Basından Seçme Haberler

27.11.2013
 • ABD'de 20 şehirde konut fiyatları Eylül ayında yükselerek, Şubat 2006'dan bu yana en yükseğe ulaştı. ABD'de inşaat izinleri Ekim ayında yükselerek 5 yılın zirvesine ulaştı ve ABD'de konut piyasasının 2014'e girilirken ivme kazandığı sinyalini verdi. ABD'de tüketici güveni Kasım ayında gerileyerek beklentilerin altında kaldı.*BloombergHT.
 • ABD'de hazine tahvili faizleri eğrisi, 1970'lerdeki gibi resesyon sinyali verme ve tahmin etme gücünü kaybetti.*BloombergHT.
 • ECB üyesi Mersch merkez bankasının bankacılık sistemine düzgün likidite akışını sağlaması gerektiğini söylerken aşırı likidite durumunun kalıcı olmaması gerektiğini belirtti.
 • Yunanistan 12 yıllık aranın ardından MSCI gelişen piyasalar endeksine girdi.
 • İtalya'da 2014 bütçesi güvenoyu aldı.
 • ALMAN Merkez Bankası son raporunda, Türkiye'nin fonlama sorunu ile karşılaşması halinde G-20 içindeki gelişen ülkelerden 155 milyar dolarlık alacağı olan Alman bankacılık sisteminin etkileneceğini belirtti.*Hürriyet.
 • BoJ toplantı tutanaklarında büyümenin yılın ikinci yarısında hızlandığı ancak 2014 yılında gevşeme gösterebileceğine dikkat çekildi.
 • BoJ üyesi Shirai iki yıl içinde %2 enfalsyon hedefinin yakalanamayabileceğini söyledi. Bir diğer üyesi Kuchi de iki yıl içinde %2 enflasyona ulaşmanın ne kolay ne de uygun olduğunu belirtti.
 • IMF borçlu ülkelerin kurtarılmasında daha agresif bir borç yapılandırması istiyor. Resmi borçların borç indirimine tabi olmasını gerektiğine inanıyor.
 • Dünya Bankası diplomatları önümüzdeki hafta yapılacak toplantı öncesinde dünya ekonomisine yıllık 1 trilyon dolar katkı sağlayabilecek serbest ticaret anlaşması üzerinde anlaşamadı.
 • TCMB: Maliye politikasının söz konusu çerçeveden belirgin olarak sapması ve bu durumun orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi halinde para politikası duruşunun da güncellenmesi söz konusu olabilecek.*BloombergHT.
 • Fitch 3 kamu bankasının (HALKB, VAKBN ve Ziraat Bankası) kredi notunu BBB- ve görünümünü durağan olarak teyit etti.
 • BDDK Başkanı Mukim Öztekin, bireysel kredilerle ilgili üç yeni düzenleme taslağı hazırlandığını açıkladı. Yeni taslak Meclis'ten bu şekilde geçerse yapılan alışverişler şu şartlara bağlı olacak. Kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınır getiriliyor. Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayın üzerine çıkamayacak. Elektrikli ve elektronik eşya (TV) ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon (cep telefonu) ve kuyumculukla (altın) ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılacak. Beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlendi. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde izin verilmeyecek. Konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı geçemeyecek.*Milliyet.
 • Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında imzalanacak enerji anlaşmasında son viraja girildi. Bugün imzalanması beklenen Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki enerji anlaşması vatandaşın cebini de rahatlatacak. Doğalgaz fiyatı Türkiye'nin bugün ithal ettiği rakamlardan yüzde 50 ucuz olacak. Anlaşmaya göre Türkiye'de kurulan Turkish Energy Company (TEC), şu anda 13 farklı petrol sahasında çalışma yapacak. Üretilen ve 2 milyon varile kadar çıkacak ham petrol ilk etapta Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı ardından da yeni yapılacak boru hattı ile Türkiye'ye taşınacak. İlk gazın 2017'de gelmesi beklenirken, Kuzey Irak gazı öncelikle iç piyasada kullanılacak. Enerji Bakanı Taner Yıldız Kuzey Irak gazının TANAP projesine dahil olmayacağını açıklamıştı.*Sabah.
 • İlaç şirketi Abdi İbrahim, İran'a yaptırımların hafifletilmesi kararının ardından, bu ülkede üretim için görüşüyor.*Milliyet.
 • EXPO 2020 ile dünya markası olmaya hazırlanan İzmir'in kaderi, bugün Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak oylamayla belli olacak. İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmalarını da başlatan Bakanlık, Adnan Menderes Havalimanı güzergâhında bulunan gecekonduları ortadan kaldıracak. Bu kapsamda, Bakanlar Kurulu kararıyla riskli ilân edilen Karabağlar ilçesi Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Alifuat Erdem, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Devrim mahallelerini kapsayan 540 hektarda planlama ve projelendirme çalışmaları sürdürülüyor.*Sabah.
 • Dünyanın bir numaralı otomotiv üretici haline gelmek amacıyla sürekli ataklar yapan, ancak Avrupa'daki durgunluktan da etkilenen Volkswagen, geleceğe yönelik tesis yatırımlarından kısarak, mevcut modellerin yenilenmesi ve tamamen yeni modeller geliştirilmesi için harcama yapacak.*Milliyet.
 • Komşu ülkelerde yaşanan sorunlardan olumsuz etkilenen turizm sektörü oyuncuları 2014 yılına iyimser bakıyor. Sektörde olumlu beklentileri güçlendiren son gelişme ise Batılı ülkelerin İran'la mutabakata varması oldu.*Sabah.
Yukarı