1 değer kazandı. Avrupa'nın çevre ülkeleri İspanya ve İtalya ise ortalama %2.5 yükseldi.

ABD 10-yıllık tahvil faiz oranları, Cuma günü beklentilerin oldukça altında açıklanan Tarım-dışı istihdam verisine karşın güçlü gelen ISM verilerinin desteğinde, haftayı %2.35'ten %2.46 seviyesine kadar yükselerek tamamladı. ABD dışındaki ülkelerde ise tahvil faiz oranları ile CDS oranları geriledi. Türkiye'nin 5-yıllık CDS oranları 178 seviyesinden, 173 seviyesine gerilerken, gösterge 2-yıllık tahvilin faizi %9.07'den %8.87'ye ve 10-yıllık tahvilin faizi de %9.11'den %8.91 seviyesine 20'şer baz puan gevşedi. Emtia tarafında Brent petrolü %2.3 düşerken, Altın fiyatları da %1.4 değer kaybetti. EURUSD paritesi ise ECB'den sürpriz parasal genişleme adımı sonrasında %1.4 oranında sert düştü. ABD Doları, genel olarak gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kazanırken, gelişen ülke para birimleri karşısında sakin kaldı. Türk Lirası da USD karşısında sadece %0.3 değer kaybetti.
EURUSD paritesi son 8 hafta boyunca üst üste gerileyerek istatistiksel açıdan tarihi bir rekor kırmasının ardından yeni haftaya da 1.2951'den 1.2938 seviyesine gerileyerek başladı. Paritenin son 15 yıllık veri seti (Matriks terminalindeki) incelendiğinde üst üste 9 hafta boyunca değer kaybettiği bir dönem bulunmuyor. Dolayısıyla, EURUSD paritesinin bu haftayı 1.2950 seviyesinin üzerinde tamamlama ihtimalinin istatistiksel açıdan güçlü olduğunu düşünüyoruz.

ABD vadeli SP500 Endeksinin de son 5 haftayı üst üste yükselerek tamamladığını görüyoruz. Söz konusu endeksin Nisan-2009 yılı dibinden itibaren bakıldığında üst üste 5 hafta boyunca yükseldiği dönemlerin devamında da bir kez hariç genelde yükseldiği gözleniyor. Bu nedenle, ABD borsalarının da bu haftayı yine yükselerek tamamlama ihtimali istatistiksel açıdan güçlü görünüyor.
Bugün Çin ve G.Kore borsalarının kapalı olduğu Asya'da genel olarak hafif olumlu bir tablo göze çarpıyor. ABD vadelileri %0.10 ekside işlem görüyor, Avrupa borsalarının ise hafif alıcılı açılması bekleniyor.

Bugün Açıklanacak Veriler
09.00 Almanya Dış Tic Fazlası Tem. (Bekl:16.8 mlr €)
10.00 TR Sanayi Üretimi Yıllık Tem. (Bekl:1.4%)
10.00 TR Sanayi Üretimi Arınmamış Tem. (Bekl:-4.1%)
11.30 AB Sentix Yatırımcı Güveni Eyl. (Bekl:1)

Yukarı