Basından Seçme Haberler

09.09.2015
 • FED/Kocherlakota ABD'nin daha fazla tahvil ihraç etmesinin uzun vadede para politikasına yardımcı olacağını savundu. Sıfır faiz riskine ilişkin olarak kamu borcunun piyasa beklentisi üzerine çıkarılmasıyla hafifleyebileceğini söyledi.
 • DB Baş Ekonomisti, FED'in global ekonominin daha istikrarlı oluncaya kadar beklemesi gerektiğini söyledi.
 • Maliye Bakanlığı'nın web sitesinde yer alan açıklamaya göre, Çin bazı önemli projelerin inşasını hızlandıracak, şirketlerde harçların kaldırılması ve vergilerin azaltılması çabalarını ivmelendirecek.*BloombergHT.
 • Fitch, yavaşlayan büyüme ve şişen bütçe açıklarından dolayı gelişen ülkeler için not indirimi riskinin arttığını kaydetti.*BloombergHT.
 • Kremlin Basın Sözcüsü Peskov, "Rusya, şu anda OPEC'le uzmanlar düzeyinde görüşüyor, ancak katılım söz konusu değil" dedi.*BloombergHT.
 • Fitch gelecek hafta, politika ve siyasel koşulların kötüleşip kötüleşmediğini ve yüksek Fed faizine ülkenin nasıl tepki vereceğini değerlendirerek, Türkiye'nin kredi notunu gözden geçireceğini kaydetti. Gamble, Türkiye'nin cari açığının Fitch'in memnun kalacağı kadar daralmadığını, ancak güçlü kamu finansmanı ve borcun gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının düşük olmasının ülke kredi notu için büyük bşir destek olduğunu sözlerine ekledi.*BloombergHT.
 • Cevdet Yılmaz, "Bu yıl yüzde 3, 2016'da daha fazla büyüyebiliriz; Ağustos verisi beklentilerin bir miktar üzerinde enflasyona işaret ediyor" dedi.*NTVPara. Başçı, yatırımlarda iki fonksiyondan birisinin faiz oranları, diğerinin de güven olduğunu belirtti.*Milliyet.
 • Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı, Kurban Bayramı'na az bir süre kala et fiyatlarındaki artışa, kapasitelerini yükselten ancak piyasaya ya da kesime hayvan vermeyen büyük çiftliklerin neden olduğunu ileri sürdü.*BloombergHT.
 • Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Temmuz'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.1 arttı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2.9, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarında da yüzde 3.8, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 17.8 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 1.6 artış kaydetti. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.3 azalırken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 2.8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.6 yükseldi.*BloombergHT.
 • 1 Ekim'de Bireysel Emeklik Sistemi için yeni dönem başlıyor. Yürürlüğe girecek Yıllık Gelir Sigortası ile BES'te 10 yılını dolduran katılımcılar isterlerse toplu para yerine ömür boyu emeklilik maaşı alabilecek.*Dünya.
 • Bu yıl buğdayda yapılan 22.5 milyon tonluk rekor üretimin yanısıra, dekar başına 288 kilogramlık verim seviyesine de ulaşıldı. Bu rakam, Cumhuriyet tarihinin en yüksek verimlilik seviyesini gösteriyor.Dünya.
 • Mobil internette yeni nesil olan 4.5G için geri sayım başladı. Türkiye'de 72 milyon aboneye sunulacak olan 4.5G'yi kullanabilmek için uyumlu SIM kartlar olmazsa olmaz. Ancak Türkiye'deki SIM kartların hemen hemen yarısı 4.5G desteklemiyor.*Hürriyet.
Yukarı