Basından Seçme Haberler

14.11.2013
 • Yellen'in bankacılık komitesinde yapacağı konuşma metnine göre gelişme sağlandığı ancak kriz ve resesyon sürecindeki kayıpların geri alınması için gidilecek çok yol olduğu belirtilecek.
 • Yellen, ekonomi ve istihdam piyasasının potansiyelinin çok altında olduğunu ve Fed'in parasal teşviklerini azaltmadan önce ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi.*BloombergHT.
 • Bernanke merkez bankasının işsizlik oranını aşağı çekme çabalarını devam ettirmesini belirtti. Uzun vadeli sürdürülebilir işsizlik oranının %5-6 aralığı olduğunu söyledi.
 • Obama yönetimi Kongre'den uluslararası görüşmelerin başarıya ulaşması için İran'a yönelik yeni yaptırım oylamasını bekletmesini istedi.
 • ABD'de yeni mali yılın ilk ayında bütçe açığı 91.6 milyar USD'ye geriledi. Bir önceki yılda açık 120 milyar USD olmuştu.
 • S&P, ABD Kongresi'ndeki bütçe görüşmelerinin Ekim ayındakinden daha ılımlı geçeceğine işaret ederken, uzun vadeli mali tedbirlerin alınmaması halinde dengesizliklerin artabileceği uyarısında bulundu.*BloombergHT.
 • AB yetkilileri Alman ekonomisinin yerel tüketimi ve yatırımları artırmak ve Euro Bölgesine destek sağlamak için yapılması gerekenleri inceleyecek.
 • BoE daha hızlı bir büyüme olabileceğini ancak enflasyonun baskılı görünümü nedeniyle gelecekte faiz artırımı beklenmediğini belirtti.
 • ECB/Praet enflasyonu hedefe yükseltmek için negatif faiz ya da bankalardan varlık alımı yapılabileceğini söyledi.
 • Japonya Ekonomik ve Mali Politikalar Bakanı ekonominin yerel talep öncülüğünde net toparlanma işaretleri vereceğini ancak yurtdışı talepteki yavaşlamanın büyümeyi yaralayabileceğini söyledi.
 • Japonya'da şirketlerin sermaye harcamalarını azaltması ve ihracatın yeterinde hızlanmaması üzerine Japonya'nın büyümesi 3. çeyrekte yarılandı. Ancak beklentileri aştı.*BloombergHT.
 • Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, krediler ve kartlarla ilgili belli bir uygulama takvimi çerçevesinde hayata geçebilecek üç alan olduğunu söyledi. Bazı alanlar için daha hızlı ve kesin tedbirler alınabileceğini belirtti. Ekonomi yönetimi ürün cinsiyle kredi taksit sayısı arasında bir bağ kurmaya çalışıyor. Daha önce Orta Vadeli Program da önümüzdeki günlerde uygulamaya geçirileceği söylenen üç önlem ise, Kredi kartlarında ve bazı tüketici kredilerinde ürün bazında taksit sayısına sınır getirilmesi, Kredi kartlarında uygulanan borç/gelir oranının diğer bireysel kredilere de genişletilmesi, Konut kredilerindeki asgari peşinat uygulamasının diğer bireysel kredi alanlarından bazılarına genişletilmesi. Yorum: Kredilerde taksit sınırlaması daha öncede gündemde olan bir haberdi. Bu konuda yakın zamanda ekonomi yönetiminin bir adım atacağını düşünüyoruz. Ancak düzenleme son halini almadığı, şu aşamada haberin etkisi nötrdür.
 • 892 akaryakıt istasyonunda otomasyon sistemi kurmayan 44 dağıtım şirketine 659 milyon 782 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Ceza kesilen 44 dağıtım şirketi arasında Shell, OMV Petrol Ofisi, BP, Opet, Total gibi Türkiye'nin bütün önemli şirketlerinin olduğu öğrenildi. Ancak listede küçük dağıtım şirketlerinin ağırlıklı olduğu belirtiliyor. Aralarında Total, Milangaz, Aygaz, Mogaz, İpragaz gibi büyük dağıtım şirketlerinin de olduğu 16 şirketin depolarının lisansları iptal edildi. Ancak sektör yetkilileri, söz konusu iptalin akaryakıt kaçakçılığı kapsamına girmediğine dikkat çekerek, bu nedenle şirketlerin aynı tesisler için tekrar lisans alma imkânının bulunduğunu vurguluyor. Şirketler yeniden lisans alana kadar ise depolar çalışmayacak.*Hürriyet.
 • Deloitte Türkiye, ocak-eylül döneminde Türkiye'de 11 milyarlık birleşme ve satın alma işlemi olduğunu açıkladı. Rapora göre, yılın 8 ayında küresel ekonomideki belirsizlikler ve yakın coğrafyadaki olumsuz gelişmelerin etkisiyle Türkiye'ye sadece 7,5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.*Hürriyet.
 • Başbakan Erdoğan TANAP projesi hakkında "Bu yıl sonuna kadar neticelenip inşallah 2014 başı itibarıyla temeli atılacak" dedi.*Hürriyet.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Genel Sağlık Sigortasının kapsamının daraltılmasına ilişkin bir çalışmalarının bulunmadığını söyledi.*Sabah.
 • Babacan, kıdem tazminatı fonunun BES'te değerlendirilmesine sıcak baktığını belirterek "Katkı sağlayabiliriz" dedi.*Star.
Yukarı