Basından Seçme Haberler

27.05.2014
  • Merkez Bankası'nın 24 Haziran'da yapacağı kritik toplantıdan piyasalar ölçülü ve kademeli faiz indirimi beklerken hükümet tarafından "faiz indir" baskısı var. (Milliyet)
  • Yarın yürürlüğe girecek tüketiciyi koruma kanunu vatandaşın mal ve hizmet alımındaki mağduriyetini giderecek çok önemli maddeler içeriyor. (HaberTürk)
  • Yeni tüketici yasası yanıltıcı reklam, hileli sözleşme ile kalitesiz ürünlere dur diyor, garanti süresini uzatıyor, ücret ve komisyonlara da sınırlama getiriyor. (Sabah)
  • Ekonomi yönetimi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın da katılım bankası kurması yönünde karar aldı. (Hürriyet)
  • Maliye Bakanı Mehmet Şimşek spor kulüplerinin borç batağında olduğunu belirtti. "Vergide artık müsamaha yok. Kendilerine çeki düzen vermeleri gerek." (Sabah)
  • AKP'nin anketine göre partinin cumhurbaşkanı adayı ilk turda yüzde 53 ile 57 arasında oy alır. İlk sırada Başbakan Tayyip Erdoğan, ikinci sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül var. (Milliyet)
  • TÜİK verileri: Nisan ayında toplam konut satışları %12.3 düşüle 83,610'a geriledi. Kredili satışlar Nisan'da %42.5 düşüş gösterdi. (HaberTürk)
  • Bankacılık: Tüketiciyi Koruma Kanunu yarın yürürlüğe giriyor. Yeni yasaya göre bankalar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorunda olacak. Yürürlüğe girecek düzenlemeyle beraber, bankalar tüketicilerden sadece BDDK'nın belirlediği ücret ve komisyonları alabilecek. Ayrıca, tüketiciler, zorunlu sigorta uygulamalarında bankanın belirlediği değil, istedikleri sigorta şirketinden poliçe yaptırabilecekler. Şu aşamada BDDK'nın hangi ücret ve komisyon kalemine hangi oranda bir üst limit getireceği netlik kazanmadı ancak, yarın yürürlüğe girecek bu kanunun bankalar üzerinde kısa vadede sınırlı negatif etki yaratabileceğini düşünüyoruz.
  • Otomotiv: Başbakan Erdoğan'ın Ford Otosan'ın Yeniköy fabrikası açılışında otomotiv sektörüne yönelik vergi desteği müjdesinin detayları belli olmaya başladı. Hükümetin sadece yerli oto değil hibrit araç üretimi için de teşvik şartlarını gözden geçirdiği, ayrıca yüzde 85'e kadar ihracat taahhüdü ile yerlilik oranı yüksek yatırımlar için vergi indirimi verebileceği belirtiliyor.
Yukarı