Basından Seçme Haberler

05.10.2015
 • FED/Kocherlakota, "Fed, geçtiğimiz ay düşük enflasyonla mücadele için politika teşvikini artırsaydı bu tamamıyla gerekçeli olurdu" dedi. Dudley, finansal krizlerden kaçınmaya yönelik araçlar üzerinde daha fazla çalışması gerektiğini söyledi. Mester, ABD politika yapıcılarının retoriklerini finansal istikrardan ‘dirence' çevrilmesi gerektiğini dile getirdi.*BloombergHT. Rosengren ABD ekonomisi için uluslararası koşulların risk oluşturduğunu, faizleri artırmak için yüksek enflasyon ve ücret kanıtına gerek olmadığını ve işsizlik artarsa veya GSYH %2'nin altında olursa faiz artışının ertelenebileceğini söyledi. Fischer, FED bilançosunu daraltmak için finansal istikrarın hesaba katılacağını söyledi.
 • Merkel, Volkswagen AG skandalının Alman endüstrisinin itibarına zarar vermeyeceğini söyledi.*BloombergHT.
 • S&P, İspanyanın kredi notunu BBB+'ya yükseltti.
 • OECD Genel Sekreteri Gurria, "Şu anda yatırımlar cansız. Küresel ticaret, şu anda yüzde 3'ten daha az büyüyor. Küresel ticaretin yüzde 5-6 civarında büyümesi lazım. Fed ve Çin'e ilişkin de endişelerim var" dedi.*BloombergHT.
 • MB'den yapılan açıklamada, "Enerji ithalatçısı KİT'lerin petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı giderek azalan döviz talebi, büyük ölçüde Hazine Müsteşarlığı ve TCMB tarafından karşılanmaya devam edilmektedir" denildi.*Dünya.
 • OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, ABD Merkez Bankası (Fed) ile Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlamaya ilişkin endişeleri olduğunu belirterek, "Bununla birlikte, Türkiye ekonomisi bu yıl için yüzde 3, gelecek yıl için ise yüzde 4 büyüme kaydedebilir. Türkiye ekonomisi toparlanıyor" dedi.*Hürriyet.
 • Suudi Arabistan, talebin zayıflaması ile birlikte Asya ve ABD için petrol fiyatını düşürdü.*BloombergHT.
 • OİB'in eylül ayı ihracatının, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 4 azalışla 1 milyar 875 milyon dolar olduğu açıklandı.*BloombergHT.
 • BDDK'nın internet sitesinde yer alan taslak, sistemik önemli bankaların belirlenmesine, bu bankaların sistemik önemli banka tamponu olarak bulundurmaları gereken ilave çekirdek sermaye ile tabi olacakları diğer yükümlülüklere ve ilave çekirdek sermaye gereksiniminin karşılanamaması halinde yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esasları kapsıyor.*BloombergHT.
 • Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığı 174 milyar 793 milyon dolara çıktı.*BloombergHT.
 • Bürokratik işlemlerdeki zorluklar nedeniyle dünyada 13. sırada yer alan Türkiye, enerji sektöründeki yatırımlara yönelik düzenlemeye gidiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yatırım süreçlerini kolaylaştırmak üzere lisans, ruhsat ve izin işlemlerinde istenen belgeleri azaltacak, elektronik ortamda temini mümkün olan belgelerin başvuru sahiplerinden alınmaması yönünde düzenleme yapacak. Maden Kanunu'nun uygulama yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle, ruhsat iptali yerine idari para cezası getirilmesi öngörülüyor.*Dünya.
 • Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, sektörde ithalatın yerli üretimi vurduğunu ve mutlaka zorlaştırılması gerektiğini söyledi.*Dünya.
 • Dünya piyasalarında ürün bulma zorluğu nedeniyle Tüpgaz ve LPG'ye yüzde 10.72 ve yüzde 9.17 zam yapıldı.*Dünya.
 • Emisyon skandalının Avrupa'da her bir dizel araca ek maliyeti 1600 Euro olacak. Yani bugün Avrupa'da 10 bin Euro'ya satılan bir aracın maliyetine 1600 Euro eklenecek. Türkiye'de bunun üzerine ÖTV ve KDV eklendiğinde zaten benzinli araçlardan yüksek olan dizel araçların fiyatlarında büyük bir artış olacak. Bu maliyetin özellikle 2017 model araçlarda ortaya çıkması ve dizel satışları düşürmesi bekleniyor.*Hürriyet.
 • Günde 1 milyon metreküp toprak çıkarımının yapıldığı ve tamamlandığında dünyanın en yüksek yolcu kapasitesine sahip olması beklenen yeni havalimanına ilişkin eleştirilere cevap Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız'dan geldi.Projenin ilk etabının 4.6 milyar euroluk finansman paketinin tamamlandığını kaydeden Serdar Bacaksız, şu an sözleşmelerdeki son düzeltmeler üzerinde çalışıldığını söyledi. Finansman paketine 3'ü kamu; Ziraat, Halk ve Vakıfbank, 3'ü de özel; Denizbank, Finansbank ve Garanti olmak üzere 6 bankanın katıldığını hatırlatan Bacaksız, "Finansmana hiç yabancı banka katılmadı gibi yorumlar geliyor. Buna tam olarak katılmıyorum. Çünkü Denizbank'ın da, Finansbank'ın ve Garanti'nin de hakim ortakları yabancı bankalar. Bu bankaları sadece yerli banka olarak tanımlamak doğru değil" dedi.*Sabah.
Yukarı