Basından Seçme Haberler

22.06.2015
 • FED/Williams 2015'in faiz artırım yılı olacağına hala inandığını söyledi.*CNBCe. FED/Mester çeyrek puan artış zamanının geldiğini söyledi.
 • Euro Bölgesi maliye bakanları bugün 20:00´de yapılacak olan Euro Bölgesi devlet başkanları zirvesine hazırlık amacıyla Yunanistan hakkında 16:00'da toplanacak.*Dünya. Tsipras, ardı ardına yapılacak toplantılar için Brüksel'e gitti. Yunanistan başbakanlık ofisinin açıklamasına göre Tsipras, Yunanistan'ın kurtarma fonlarının serbest bırakılmasını amaçlayan teklif ile ilgili Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'ı Pazar günü telefon yoluyla bilgilendirdi.*BloombergHT. Perşembe günkü olağan AB Zirvesi de "son durak" olacak. Şayet iflas yaşanırsa senaryolara göre Yunanistan Drahmi'ye dönecek ve yeni para birimini Euro'ya karşı yüzde 30-50 develüe etmek zorunda kalacak.*Hürriyet.
 • Avrupa Birliği, Rusya'nın yasa dışı bir şekilde ilhak ettiği Kırım'da uyguladığı ticaret ve yatırım yasağını bir yıl süreyle uzattı.*EurActiv.
 • Yunanistan ve Rusya, Türk Akımı boru hattının Yunanistan topraklarına uzatılması için mutabakat zaptını imzaladı.*EurActiv.
 • İranlı milletvekilleri, "Nükleer Hakların Korunması Tasarısı"nı onayladı.*BloombergHT.
 • ETF yatırımcıları Fed'in faiz artırımına hazırlanıyor.ABD'de ETF yatırımcıları, Haziran ayında 15 ayın en yüksek seviyesine tahvil satışı gerçekleştirdiler.*BloombergHT.
 • Merkez Bankası'nın beklenti anketinde yıl sonu dolar/TL tahmini 2,78 oldu.*BloombergHT.
 • Şimşek, orta vadeli mali planın, idarelerin ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanması ve bütçe sürecinde etkinliğin sağlanması amacıyla 2016-2018 dönemi bütçe hazırlık çalışmalarının başlaması çağrısında bulundu.*Milliyet.
 • Yurtiçi beyaz eşya satışları 2015 yılı Mayıs ayında yıllık bazda %7 yükselerek 622 bin adete ulaştı ve pozitif trendini sürdürdü. Yılbaşından bu yana Türkiye'deki beyaz eşya satışları ise bir önceki yıla göre %11 arttı. İthalat hariç yurtiçi satışlar ise Mayıs ayında ARCLK ve VESBE için hafif pozitif olacak şekilde %6 artış gösterirken, yılbaşından bu yana ise yıllık bazda %11 yükseldi. Beyaz eşya ihracatı Mayıs'ta 2.02 milyon adet ile geçen yıla göre %2 geriledi. Yılbaşından bu yana ihracat hacmi ise yıllık bazda %3 yükseliş sergiledi.
 • Türkiye geçen yıl 3,3 milyar litre gazlı içecek, 4,2 milyar litre paketlenmiş su, 1,1 milyar litre meyve suyu ve yaklaşık 600 bin litre ayran tüketti. Meşrubat tüketiminin yüzde 37'sini gazlı içecekler oluşturdu. Ayran tüketiminde 2015 yılında da geçen seneye göre yaklaşık yüzde 7-8 oranında artış bekleniyor. Son 5 senedir her ramazanda bir önceki yılın aynı dönemine göre ayran tüketiminde yaklaşık yüzde 20 azalma oluyor. Maden suyu bu seneki ramazanda da geçen seneye göre yüzde 8 yükseliş bekleniyor.*Dünya.
 • Son yıllarda yükselişe geçen İstabul ofis pazarı, yabancı şirketlerin kiralamalarını da hızlandırdı. A sınıfı ofis arzının yüzde 30 artış gösterdiği İstanbul'da son 9 ayda, pek çok yabancı şirket kiralama yaptı.*Sabah.
Yukarı