BIST Piyasa Beklentisi

21.02.2014

Son iki gündür yurt dışı piyasalara görece altta performans gösteren BIST100 Endeksi, dün %0.47 değer kazanarak 63.681 puanda kapandı. Dolar kurunun %0.66 gerilemesine bağlı olarak USD bazındaki değer artışı %1.13 olan endeks, önceki gün en çok kaybettiren olmasının ardından dün en çok kazandıran oldu.
Çin'de dün açıklanan ve son 7 ayın en düşük değerini alan öncü PMI verileri, hem beklentilerin hem de bir önceki ayın altında kaldı. Aynı zamanda son iki aydır 50 seviyesinin altında gelen verinin olumsuz etkisinin üzerine Avrupa'da açıklanan PMI verileri de hem beklentilerin hem de bir önceki ayın altında gelerek, küresel ekonomik büyümeye ilişkin kaygıları artırdı. Ancak ABD PMI verisinin son 4 yılın en yüksek değerini alması ve hem tahminlerin hem de bir önceki ayın üzerinde gelmesi, piyasalara moral verdi. Gün boyunca beklentilerin altında açıklanan ekonomik veriler nedeniyle baskı altında kalan piyasalar, ABD verileri ile nefes aldı. Avrupa borsaları %1.2 oranındaki değer kayıplarını telafi ederek yatay kapanırken; ABD borsaları da %0.4 eksiden gün sonunda %0.6 artıya geçerek kapandı. Philly Fed endeksinin oldukça zayıf açıklanması, kafaları bir miktar karıştırsa da hisse senetlerindeki yükselişe engel olamadı. Philly Fed endeksi, ABD imalât sanayinin sağlığına ilişkin önemli göstergelerden bir olarak kabul ediliyor ve ilk açıklanan öncü göstergelerden biri olması nedeniyle de sinyal etkisi taşıyor. Sekiz ay sonra ilk kez eksiye geçen veriye rağmen ABD hisse senedi piyasalarında bir satış baskısı oluşmamasını, piyasalardaki tepki verme eğiliminin halen güçlü olduğu şeklinde yorumluyoruz.
Ukrayna'da dün ilân edilen ateşkesin bozulması çatışmaların şiddetlenerek devam etmesine neden olurken, ölü sayısı da 26'dan 75'e yükseldi. Ukrayna borsası ise %3.4 düşerek açıldığı günü %3.9 yükselerek tamamladı. Almanya, Fransa ve Polonya dışişleri bakanlarının Ukrayna başbakanı Yanukovich ile bugün bir anlaşmaya varmaları bekleniyor. Bugün Asya borsalarında dün öğleden sonra artan risk iştahının devam ettiğini gözlüyoruz. Nikkei Endeksi %2.88 yükselirken, Çin hariç, diğer Asya borsalarında da ortalama %0.75 civarında değer artışları mevcut. ABD vadelileri %0.30 artıda seyrediyor, Avrupa borsalarının da %0.25 alıcılı açılması bekleniyor.
BIST100 Endeksi dün yakın direnci 63.150 seviyesini ilk seansta aştıktan sonra ikinci seansta aynı seviyede destek bularak, alıcıların cesaret kazanması sağladı. Gün içinde en yüksek 63.791 seviyesini gören endeks, hatırlanacağı üzere 65.500 güçlü direncinden dönmesinin ardından ilk olarak 63.800-64.000 bandında destek bulmaya çalışmıştı. Bu nedenle söz konusu seviyenin bugün için endeksin güçlü ve önemli bir geçiş direnci olacağı kanaatindeyiz.

Bugün Açıklanacak Veriler

11.30 İngiltere Perakende Sat. Ocak (B:-1%)
12.00 AB Komisyonu Büyüme Tahminleri
12.00 İtalya TÜFE Ocak (B:0.2%)
17.00 ABD Mevcut Konut Sat. Oca (B:4.7 mn)
FED/Bullard Konuşması

Yukarı