BIST Piyasa Beklentisi

04.07.2014

BIST100 endeksi, günü %0.84'lük yükselişle 77.528,54 puandan kapattı. Güne yatay başlayan endeks, beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi ve ABD olumlu tarımdışı istihdam verisinin etkisiyle gün sonuna kadar dalgalı bir seyir izledi. Tarım dışı istihdam verisi ile oluşan satışlara rağmen gün sonuna doğru Banka endeksine gelen alışlar, günün yükselişle kapatılmasında etkili oldu.

Enflasyon Haziran'da aylık %0,31 oranında artarak beklentileri aştı. Yıllık bazda ise %9,16'ya geriledi. Gıda, ulaştırma, lokanta ve oteller kalemlerindeki artışlar enflasyonun beklentileri aşmasına önemli rol oynadı. BIST100 endeksinde enflasyon verilerinin ardından satışlar gözlenirken dolar kuru 2.1360 seviyelerine kadar yükseldi. 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinde ise yükselişler meydana geldi. Para Politikası Kurulu toplantı özetlerinde baz etkisi nedeniyle Haziran ayından itibaren kayda değer bir düşüş gözleneceği belirtilmesine rağmen önemli bir düşüş geçekleşmediği görülüyor. Merkez Bankası'nın "I Endeksi" ile adlandırdığı çekirdek enflasyonun yıllık bazda %9.65 olarak gerçekleşmiş olması da belirgin bir düşüşün henüz oluşmadığını destekliyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği daha önemle takip ediliyor olacak.

Yurtdışında ABD tarımdışı istihdam, beklentilerin üzerinde artış göstererek 288bin olarak açıklanırken işsizlik oranı da %6.1'e gerileyerek Çarşamba günü oluşan iyimserlik havasının devamına olanak sağladı. Verilerin açıklanmasının ardından ABD ve Avrupa borsalarında yükselişler meydana gelirken altında 1309 seviyelerine kadar geri çekilme yaşandı. Dow Jones endeksinde verinin ardından ilk kez 17.000 puanın üzeri görüldü. Avrupa bölgesinde ise faiz oranı kararı beklentiler dâhilinde değiştirilmeyerek sabit bırakıldı. Faiz kararının ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi yaptığı konuşmada para politikasında genişlemeye gitme kararı aldıklarını ve varlığa dayalı menkul kıymet alımı için hazırlıkların yoğunlaştırıldığını açıkladı.

Bugün ABD piyasaları Amerika'nın bağımsızlık günü nedeniyle tatil. Önemli bir veri akışının bulunmadığı günde piyasaları nispeten sakin bir gün bekliyor.

Son günlerde etkili olan satışların karşılandığı görülürken, kısa vadeli göstergelerin tekrar güçlenme çabasında olduğunu görüyoruz. Güne hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz endeksin 77.400 seviyesinin üzerinde tutunduğu sürece tepki hareketi gücünü koruyacaktır. Bu seviyenin üzerinde yaşanacak yükselişlerde ise 78.300 ve 78.800 seviyeleri gün içi dirençler olarak takip edilebilir.

Bugün Açıklanacak Veriler
09.00 Almanya Fabrika Sİp. Mayıs (Bekl:-1%)
14.30 TR Konut Fiyat Endeksi Nisan
14.30 TR Reel Efektif Döviz Kuru Haziran
ABD Bağımsızlık Günü Tatili

Yukarı