Basından Seçme Haberler

22.04.2015
  • Japonya'da Dış Ticaret Fazlası Mart ayında 229.3 milyar yen (1.39 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. *BloombergHT
  • Macaristan Merkez Bankası gösterge faiz oranını ikinci ayda da indirerek rekor düşük seviyeye çekti. Merkez Bankası 2 haftalık mevduat oranını 15 baz puan indirerek yüzde 1.95'ten yüzde 1.80'e çekti. *BloombergHT
  • Almanya'nın ZEW eğilim endeksi Nisan'da 53.3'e gerileyerek beklentilerin altında kaldı. ZEW'in yaptığı yazılı açıklamada endeksin Ekim ayından bu yana ilk defa gerilediği ifade edildi. *Dünya
  • Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan konusunda dört farklı senaryo üzerinde çalıştığı bildirildi. Reuters'a konuşan üst düzey Euro Bölgesi yetkilisi, "Yunanistan ile görüşmelerde temaslar hızlandı, ancak henüz sonuçtan uzağız" dedi. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, Yunanistan temerrüte düşse bile, bunun otomatik olarak Euro'dan çıkacağı anlamına gelmeyeceğini ifade etti. *CNBCe Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yeni kredi dilimlerinin serbest bırakılması için ekonomide reform planını sunması beklenen Yunanistan'ın, uluslararası kreditörlerle bir anlaşmaya varabilmek için çabalarını hızlandırması gerektiğini söyledi. *EurActiv Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, yerel yönetimlerden fonlarını merkez bankasına devretmesi talimatında bulundu. *BloombergHT ECB tarafından Yunan bankalarının acil likidite yardımı karşılığı teminat olarak gösterdiği menkul kıymetlerden yapılan kesintinin artırılmasını öngören bir tasarının hazırladığı bildirildi. *Hürriyet
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4G ile vakit kaybetmemek gerektiğini, 2 yıl sabredilirse 5G'ye geçilebileceğini belirtti.*BloombergHT.
  • TCDD ile THY arasında hizmet kalitesini artırmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.*BloombergHT.
  • Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 arttı.*BloombergHT.
  • Yassı Çelik Kullanıcıları Platformu Sözcüsü Ali Eren, "İthal ettiğinizde yüzde 9 pahalı geldiği için iç piyasada bize %9 pahalıya veriyor. İthal malı tencereye karşı yerli tencereciler fiyat avantajını yitiriyor" dedi.*Dünya.
  • Özellikle 2010 yılından sonra devletin verdiği sıfır faizli kredilerle ülke genelinde kurulan büyük süt çiftlikleri güçlerini birleştirerek süt tozu üretimi için yatırım kararı aldı.*Dünya.
  • Başbakan Davutoğlu TOBB'un Ekonomi Şûrası'na katılarak iş dünyasını dinledi. Kuyumcular kredi kartında 9 taksitin yeniden getirilmesini, dayanıklı tüketim sektörü temsilcileri de enerji verimliliği yüksek ürünlerin teşvik edilmesini istediler.*Star.
Yukarı