BIST Piyasa Beklentisi

13.09.2013

BIST100 Endeksinde dün günün ilk yarısında zayıf satıcılı bir seyir etkili olurken, 71.318 seviyelerinde satışlar karşılandı ve gün ortasında sonra güçlenen alımlar ile endeks günü %1.32 oranında artış ile 72.722 seviyesinden tamamladı. Banka Endeksi % 1.67, Sanayi Endeksi ise %0.79 oranında yükselirken, günlük işlem hacmi ise 2.980mn TL olarak gerçekleşti.
Düne alıcılı başlayan BIST endeksinde açıklanan Cari işlemler verisi sonrasında satış baskısının arttığını gördük. Cari İşlemler açığı turizm ve navlun etkisiyle beklentinin üzerinde açıklanırken. Net hata ve noksan kaleminin 4,8 milyar dolarla Temmuz cari açığının %83 gibi yüksek bir kısmını finanse ettiği görüldü. Dünün diğer verisi ise otomotiv pazarına yönelik oldu. İlk 8 ayda pazar %11.8 artış gösterdi. Ayrıca Uluslararası bir aracı kurum tarafından bazı hisselere yönelik tavsiyelerin yükselmesi ise endeksteki baskıyı bir miktar sınırlayan gelişme oldu. Günün ilk yarısında 71.318 seviyelerine kadar geri çekilen endekste gün ortasında sonra alıcıların tekrar güçlenirken, son 2 günde zayıf kalan bankacılık sektör hisselerinde etkili olan alımlar endeksteki yükseliş hareketinin ivme kazanmasına neden oldu.
Yurtdışında ise Fed'in gelecek hafta yapacağı toplantıda aylık tahvil alımlarını ne kadar azaltacağı konusundaki belirsizliğin ve endişelerin küresel piyasalarda yeni pozisyon alımlarını sınırladığını görüyoruz. Fed'in gelecek hafta yapacağı toplantıda aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklaması bekleniyor, ancak ABD'de karışık gelen ekonomik veriler, Fed'in varlık alımlarını ne kadar azaltacağı konusundaki belirsizliği artırıyor. ABD borsaları, yedi işlem günü boyunca devam eden aralıksız yükselişin ardından dün %0.34 düşerken, Avrupa borsaları da %0.07 oranında sınırlı ölçüde geriledi. Diğer yandan Suriye endişelerinin azalması ve Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı beklentisiyle Altın fiyatları dün %2.6 düşüşle 1,331 dolara geriledi; Gümüş fiyatları ise %5.0 düştü. Bu nedenle özellikle madencilik sektörü hisselerinin borsalarda baskı altında kaldığı gözlendi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün Cenevre'de bir araya gelerek Şam'ın kimyasal silahlarını uluslararası topluma sunmasını öngören planı ele aldılar.
Bugün Hindistan borsasında bu saatlerde %0.18 oranından sınırlı değer kaybı görülürken, diğer Asya borsalarında da %0.20 ile %0.80 arasında değer kayıpları var. ABD vadelilerinde de zayıf satıcılı seyir etkili olurken, Avrupa borsalarının güne satıcılı açılması bekleniyor.
Endeksinin yurtdışı borsalardaki değer kayıplarının etkisi ile güne satıcılı başlamasını bekliyoruz. Gün içi işlemlerde 72.000 seviyesi ilk destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde endeks gücünü koruyacaktır. Ancak 72.000'in kırılması sonrasında satış baskısının arttığını görebiliriz. Endekste 73.500 seviyesi ise gün içi işlemlerde ilk direnç konumunda olacaktır.

Yukarı