Basından Seçme Haberler

17.04.2015
 • Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan konusunda hiç kimsenin bir çözüme varılmasını beklemediğini söyledi. *BloombergHT IMF Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan'ın borç ödemesini ertelemesini kabul etmeyeceklerini söyledi. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ise ülkesinin kreditörlerle emeklilik sistemi ve istihdam reformu konusunda görüş ayrılığı olmasına rağmen, Nisan sonuna kadar hükümetin kreditörlerle anlaşacağı konusunda çok iyimser olduğunu belirtti *CNBCe
 • Fed/Lockhart ekonominin ilk çeyrekte zayıfladığını ve ilk faiz artışı öncesi işsizliğin düşmesi gerektiğini ve enflasyonun artmasını görmek istediğini belirtti. Fed/Fischer ise Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, piyasaların faiz artışına hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti. CNBC'ye konuşan Fischer, piyasaların merkez bankasından sonsuza dek beklemede kalmasını bekleyemeyeceğini söyledi.*BloombergHT Fed/Rosengren faiz artırımına ilişkin koşulların henüz oluşmadığını söylerken, Fed/Mester, Haziran ayı faiz artırımı seçeneğinin halen masada olduğunu ifade etti. *MatriksHaber
 • ABD'de konut başlangıçları Mart'ta beklentilerin altında %2 artışla 926 bin oldu. *BloombergHT
 • Philadelphia FED imalat sanayi endeksi, Nisan ayında 7.5'e yükselerek beklentilerin üzerinde açıklandı. *Dünya
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası yaptırımların bir dönem daha sürerek 6 yıldan bu yana ilk kez resesyona ilerleyen ekonomi üzerindeki baskıyı artıracağı değerlendirmesinde bulundu. *BloombergHT Putin ayrıca Rusya ekonomisinin yeniden eski gücüne kavuşması için belki 2 senenin gerekebileceğini belirtti. Putin, rubledeki yükselişin, yatırımcıların Rusya'ya güveninin işareti olarak görülebileceğini de ifade etti. *Dünya
 • Borsa İstanbul önderliğinde Türkiye ve Avrupa'da ilk kez KOBİ'ler tarafından gerçekleştirilecek toplu tahvil ihracı için protokol imzalandı.*BloombergHT.
 • EIA'nın 2015 Yıllık Enerji Görünümü raporuna göre, Mart 2015'te yüzde 32,6 olan OPEC'in pazar payı, 2020'de yüzde 38,8'e yükselecek.*BloombergHT.
 • Küresel emlak balonuna yönelik endişeler artıyor. Endeks şirketi MSCI'ın son verilerine göre sektörde fiyatların yükselmesi ve faizlerin rekor düşük seviyeleri görmesi dikkatleri bu yöne çekti.*BloombergHT.
 • Türkiye'nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2015 Şubat sonunda açık 402,1 milyar dolara geriledi.*BloombergHT.
 • Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bankaların yabancı para geliri olmayana yabancı para kredisi vermediğini belirterek, "Kur riski minimize edilmiş durumda" dedi.*CNBCe.
 • İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Tahran'ın Ankara'ya doğalgaz fiyatında indirim yapmak için doğalgaz ihracatını ikiye katlamayı teklif ettiğini ancak Ankara'nın bu teklifi reddettiğini açıkladı. Enerji Bakanlığı kaynakları ise teklifin makul olmadığını ve kabul edilemez olduğunu belirtiyor.*Hürriyet.
 • Uzun zamandır TMSF'nin elinde bulunan Digiturk, Al-Jazeera'nın da sahibi olan Katarlı Bein Media Group'un oldu. Yakın zamanda imzaların atılması beklenen anlaşmanın 1-1.2 milyar dolar arasında bittiği öğrenildi.*Star.
Yukarı