BIST Piyasa Beklentisi

12.02.2014

BIST100 Endeksi, dün %0.36 değer kazanarak günü 64.280 seviyesinde tamamladı. Gün içinde %1.2 oranında yükselerek 64.822 seviyesini gören endeks, ilk denemesinde 64.900 direncini aşamadı. Bugün yurt dışı piyasaların desteğinde yükselerek açılmasını beklediğimiz endeksin, gün içinde söz konusu direncini yeniden test etmeye çalışacağını tahmin ediyoruz.

Geçtiğimiz hafta özellikle USD bazında sert yükselen endeks, S&P haberiyle birlikte bir düzeltme sürecine girmesinin ardından hafta başından itibaren bakıldığında %0.56 ekside seyrediyor. Ancak endeks ağırlığı yüksek ve lokomotif işlevi gören banka hisseleri güçlü görünüyor. Bir önceki gün ikinci seans ortasından itibaren toparlanmaya başlayan Banka Endeksi, dün %0.96 daha değer kazanarak hafta başındaki kayıplarını telafi ederek %0.26 oranında artıya geçti. Bu durumu fiyatları sürükleyen teknik dinamiğin halen gücünü koruduğu şeklinde yorumlamaya devam ediyoruz.

Fed'in yeni Başkanı Janet Yellen'in TSİ 17.00'de başlayan konuşmasında, tahvil alımlarının öngörüldüğü şekilde azaltılmaya devam edeceği yönündeki açıklamaları, gelişen ülke piyasaları üzerinde kısa süreli bir tedirginlik yarattı. Görece daha erken kapanan Rusya ve Türkiye borsalarında kazanımların bir kısmı geri verilirken, yükselişler sınırlı kaldı. Ancak işlem görmeye devam eden Brezilya ve Meksika borsaları, günü ortalama %1.60 artıda tamamladı. Arjantin borsası ise %4.2 değer kazandı. Bugün Asya borsalarında "Kırılgan Beşli"nin iki üyesi Hindistan ve Endonezya borsaları da ortalama %0.5 yukarıda işlem görüyor. Yellen, işsizlikteki düşüşe rağmen istihdam piyasasındaki toparlanmanın "tamamlanmaktan çok uzak" olduğunu ve ekonomideki genel iyileşme nedeniyle Fed'in tahvil alımlarını kademeli olarak azaltmaya devam etmeyi öngördüğünü söyledi. Fed başkanının konuşmasının ardından ABD Hazine tahvil faizleri yükselirken, dolar da değer kazandı.

Kongre'deki ilk resmi konuşmasında sürpriz bir ifade kullanmayan Yellen'ın, selefi Bernanke'nin politika yaklaşımını benimsemesi piyasaları rahatlatırken, bugün Çin'de açıklanan beklentilerin üzerindeki ticaret verileri de küresel risk iştahını destekledi. Türkiye'nin de üye olduğu Karaparanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) toplantısı bugün başlıyor. Türkiye'nin gri listede bulunduğu toplantıda terörizmin finansmanıyla mücadele konusundaki son durumu değerlendirilecek.

Bugün Açıklanacak Veriler
09.45 FR Cari Denge Aralık
10.00 TR Dış Ticaret Endeksleri Aralık
12.00 AB Sanayi Üretimi-Yıllık Aralık (B:1.8%)
12.30 BoE Başkanı Carney Konuşması
15.35 FED Bullard Konuşması
17.30 ECB Draghi Konuşması
ISCTR 4Ç2013 Bilanço (B:617 mn TL)

 

Yukarı