Basından Seçme Haberler

02.06.2014
 • FED/Lacker ve Williams FED'in ana hedefinin fiyat istikrarı olması gerektiğini ifade etti.
 • Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası, Avrupa Birliği'nde varlığa dayalı menkul kıymetler piyasasını canlandırmaya ve küçük ölçekli işletmelere kredi akışı sağlanmasına destek vermeye yönelik tekliflerini hazırladı.*BloombergHT.
 • İspanya hükümeti zayıf ekonomide toparlanmayı güçlendirmek için vergi indirimleri ile 6.3 milyar Euro tutarında bir canlandırma paketi planlıyor.
 • Yunanistan Doğu Akdeniz boru hattı için fizibilite çalışması başlattığını duyurdu.
 • Çin'de imalat sanayi, son beş ayın en hızlı artışını kaydederek, hükümetin ekonomik yavaşlama karşısında aldığı tedbirlerin etkili olduğunu ortaya koydu.*BloombergHT.
 • Rusya'da imalat PMI verisi beklentiye paralel olarak 48.9 ve Hindistan'da beklentiye paralel olarak 51.4 oldu.
 • Suudi Arabistan'da ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) değişik bir türü olan corona virüsü MERS-CoV hastalığı nedeniyle yaşamını kaybeden kişi sayısının 189'a yükseldiği bildirildi.*Dünya.
 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarım puanlık faiz indiriminin ardından sert dille eleştirdiği Merkez Bankası ile hesaplaşma bugün bakanlar kurulunda yaşanacak. Hafta sonu da mesai yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz eleştirilerine vereceği yanıtlar piyasaların da yönünü belirleyecek. Başçı, enflasyonu kontrol altına alarak, gelecek yıl yüzde 5 seviyesine indirmek için elindeki bütün araçları kullanacağı mesajı verecek.*Sabah.
 • Nihat Zeybekci, mayıs ayında ihracatın son 12 aylık dönem itibarıyla 156 milyar doları aştığını ifade ederek, "Yılsonunda hedefimiz olan 166 milyar dolara ulaşmayı bekliyoruz" dedi. Nihat Zeybekci, "Faizin aşağıya doğru hızlı bir şekilde çekilmesinden yanayız" dedi *BloombergHT.
 • TÜİK verilerine göre, inşaat sektöründe istihdam bu yılın ilk döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.3 azalış gösterdi.*Dünya.
 • İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının temeli, 7 Haziran'da düzenlenecek törenle atılacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanının inşası sona erdiğinde, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak. Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.*BloombergHT.
 • Otomotiv sektörü yılın ilk çeyreğinde yüzde 22 daralırken, sektörün en önemli dayanak noktası filo kiralama şirketleri oldu. Türkiye yeni otomobil satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,92 oranında azaldığı 2014 yılının ilk çeyreğinde operasyonel kiralama sektörü Türkiye'de satılan yeni otomobillerin yüzde 16,2'si olan yaklaşık 14 bin 500 adet yeni aracı filosuna kattı. 2014 yılının ilk çeyreğinde yapmış olduğu yaklaşık 924 milyon TL'lik yeni araç yatırımı ile Türkiye operasyonel sektörünün aktif büyüklüğü 10 milyar TL'yi aştı.*Dünya.
 • Şah Deniz Doğalgaz Üretim Sahası ve Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak TANAP projesinde imzalar atıldı. Bu imza ile projede Türkiye adına yüzde 9 hissesi bulunan TPAO'nun payı yüzde 19'a çıktı.*Dünya.
 • Ünsal, AB'de 2013 yılında tekrar büyümeye başladığını hatırlatarak şu bilgileri verdi: "Bununla doğru orantılı olarak geçen yıl 1,6 milyar adet lastik satılan Avrupa'da artış yüzde 4 olarak gerçekleşti. Türkiye'de ise 2013'te 20,3 milyon adetlik satış gerçekleşti. Bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artış kaydedildi."*Zaman.
 • Ceyhan'dan yüklenen Kuzey Irak petrolün ilk sevkiyatı herhangi bir alıcının adresine yapılamadı. Yola çıkan United Leadership (SCF Aldan) isimli petrol tankeri 1 milyon varilin üzerinde petrolle Akdeniz'in ortasında kaldı. Irak Yönetimi petrolün çıkışına izin veren Türkiye'yi de Uluslararası Tahkim'de dava edeceği tehdidinde bulunmuştu. *Vatan.
Yukarı