BIST Piyasa Beklentisi

12.08.2013

Geçtiğimiz kısa haftanın ekonomik veri takvimi oldukça hafif olmasına karşın, özellikle haftanın ilk yarısında Fed yetkililerinden üst üste açıklamalar geldi ve piyasaları negatif yönde etkiledi. Önce Dallas Fed Başkanı Fisher ardından Atlanta Fed Başkanı Lockhart ve son olarak da güvercin eğilimli Chicago Fed Başkanı Evans; ekonomiye sağlanan parasal desteğin Eylül'de azaltılmaya başlanabileceğine işaret eden açıklamalarda bulundu. Haftanın ikinci yarısında ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de açıklanan ekonomik verilerin beklentilerin üzerinde olumlu gelmesi, yatırımcıların moralini düzeltti ve sanayi üretimi ilişkili emtia fiyatlarında hızla yükselişleri beraberinde getirdi. Bakır haftayı %4.0'e yakın değer kazanarak ve 22 Mayıs tarihindeki seviyenin üzerinde tamamlarken, Avrupa'daki toparlanma işaretlerinin etkisiyle Platin de %3.95 yükseldi son 8 ayın en yükseğinden kapandı. Altın ve Petrol fiyatları ise %0.25-%0.50 aralığında daha sınırlı bir değişim gösterdi.

Geçtiğimiz hafta genelinde ABD borsaları 6 hafta peş peşe yükselmesinin ardından %1.0 düşerken, Avrupa borsaları yatay kapandı; gelişmekte olan ülke borsaları ise %0.97 geriledi. Diğer yandan yurt içi piyasaların Bayram tatili nedeniyle kapalı olduğu haftanın son iki gününde küresel piyasalarda yükseliş eğilimi gözlendi. Söz konusu iki günde Avrupa borsaları %1.0'e yakın yükselirken, İtalya ve İspanya gibi borç sorunu olan ülkelerin borsalarındaki yükselişin %2.0'yi aşması, yanı sıra İrlanda ile Portekiz borsalarının da sırasıyla %3.2 ve %4.2 değer kazanması dikkat çekti. Son iki günde %0.8 yükselen gelişmekte olan ülke borsaları içinde Brezilya borsası ise %3.5 ile en çok kazandıran oldu.

Bugün Asya borsalarında %0.86 düşen Nikkei Endeksi dışında ortalama %0.50-%1.50 aralığında yükselişler gözleniyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor, Avrupa borsalarının ise güne %0.10 civarında hafif artıda başlaması bekleniyor.

Yurt dışında geçtiğimiz haftanın son iki gününde özellikle baz metal sektörü hisselerinin önemli ölçüde prim yapması nedeniyle bugün yurt içinde PRKME, KOZAA, KOZAL ve IPEKE hisselerinin içinde yer aldığı baz metal sektörü hisselerinin hareketli olabileceğini düşünüyoruz. Endeksin güne alıcı %0.50'ye yakın alıcı başlamasını bekliyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
10.00 TR Sanayi Üretimi Haziran (B:2.9%)
21.00 ABD Aylık Bütçe Temmuz

Yukarı