Basından Seçme Haberler

20.08.2013
 • FED'in büyük bankaları sermayeleri yönünde uyarması bankaların sermaye artırımına zorlanabileceği, temettüyü düşürebileceği ve hisse geri alımlarının azaltılabileceği yorumlarına neden oldu.
 • ABD çalışma bakanlığı Temmuz ayında eyaletlerin yarısından fazlasında işsizlik oranının artış gösterdiği açıklandı.
 • FED 2008 finansal krizinden beri gözetim faaliyetleri nedeniyle oluşan maliyetleri karşılamaya yönelik ülkenin 70 büyük firmasından 440 mn USD toplayacak.
 • ABD'de hisse senedi piyasalarında sert düşüşe neden olan 2011'deki borç limiti krizinin ardından ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew, bu kez böyle bir durumun tekrarı yaşanmadan Kongre'yi 16.7 trilyon dolarlık borç tavanının yükseltmeye ikna etmeye çalışıyor. ABD'nin 2011'de 1.3 trilyon dolar seviyelerindeki bütçe açığının ise bu yıl 642 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.*BloombergHT.
 • Euro Bölgesi'nde verilen mortgage kredileri ikinci çeyrekte %8.8 gerilerken menkulleştirilmiş krediler %8.6 düştü. Bu ekonomi toparlanmasında istikrarsızlığa işaret etti.*FT.
 • Bundesbank aylık raporunda ECB'nin uzun süre düşük faiz uygulamasına ait yol haritasının koşulsuz bir bağlılık olmadığını açıkladı. Raporda fiyat baskılarının güçlü olması durumunda faiz artırımına gitmek için ECB'nin yol haritasının engel olmayacağı belirtildi. Alman ekonomisinin yılın ikinci yarısında yavaşlayan bir büyüme izleyeceği öngörüldü.
 • Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler, ülkesi bir yandan nükleer enerji üretiminden çıkış sürecindeyken Avrupa Komisyonu'nun enerji politikalarına karışmamasını istedi.*EurActiv.
 • Çin Merkez Bankası Başkanı ekonomide sert düşüş yaşanacağı ihtimalini dışlayarak yılın ikinci yarısında para politikasındaki duruşun ufak ayarlamalar haricinde değişmeyeceğini açıkladı.
 • FED'in tahvil alımlarını azaltmaya yönelik planı neticesinde Hindistan Rupisi USD karşısında son 1 yılın en düşük seviyesine gerilerken devlet tahvillerinde faizler sert yükseliş yaşadı.
 • Brezilya Maliye Bakanı Real için taban veya tavan fiyat belirlemeyerek dolar karşısında serbestçe dalgalanmasına izin verileceğini söyledi.
 • Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilya'nın merkez bankası başkanı Alexandre Tombini, politika yapıcıların faiz artışlarını hızlandıracağını tahmin eden traderların swap oranlarını fazla yükselttiğini savundu.*BloombergHT.
 • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım yerli uçak projesinde önce lisansını alacakları bir uçak modelini modifiyelerle 4-6 yıl içinde üreteceklerini ve özgün bir uçak modelinin yerli üretim projesine başlamayı ve 10 yıl içinde tamamlamak istediklerini belirtti.
 • BDDK'nın aylık geliri 1000 liranın altında olan kredi kartı sahiplerinin limitine sınırlama getirme planı 4.5 milyon kişiyi yakından ilgilendiriyor. Bu düşüşle bir anda ‘limiti aşacak' olanların borç hesabını nasıl kapatacağı şu anda belirsiz. BDDK'nın yeni bir tebliğ ile getireceği kredi kartı kullanım sınırlaması bankaların kredi kartını teşvik etmelerini ve tüketicilerin taksitli harcamalarını olumsuz etkileyecek. Kredi kartı kullananların yüzde 60'nın serbest meslek sahipleri olduğunu belirten bankacılık yetkilileri, aylık gelirin nasıl hesaplanacağının bilinmediğini söylediler.*Milliyet.
 • KONYA Şeker'e 985 milyon dolar bedelle satılan Kangal Termik Santralı'nın devir sözleşmesinde imzalar atıldı.*Hürriyet.
 • TCMB, ihracat reeskont kredileri limitinin iki katına yükseltilerek 12 milyar dolara çıkarıldığını ve kredilerin vadesinin uzatıldığını açıkladı. Açıklamada, 'Artırılan ihracat reeskont kredisi limiti paralelinde dış ticaret sermaye şirketleri ve diğer firmalar için kredi kullanım limitleri iki katına yükseltilmiş olup, bu tutarın yarısı 0-120 gün (dahil) vadeli, kalan yarısı ise 121-240 gün (dahil) vadeli kredi başvurularına tahsis edilmiştir' ifadelerine yer verildi. Limit artışları ve sağlanan kullanım kolaylığı çerçevesinde ihracatçılarca TCMB reeskont kredisi imkanının daha fazla kullanılacağı belirtilen açıklamada, TCMB'nin net döviz rezervlerine sağlanan katkının aynı oranda artış göstereceğinin öngörüldüğü ifade edildi.*Yeni Şafak.
 • Star gazetesindeki bir habere göre, ABD, Türkiye dahil toplam 9 ülkeden ithal edilen çelik boru ürünleri hakkında inceleme inceleme yürütecek. Habere göre, Turkiye dahil 9 ülkeden çelik boru ürünlerinin ithalatına antidamping vergisi getirilmesi soz konusu olabilir. Boru ve profil endüstrisi, Erdemir'in 2013 ilk 6 aylık döneminde toplam yurtiçi yassı çelik satışlarının %34'ünü teşkil etmektedir.
Yukarı