Basından Seçme Haberler

31.08.2015
  • FED/ Fischer, Wyoming Jackson Hole'deki toplantıda, "Enflasyonun düşük olması ile birlikte genişlemeci politikayı kademeli bir şekilde kaldırabiliriz. Ancak para politikasının reel aktiviteyi kayda değer bir gecikme ile etkilemesi dolayısıyla sıkılaştırmaya başlamak için enflasyonun yüzde 2'ye ulaşmasını beklememeliyiz" diye konuştu. Fischer, Jackson Hole'de yaptığı değerlendirmede politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini gelecek ay artırmaya açık olduğu sinyali verdi.*BloombergHT.
  • Fed'den Kocherlakota, kısa vadede faiz artırımının uygun olduğunu düşünmediğini söyledi. FOMC'ta gelecek yıl oy kuyllanma hakkına sahip olacak Bullard, "Gerçekten de Komite'nin daha önce baktığımız yere bakacağı aynı yörüngedeyiz. Bu da temel olarak bir noktasında faiz artırımına gidilebilecek yer" dedi.Lockhart önümüzdeki 3 toplantının birinde faiz artışı için olası zaman olduğuna işaret etti.*BloombergHT.
  • Japonya'nın sanayi üretimi Temmuz ayında beklenmedik şekilde düşüş göstererek ekonomik geçtiğimiz çeyrek dönemde kaydettiği toparlanmayı baltaladı.*BloombergHT.
  • Çin'in menkul kıymet regülatörü, konu ile ilgili bilgi sahibi kişilere göre, aracı kurumlardan ülkenin piyasa kurtarma fonuna 100 milyar yuan (15.7 milyar dolar) katkıda bulunarak ve hisse geri alımlarını artırarak hisse senedi fiyatlarına desteği hızlandırmalarını istedi. Financial Times'in haberine göre Çin hükümeti büyük çaplı satım alımlar yoluyla borsaları destekleme politikasını sonlandırıyor.*BloombergHT.
  • Hindistan Merkez Bankası başkanı faiz indirimine son vermediklerini verilere bakacaklarını söyledi.
  • Fitch'in sitesinde yayımlanan açıklamada, Türkiye'de erken seçimlerin politik belirsizliği bitirmekten ziyade uzatabileceği savunularak, bu durumun Türkiye'nin iç ve dış politika zorluklarını artırma tehlikesi yarattığı kaydedildi.*BloombergHT.
  • TCMB, para politikalarının normalleşme süreci kapsamında üç alanda değişikliğe gitti.*NTVPara.
  • Zeybekci, yatırım teşvik sistemine eklenen maddeyle 3 milyar liranın üzerindeki yatırımların "stratejik" olarak değerlendirileceğini söyledi." Türkiye'de özel sektörün 3 milyar dolarlık birdoğalgaz depolama yatırımı yapılmasıyla ilgili bir girişim var, bunu desteklemek anlamında da böyle bir düzenleme yaptık" dedi.*NTVPara.
  • Ekonomi yönetimi, 3 milyar dolarlık doğalgaz depolama yatırımına teşvik kararının ardından BOTAŞ'ı borsaya hazırlamak için kolları sıvadı.*Sabah.
  • Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç, kurdaki artışların ağustos ve eylül aylarında fiyatlara tam yansımayacağını belirterek, "Eylülden itibaren fiyat artışları ufak ufak başlar, ekim sonrası daha da artar. Bu doğrultuda otomobil fiyatlarında yüzde 5-6 civarında artış beklemek doğru olur" dedi. Otomotiv sektöründeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Anaç, sektörün ilk yarıda geçen yıla göre yüzde 40'ın üzerinde bir büyüme kaydettiğini söyledi. Anaç, geçen yılın ilk yarısında daralan bir pazar bulunduğunu, bu nedenle 2013'e göre kıyaslamanın daha doğru olduğunu belirterek, 2013 yılına göre sektörün yüzde 20'nin üzerinde büyüdüğünü dile getirdi.*Dünya.
Yukarı