Basından Seçme Haberler

01.09.2015
  • Bloomberg anketine katılan 54 ekonomistin %48'i Fed'in faizi Eylül ayında artıracağı tahmininde bulundu.
  • ECB üzerinde 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) parasal genişleme (QE) programını artırması baskısı yaratıp yaratmadığı Draghi'nin karmaşık ekonomik tablo ile nasıl iletişim kurduğuna bağlı olacak. Nowotny, ABD'nin daha hızlı bir büyüme göstermesinin Avrupa için bir "zorluk" teşkil ettiğini söyledi.*BloombergHT.
  • Euro Bölgesi'nde enflasyon Ağustos ayında yüzde 0.2'de sabit kaldı. Ancak bu sonuçta ağırlıklı olarak enerji fiyatlarındaki düşüşün etkili olması sebebiyle, deflasyon endişesi biraz hafiflemiş oldu.*EurActiv.
  • Japonya'da sermaye harcamaları ikinci çeyrekte yıl bazında %5.6 arttı. Ekonomi bakanı sermaye harcamalarının halen zayıf olduğunu söyledi. Japonya imalat PMI verisi Ağustos'ta beklentiye paralel olarak 51.7 oldu.
  • Çin Merkez Bankası, döviz piyasasındaki spekülasyonları engellemek ve sermaye çıkışlarını sınırlamak için müşterileri için döviz kuru forwardlarında işlem yapan finansal kuruluşlara zorunlu karşılık uygulaması getirdi.*BloombergHT. Çin'in resmi imalat sanayi göstergesi, parasal gevşemenin eski büyüme faktörlerini canlandırmada başarısız olması ile 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. Eski büyüme etmenleri kapasite aşımı ve gerileyen fiyatlardan olumsuz etkileniyor.*BloombergHT. Çinli zenginler yuandaki devalüsyon, ekonomideki soğuma ve Şanghay borsasındaki oynaklık sonrası yurtdışında gayrimenkul alımına yöneldi.*BloombergHT.
  • Hindistan'da 2015-2016 mali yılının ilk çeyreği Nisan-Haziran döneminde %7 büyüme kaydedildi. Yıl bazında artış çeyrek bazda gerileme görüldü. Hindistan imalat PMI verisi geçen aya paralel olarak 52.3 oldu.
  • Şu anda akıllı telefon ve tabletlerimizde kullandığımız internet bağlantısına göre en az 10 kat daha fazla hız sunması beklenen 4.5G için geri sayım başladı. Bu yeni mobil iletişim teknolojisi Türkiye'de bulunan ve bir çok kez tartışma kosunu olan baz istasyonu sayısını 3 yılda 100 binden 130 bine çıkarması bekleniyor.*Hürriyet.
  • Turizm sektörü, son yatırım hamlesinin geri dönüşünü tam da almaya hazırlanırken birbiri ardına gelen siyasi sorunların etkisiyle sıkıntıda. Otellerde oda fiyatı ortalama yüzde 20 düştü. Kârlar eridi, yeni yatırım kararı alınmıyor.*Dünya.
  • Türk Arap İlişkileri Uzmanı, Uluslararası İş Forumu (IBM) Başkan Yardımcısı Gazi Mısırlı, Arap sermayesinin 3'üncü Havalimanı etrafında kümeleneceğini söyledi.*Sabah.
Yukarı