Basından Seçme Haberler

29.08.2013
 • ABD Hazine Bakanı Obama'nın borç limiti konusunda müzakere etmeyeceğini söyledi. Bakan Kongrenin yapması gerekeni son dakika krizine dönüşmeden ve finansal piyasaları belirsizliğe atmaması olduğunu ifade etti.*CNBC.
 • Jackson Hole'da FED yetkilileri %2 büyüme ve 150-200 bin aylık istihdamın Eylül ayında kısmaya başlama kararını destekleyeceğini düşünüyor.
 • ABD ve İngiltere'nin BM'nin onayı olmadan Suriye'ye askeri müdahaleye hazır olduklarını söylemesiyle, Rusya ve batı ülkeleri arasındaki Suriye anlaşmazlık büyüdü.*BloombergHT.
 • Euro Bölgesi'nden gelen toparlanma sinyallerine rağmen özel sektör kredilerindeki düşüş sürüyor. Euro Bölgesi'nde özel sektör kredileri temmuz ayında yüzde 1.9 geriledi.*Euronews.
 • BoJ üyesi Morimoto FED'in yakın bir zamanda tahvil alımlarını sınırlayacağı endişesiyle küresel ekonomide artan belirsizlik gelişmekte olan ülkelerde fon çıkışına neden olduğunu ve bunun sürebileceğini belirtti.
 • Japonya'da Ağustos ayının ilk 10 gününde dış ticaret açığının yıl bazında %89 gerilediği açıklandı. Temmuz ayı perakende satışlar özel tüketimdeki gerileme nedeniyle yıl bazında %0.3 gerileme görülürken büyük perakendecilerin satışları %1.6 geriledi.
 • Çin Merkez Bankası ekonominin banka kredilerine olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olması için seküritizasyon konusunda hız verilmesini ifade etti.
 • Arjantin devlet başkanı, borçların tahville takas edilmesine yönelik kongreye tasarı sundu.
 • Brezilya Merkez Bankası gösterge faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %9'a çıkardı. Ekonomideki büyüme endişelerine rağmen enflasyonu kontrol altında tutmaya yönelik kararlığa vurgu yaptı. Bugün Endonezya merkez bankası faiz kararı verecek.
 • Danıştay'ın, Ceyhan ve Yumurtalık termik santral projeleri için açılan çevresel etki davalarında aldığı durdurma kararı yaygınlaşıyor. Mersin, Adana ve Hatay'da 17 termik santrali ilgilendiren kararın, içtihat haline gelmesi EPDK'nın termik santral lisans başvurularını durdurma ihtimali de bulunuyor.*Hürriyet.
 • Polonya Çevre Bakan Yardımcısı Piotr Wozniak, ABD'li ConocoPhilips şemsiyesi altında bulunan Lane Energy Poland'ın 21 Temmuz'dan bu yana günde 8 bin metreküp kadar kaya gazı çıkarmakta olduğunu söyledi. Polonya, her yıl kullandığı 14 milyar metreküp doğalgazın yüzde 60'ını Rusya'dan alıyor. 38 milyon nüfuslu ülke, kaya gazı sektörüne 2020 yılına kadar 12.5 milyar Euro yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. Polonya Jeoloji Enstitüsü'nün hesaplamalarına göre Polonya'nın 800 milyar ile iki trilyon metreküp arasında kullanılabilir doğalgaz rezervi bulunuyor olabilir. Fransa'da ise hidrolik kırma yasaklandı.*EurActiv.
 • Bakan Taner Yıldız, Türkiye'de inşa edilecek nükleer santralların yapımında tedarikçi olmak için Türk firmalarından yoğun ilgi olduğunu belirtti. Yıldız şöyle konuştu: "Şimdiye kadar envanter anketine 350'ye yakın firma katıldı. Öncelikle hangi firmaların hâlihazırda ne tür ekipmanları hangi kalite standartlarına göre üretmekte oldukları saptanacak".*Sabah.
 • Bakan Ergün, hurda araçlara ilişkin yeni düzenleme modeline ilişkin şu bilgileri verdi: "Yani hem arabasını alalım bir fiyat belirleyelim buna, onun için 3 bin liradan 6 bin liraya kadar, aracın yaşına göre, modeline göre belirlenecek olan fiyatlar olabilir. Arkadaşlarımız böyle bir çalışma çıkardılar. Kaç para senin araban? Al 6 bin lira senin arabana para veriyoruz. Sana kredi imkanları da oluşturalım ama Türkiye'de üretilen araçlardan satın alma yoluyla bu kredi imkanını oluşturmamız gerekiyor ki Türkiye'deki üretimi de teşvik edelim. Çünkü, Türkiye'de şu anda piyasada kullanılan, satın alınan otomobillerin yüzde 75'i ithal otomobiller. Türkiye'de üretilen otomobiller tüketiciyi tatmin etmiyor tam olarak. Dolayısıyla, birçok insan otomobil ihtiyacını ithalat yoluyla karşılıyor. Bununla ilgili çalışmaları arkadaşlarımız son noktaya getirdi. Zannedersem bu çalışmayı artık 2014 yılında biz hayata geçirebiliriz."*Sabah. Yorum: Teşvik 2014 yılı için planlanırken detaylar ise henüz belli değil. Potansiyel teşvikin başta TOFAS olmak üzere 2014 Otomotiv sektör talebini arttırmasını bekliyoruz.
 • Benzin ve motorine bir hafta içinde ikinci zam göründü. Suriye'ye askeri müdahale ve Mısır'daki iç karışıklık nedeniyle artan döviz kuru ile ham petrol fiyatları, motorin ve benzine yeni zammı tetikledi. Motorine, bu gece yarısından sonra 10-12 kuruş, yarın ise benzine aynı düzeyde zam göründü. Zam sonrasında benzinin litre fiyatı, Türkiye genelinde tüm illerde 5 TL'yi aşacak.*Haber Türk.
Yukarı