BIST Piyasa Beklentisi

18.04.2014

BIST100 Endeksi dün %1.61 yükselerek 73.561 seviyesinde kapandı ve hafta bazındaki kayıplarını telafi ederek %1.13 artıya geçti. Son 6 haftadır aralıksız yükselen endeks eğer bu hafta 72.736 seviyesinin üzerinde kapanırsa, 7. rekor yükseliş haftasını tamamlamış olacak. Önümüzdeki hafta ile birlikte 8. yükseliş haftasında girecek olan endeksin, üst üste 8 hafta boyunca yükseldiği dönem sayısı son 10 yıl içinde 5 kez, son 5 yıl içinde sadece 2 kez yaşanmıştır.

Endeksin bu haftayı artıda tamamlamasının ardından, önümüzdeki haftayı da artıda tamamlama olasılığını istatistiksel olarak %1.0'in altında hesaplıyoruz.
TCMB Başkanı Başçı dün Bankanın genel kurul toplantısında bazı üst düzey TCMB yöneticilerinin istifa edeceğine dair söylentiler yalanladı. Başçı'nın görevimizin başındayız açıklamasının ardından, dolar kuru 2.1340'tan 2.1220'ye %0.6 oranında hızla geriledi. Bunda olası faiz indirimi beklentileri nedeniyle TL'nin son 2-3 haftadır emsallerine göre daha fazla değer kaybetmiş olması da dün hızla değer kazanmasını kolaylaştırdı. Bugün ise dolar kuru dünkü 17.45 kapanışının %0.24 üzerinde 2.1288 seviyesinden güne başlıyor; EURUSD paritesi ise %0.15 gerileyerek 1.3815'ten işlem görüyor.

Küresel piyasalarda dün ABD, Rusya, Ukrayna ve Avrupa Birliği arasında yapılan toplantıda şiddete son verilmesi çağrısı ve ABD Başkanı Barack Obama'nın görüşmeleri umut verici olarak nitelemesi, risk iştahını artıran unsur oldu. ABD'de işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin altında, Philly Fed endeksinin de beklentilerin oldukça üzerinde açıklanması, iyimserliği destekledi.

Bugün Asya'da işlemlere açık olan Japonya'da Yen, ABD'de açıklanan olumlu verinin ve Ukrayna'da şiddete son verecek bir diplomatik girişim beklentisiyle dolar karşısında son 10 günün en düşük seviyesinde geriledi ve Nikkei Endeksinin %0.5 yükselmesini sağladı. Çin'de ise hisse senetleri, Mart ayı konut fiyatları verisinin ardından gayrimenkul hisselerinin oluşturduğu baskıyla hafif düşüş kaydetti.

Bugün Kutsal Cuma nedeniyle Avrupa ve ABD borsaları kapalı olacak.

Bugün Açıklanacak Veriler
11.00 İtalya Sanayi Siparişleri Şubat
11.00 İtalya Sanayi Satışları Şubat
Almanya-İngiltere-ABD Piyasaları Kapalı

Yukarı