Basından Seçme Haberler

30.04.2013

ABD'de tüketici harcamaları artan ısınma maliyetleriyle artış gösterirken gelirdeki büyümenin yavaş olması tüketicilerin önümüzdeki aylarda sıkıntı yaşayabileceğini gösteriyor.*WSJ.

Vergi gelirlerinin artması ve harcamaların azalmasıyla ABD 2007'den bu yana ilk kez bu çeyrekte borçlarının azalacağını öngördü.*BloombergHT.

FED'den işsizlikle daha agresif mücadele etmesi istenebilir.*FT.

Euro bölgesinde işletmeler Nisan ayında güven kaybına uğradı. Zayıf ekonomi işaretleri ECB'nin faiz indirimi beklentilerini artırıyor.*WSJ.

Yunanistan'da 15 bin kişilik kamu istihdamı kesintisinin onaylanmasının ardından Euro Bölgesi, ülkenin kurtarma paketinin 2.8 milyar euroluk kısmını serbest bıraktı.*BloombergHT.

İtalya'da yeni başbakan Letta parlamentodan güvenoyu aldı.*CNBC.

Morgan Stanley, Moody's ve S&P hakkında riskleri gizledikleri iddiasıyla açılan davada anlaşma yoluna gitmenin maliyeti 225 milyar dolar oldu.*BloombergHT.

Japonya tüketici harcamalarında Mart'ta dokuz yılın en büyük artışını zayıf yen ve iyileşen güvenle gerçekleştirdi.

Japonya Ekonomi Bakanı Yardımcısı Nishimura, agresif para politikasının, Japonya'nın büyüme stratejisi arasında yer aldığını söyledi.*BloombergHT.

Japonya ve Güney Kore'nin sanayi üretimi Mart'ta beklentinin altında kalmasına rağmen Japonya'da Mart 2012 döneminden beri en hızlı artışın görülmesi zayıf yenin denizaşırı talebi desteklediği görüldü, Tayvan'ın ekonomisi de ilk çeyrekte soğumaya işaret etti.*FT.

Varlık'tan sonra bir barış da vergi için.*Vatan.

Galataport (İstanbul Salıpazarı Liman Sahası), 30 yıl süreyle ‘İşletme Hakkının Devri' yöntemiyle özelleştirilmesinde son teklif verme tarihi bugün (30 Nisan 2013). İhale, pazarlık usulü ile gerçekleştirilecektir. İhale Komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile ihale, açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilir. Vatan gazetesindeki habere göre, İstanbul Salıpazarı Limanı, 2011 yılındaki 627 bin 897'yi aşan yolcu ve 420 gemi sayısı ile Akdeniz'in en uğrak 10 kruvaziyer limanından biri. Şirket bildirimleri ve basın haberlerine göre, 20 firma ihale için şartname alırken, Torunlar GYO (TRGYO), Global Yatırım Holding (GLYHO), Eczacıbaşı, Zorlu, Makyol ve Nurol gruplarının da ihale şartnamesi alması ve ihaleye katılması bekleniyor. Öte yandan, projenin bölgedeki gayrimenkul yatırımlarını artırması ve değerini yükseltmesi bekleniyor. TSKB GYO (TSGYO), Akfen GYO (AKFGY) ve Torunlar GYO (TRGYO) bölgede, gayrimenkul yatırımları olan şirketlerden.

Katılım endeksinden SELEC, IZMDC, AFYON, EGGUB, PETUN çıkarken THYAO, CIMSA, ASUZU, INDES ve MUTLU endekse girmiştir.

Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, 2017 yılında 5 milyar dolar ciro hedeflediğini söyledi.*Hürriyet.

BDDK Başkanı Öztekin, kredilerin farklı kategori ve açıdan büyümelerinin önemli olduğunu söyledi.*Hürriyet.

Bisiklet pazarının cirosu yarım milyar lirayı aştı.*Dünya.

Yukarı