BIST Piyasa Beklentisi

18.08.2014

BIST100 Endeksi, geçtiğimiz hafta %3.17 oranında değer kaybederek 77.000 desteğinin altında 76.692 seviyesinde kapandı. Bir önceki hafta olduğu gibi geçtiğimiz hafta da yurt dışı piyasalardan negatif yönde ayrışan Borsa İstanbul'un, haftanın son gününe kadar, aynı zamanda yurt içi döviz ve tahvil piyasalarından da olumsuz yönde ayrışması dikkat çekti. Türkiye'nin 5-yıllık CDS oranları 194 seviyesinden 186 seviyesine 8 baz puan gerilerken, gösterge 2-yıllık tahvilin faizi %9.36 seviyesinde yatay kaldı ve 10-yıllık tahvilin faizi de sadece 4 baz puan yükselerek %9.43 seviyesinde kapandı. Emtia fiyatlarının tamamı başta %4.8 düşen Doğalgaz, %2.8 düşen Bakır ve %1.3 düşen Brent olmak üzere geçtiğimiz hafta sert düştü.
Endeksin hisse senetleri lehine olan böyle bir haftada sert değer kaybetmesini ve olumsuz yönde ayrışmasını teknik nedenlere bağlıyoruz. Klasik teknik analiz penceresinden baktığımızda BIST100 Endeksinin Ramazan Bayramı sonrası 31 Temmuz tarihinde 84.350 tepesinden itibaren Wedges Falling formasyonu ile düştüğünü düşünüyoruz. Aşağı yönlü bir trend içinde sıklıkla karşılaşılan bu formasyon gittikçe küçülen tepe ve diplerden oluşu ve alıcılar ile satıcılar arasındaki güç dengesinde, satıcıların gittikçe güç kaybettiğine işaret eder. Formasyonun ilk aşamalarında satıcıları dengelemeye çalışan alıcılar sert tepkiler vererek bir önceki tepeye ulaşmaya çalışsalar da başarılı olamazlar ve formasyon giderek dikleşir. Alıcılar ve satıcılar arasındaki bu güç dengesi formasyonun son aşamalarında her iki tarafın da sert tepkiler vermeyi bırakarak fiyatların dar bir bant içinde hareket etmeye başlamasıyla sonuçlanır. Bu noktadan sonra sert satışlar nadiren görülür ve genellikle alıcılar moral bularak fiyatları tekrar yükseltmeye çalışır. Ancak fiyatlarda ani bir çıkış gerçekleşmezse satıcılar halen kontrolde demektir ve fiyatlar yeniden düşüşe geçebilir. Klasik teknik analizin yanı sıra Elliott analizlerimiz de endeksin son tepesinden itibaren ilerleyen düşüş dalgasının tamamlanmak üzere olduğuna işaret ediyor. Dolayısıyla, bu hafta için kısa vadeli hisse alım-satım stratejilerinin tepki alımları olasılığını dikkate alarak oluşturulması gerektiğini öneriyoruz. Eğer tahmin ettiğimiz Falling Wedge formasyonu onaylanırsa da fiyat hedefini ilki 78.350 olmak üzere 80.650 olarak hesaplıyoruz.
Eğer endeks, başta Çarşamba günü açıklanacak olan Fed tutanakları ve hafta boyunca gelecek olan önemli verilerin ardından, haftayı 77.000 seviyesinin üzerinde tamamlamayı başarırsa, teknik açıdan güçlü bir tepki verme eğiliminde hareket edeceğini tahmin ediyoruz. Bu nedenle bu hafta Borsa İstanbul'un hızla 77.000-78.000 bandına oturması kritik önem taşıyor. Salı günü ABD TÜFE ve Konut verileri, Çarşamba Almanya TÜFE, Fed ve Boe tutanakları, Perşembe günü ise imalât PMI verileri açıklanacak. Cuma günü ise Jackson Hole toplantısında Fed Başkan Janet Yellen konuşacak.

Bugün Açıklanacak Veriler
12.00 AB Dış Tic. Fazlası Haz. (Bekl:16.6 mlr €)
15.00 Rusya ÜFE-Yıllık Tem. (Bekl:6.9%)
15.00 Rusya Perak. Satış Yıllık Tem. (Bekl:0.4%)
17.00 ABD NAHB Konut Fiy. End. Ağu. (Bekl:53)

Yukarı