BIST Piyasa Beklentisi

12.03.2014

BIST100 Endeksi, dün %0.53 oranında değer kazanarak önceki günkü kaybını telefi etmeye çalıştı. Son iki gündür endeksin teknik açıdan kısa vadeli desteği olarak takip ettiğimiz 62.600-800 aralığının üzerinde tutunmaya devam etmesini ve yurt dışı piyasalara görece üstte performans göstermesini olumlu buluyoruz. Ancak son dönemde gerek ABD'de gerekse Çin'de açıklanan veriler sonrasında zayıflayan risk iştahının henüz toparlanamadığı gözleniyor.

Ayrıca dün öğlen saatlerinden itibaren dolar kurunun hızla yükselmesi ve hafta başından itibaren de %2.0 yükselişle 2.25 seviyesinde işlem görmesi tedirgin ediyor. Risk iştahının azaldığı dönemlerde genellikle EM para birimlerinde gözlenen satış dalgasına benzeyen bu durumun piyasalar üzerinde baskı oluşturacağı anlaşılıyor. Son 3 günde %8.0'den fazla düşen Bakır fiyatları ise Çin'de firmaların bankalardan aldığı kredilere bakır ve demir cevherlerini teminat olarak göstermeleri nedeniyle endişe yaratıyor. Bu çerçevede yarın Çin'de açıklanacak olan sanayi üretimi verisinin her zamankinden daha fazla mercek altında alınacağını tahmin ediyoruz. Çin'de firmaların bankalardan aldığı kredilere bakır ve demir cevherlerini teminat olarak göstermeleri nedeniyle, emtia fiyatlarının gerilemesi endişe yaratıyor.

Son olarak Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğe ilişkin haber akışının devam ediyor olması ve Pazar günü Kırım'da yapılacak referandum sonrasında ise bölgeye ilişkin jeopolitik risklerin artabileceği endişeleri, risk varlıklarına talebin şu dönemde yüksek olmasını engelliyor. ABD ve AB tarafı Kırım referandumunu anayasaya aykırı olması nedeniyle meşru bulmuyor.

Bugün Asya borsaları ABD ve Çin ekonomilerine dair belirsizlik ile Ukrayna'daki siyasi gerginliğin tedirgin etmesiyle başta %2.5 düşen Nikkei Endeksi olmak üzere ortalama %1.0'in üzerinde satıcılı seyrediyor. ABD vadelileri %0.10 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.25%0.50 arasında satıcılı açılması bekleniyor.
Bugün yurt içinde saat 10.00'da açıklanacak Cari Açık verisi takip edilecek, Avrupa parlamentosunun raporu bugün yayınlanacak.

Bugün Açıklanacak Veriler
10.00 TR Cari Açık Ocak (B:5.03 mlr $)
12.00 AB Sanayi Üretimi Ocak (B:0.5%)

Yukarı