Basından Seçme Haberler

13.11.2013
 • FED/Kocherlakota piyasaların zaten düşük seviyelerdeki ekonomik toparlanmanın varlık alımlarının sınırlanması halinde daha büyük baskı altında kalacağının farkında olduğunu söyledi.
 • FED/Lockhart, QE'yi azaltma kararını almadan önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlemesinin gerektiğini söyledi.*BloombergHT.
 • FED/Fisher, bilanço tablosunun şişkin olduğunu ve bir noktada bu alımları azaltmak zorunda kalacaklarını dile getirerek, "Ancak bu duracağımız anlamına gelmiyor. Sadece daha az genişleme uyguluyor olacağız" dedi.*BloombergHT.
 • Yeni FED başkanı olacağı beklenen Yellen'in faiz oranlarını işsizlik oranında gerilemenin sürmesine bağlı olarak düşük tutması bekleniyor.*NYT.
 • ABD Hazine Bakanı, ABD'nin küresel ekonomik toparlanmaya öncülük ettiğini söyledi.
 • Almanya'da koalisyon müzakereleri yürüten partiler, Avrupa ile ilgili alınacak önemli kararların ülke çapında referanduma götürülmesini istedi.*EurActiv.
 • Avrupa Birliği kurumları, Birliğin 2014 bütçesi ve 2013 bütçesinde beklenen değişiklikler üzerinde siyasi uzlaşmaya vardı.*EurActiv.
 • Pekin'deki 18. Merkezi Komite'nin resmi tebliğinde Çin, piyasaları, kaynak dağıtımında daha "belirleyici" hâle getireceğini söyledi. Öte yandan Pekin hükümeti, devletin ekonomi üzerindeki baskın güç olmayı sürdüreceğini belirterek, hükümet müdahalesini azaltmanın sınırlarına dikkat çekti.*BloombergHT.
 • Uluslararası Enerji Ajansı tarafından petrol üretiminde düşüş olabileceği ve fiyatların artacağı yönünde uyarı yapıldı.*Euronews.
 • Moody's'e göre, Türkiye 2013'te dünyanın önde gelen 20 ekonomisi arasında en hızlı büyüyen beşinci ekonomi olacak.*CNBCE.
 • Fatih Projesi kapsamında yapılan 675,000 adet tablet bilgisayar alımı ihalesinde alınan revize teklifler sonucunda en düşük teklifi 409 milyon lira ile Telpa verdi.*CNBCE.
 • Kurun düzeyiyle ilgili konuşan Enerji Bakanı Yıldız, "Merkez Bankası Başkanımızın bahsettiği 1,92'lik kurların bir an önce oluşması lazım. Enerji sektörünün kuru 1,88 ile 1,92 lira arasındadır" dedi.*CNBCE.
 • Okul sütü ihalesinde en düşük teklifleri, Doğu Anadolu ve Ege Bölgeleri için birim fiyat 0,5785 lira ile Dimes ve Pınar ortaklığı, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgeleri için birim fiyat 0,58 lira ile Yavuz Gıda, Karadeniz ve Marmara Bölgeleri için birim fiyat 0,57 lira ile Ak Gıda, Akdeniz Bölgesi için ise 0,57 lira ile Güney Süt verdi. ihalede 303 milyon 850 bin 320 adet 200 ml süt alımı için yaklaşık maliyetin 179,2 milyon lira olarak hesaplandığı bildirildi.*CNBCE.
 • S&P, Türkiye'de gelişen İslami bankacılık sektörünün daha fazla büyümesi için taze sermayeye ihtiyacı olduğunu belirtti.*BloombergHT.
 • Türkiye'nin toplam otomotiv ihracatı, 2012'ye göre bu yılın ocak-ekim döneminde yüzde 11'lik artışla 17.6 milyar dolara ulaştı. Taşıt araçları ihracatında yüzde 12'lik artış yaşanırken, yan sanayi ihracatında da yüzde 10'luk bir yükseliş gerçekleşti.*Milliyet.
 • BDDK Eylül Ayı verilerine göre bankacılık sektörünün aylık net karı bir önceki aya göre %43.9 , geçen senenin aynı ayına göre ise %1,1 artarak 1,925 Milyon TL olmuştur. Bankacılık sektörü aylık özkaynak karlılığı %12,4 olurken, Eylül ayında da marj daralması devam etmiştir. Net faiz marjı aylık %3.1 olmuştur. Bankacılık sektörü dönem net kârı önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2.762 milyon TL (%16,2) artarak Eylül 2013'te 19.851 milyon TL'ye yükselmiştir. Yorum: Önümüzdeki aydan itibaren net faiz marjında artış görüleceğini düşünüyoruz. Marjlarda sınırlı artış beklentisine karşılık aktif kalitesinde de kısmi bozulma beklemekteyiz. Bankalar 3Ç13 rakamlarını açıkladıkları için, verilerin hisse fiyatları üzerine etkisi nötrdür.
 • TÜPRAŞ, Aygaz ve Opet ile Tüpraş'ın'ın yüzde 2 ortağı olan Shell Turcas Petrol'de, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nca (VDK) yürütülen inceleme derinleşti. Şirketlere ait 2009-2013 ilk altı ayı arasındaki dönemde bakanlık kayıtlarına intikal eden akaryakıt ya da vergi kayıp kaçağının tespitine veri teşkil edecek bilgi, belge, ihbar, şikayet, rapor, tespit, araştırma, soruşturma ve diğer bir çalışma olup olmağı bilgisi ile bu konuda mevcut olan bilgi ve belgelere ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, söz konusu bilgi ve belgelerin başkanlıklarına gönderilmesi istendi. ULUSAL marker incelemesi kapsamında şirketlerden alınan numuneler akredite laboratuvarlarda incelenmiş, akaryakıt ve LPG'nin (Lekit Petrol Gazı) öngörülen standartlara uygun olduğu raporlanmıştı.*Hürriyet.
Yukarı