Basından Seçme Haberler

15.08.2013
 • FED'in ne yapacağına ilişkin belirsizlik piyasada gerginlik oluşturuyor. Yatırımcılar 18 Eylül'deki FED kararını bekliyor. ABD'li analistler tahvil piyasasının kısmayı fiyatladığını hisse piyasasının ise beklemede olduğunu belirtiyor. 6 Eylül'de açıklanacak istihdam verileri FOMC öncesi takip edilecek önemli veri olacak.*CNBC.
 • FED/Bullard düşük enflasyon ile ilgili endişeli olduğunu tekrar ederek FED'in enflasyon hedefini koruyacak sinyaller vermesi gerektiğini ve kişisel tüketim harcamalarının artması gerektiğine işaret etti.
 • ABD ÜFE verisi Temmuz'da yatay kalarak çok hafif enflasyon baskısına işaret etti. Bu durum FED'in enflasyon hedefine ulaşma yolunda kaygı verici. Düşük enflasyon işletmelerin ve tüketicilerin harcamalarını erteleme etkisi bulunuyor.*CNBC.
 • Euro Bölgesi ikinci çeyrekte yüzde 0.2'lik beklentiyi de aşarak yüzde 0.3 büyüdü ve bir buçuk yıllık ekonomik durgunluktan çıktı. Ancak Avrupa Komisyonu, sürdürülebilir büyüme için ekonomide yapısal reform çabalarının sürdürülmesi gerektiği uyarısında bulundu.*EurActiv.
 • Bütçe disiplini Euro Bölgesi büyümesi arttıkça ön plana çıkıyor.*FT.
 • Japon hükümeti tarafından yayınlanan raporda deflasyon etkisine yönelik artan şirket maliyetlerinin tüketiciye yansıtılacak duruma geldiğinden dolayı daha iyimser olunduğu belirtildi. İstihdam piyasası için toparlanma sinyalleri alındığına işaret edildi.
 • Japonya Maliye Bakanı satış vergisini dengelemek için kurumlar vergisindeki indirimin faydasından şüphe ederek etkisinin hemen görülmeyeceğini belirtti.
 • Merkez bankaları yatırımcıları ikna etmede başarısız kalıyor. İngiltere ve Euro Bölgesinde yükselen faiz oranları nedeniyel yurtdışında Forward Guidance yöntemi sorgulanıyor.*FT.
 • Fitch Rusya'nın BBB notunu teyit ederken görünümünü durağan olarak korudu. Rusya'nın güçlü iç ve dış dengelere sahip olduğu, ödemeler dengesinin fazla verdiği ve genel bütçenin dengeye yakın olduğu vurgulandı.
 • Mısır'da dün yaşanan olaylar sonrası, bölgede iş yapan Türk yatırımcılar endişeli. Şu anda büyük kayıp yaşamayan Türk yatırımcı ve ihracatçıları, ülkenin iç savaşa sürüklenmesinden korkuyor.*Milliyet.
 • Şili'deki dünyanın en büyük bakır madeninde işçiler grev başlattı. İngiltere ve Avustralya'nın ortak maden şirketi Escondida dünyanın bakır ihtiyacının yüzde 7'sini tek başına sağlıyor.*BloombergHT.
 • Türkiye ile Azerbaycan'ın enerji alanındaki dev iş birliği olan TANAP için Türkiye'de yaklaşık 1800 kilometre uzunluğunda 56 inçlik (1422 mm) hat inşa edilecek. Stratejik boru hattının 2018 yılından itibaren başlangıçta yılda 16 milyar metreküp (bcm) doğalgaz taşımaya başlaması planlanıyor. Türkiye, hattan 6 bcm doğalgazı aldıktan sonra, kalan 10 milyar metreküp Avrupa'ya iletilecek. Socar Türkiye Başkanı Yavuz "Türkiye'deki boru hattının yapımında 2 milyon tonluk boru kullanılacak. Boru hattı seçimine yönelik müracaatları alıyoruz, 28 başvuru oldu, bunların 9'u yerli üretici ve müteahhitlerden. 27 Ağustos'a kadar değerlendirmeler devam edecek. Ön yeterlilikten geçmiş olan firmalar ihaleye davet edilecekler. Gerek hatta kullanılacak boruların yerli üretim olması nedeniyle, gerekse boru hattının yapımında yaratılacak istihdam ile yerlilik anlamında da yüksek katma değere sahip bir proje. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında boru siparişini vermiş olmak istiyoruz" dedi.*Hürriyet.
 • RTÜK, 19 yıllık tartışma sonunda geçen nisan ayında yaptığı ulusal frekans ihalesini iptal etti. İhaleye katılan bazı şirketler, rekabet koşullarının oluşmadığı gerekçesiyle Danıştay'a iptal başvurusunda bulunmuşlardı.*Hürriyet.
 • Bakan Erdoğan Bayraktar, konutlardaki net-brüt metrekare arasındaki farkı kontrol altına alacaklarını açıkladı. "100 metrekare evi 200 metrekare diye satma dönemi bitti" diyen Bayraktar, kurallara uymayan inşaat şirketlerini ağır cezaların beklediğini söyledi.*Hürriyet.
 • Bankaların zorunlu karşılıklarda altın oranını artırmasıyla Türkiye'nin altın rezervi ‘dünya ligi'nde son 1.5 yılda 11 basamak birden yükseldi. Dünya Altın Konseyi verilerine göre, Türkiye 441.5 ton altın rezerviyle global ligde 11'inci sıraya yerleşti. 10'uncu sırada 557.7 tonla Hindistan bulunuyor. Merkez Bankası'nın rezervleri 2 Ağustos itibariyle 128.8 milyar dolar seviyesinde. Bankanın rezervlerinin 20 milyar 986 milyon doları ise altın rezervlerinden oluşuyor.*Milliyet.
 • Adana'da bir vatandaşın kullandığı konut kredisi dolayısı ile bankanın tahsil ettiği komisyon ve yeniden yapılandırma ücreti yargıdan döndü. Tüketiciyi haklı bulan mahkeme, paranın iadesine karar verdi. Yargıtay da tüketicinin lehine kararı onadı.*Star.
Yukarı