Basından Seçme Haberler

22.07.2013
 • Obama önümüzdeki haftalarda yapacağı 6 konuşmanın ilki Çarşamba günü olacak. İstihdam ve daha güçlü bir orta sınıf üzerinde duracağı bekleniyor.
 • FED bankaların emtia piyasalarında fiziki alım satıma izin vermesinin ardından işlemleri incelemeye başladı.
 • ECB/Weidmann merkez bankalarının çıkış politikalarını farklı zamanlarda tercih edeceklerini anladığını belirtti.
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel 22 Eylül'de düzenlenecek genel seçimden galip ayrılmaları halinde Türkiye'ye yönelik politikalarının değişmeyeceğini söyledi.*EurActiv.
 • Avrupa Komisyonu, tüketiciler için debit ve kredi kartı kullanmanın maliyetini düşürecek tekliflerini 24 Temmuz'da sunacak. EurActiv'in ulaştığı yasa tasarısı, ödemeler için ücret limitlerini debit kartlar için %0.2, kredi kartları için %0.3 olarak sınırlıyor.*EurActiv.
 • Japonya Başbakanı Abe parlamentonun üst kanadında yapılan seçimlerde sandalye sayısını artırarak büyüme politikalarında ve dış politikada destek sağladı.
 • Çin Merkez Bankası 19 Temmuz'da gösterge faizin yüzde 30 altında seyreden borçlanma maliyetlerindeki taban seviyesi uygulamasını kaldırdıklarını söyledi. PBOC, mortgage faizlerindeki kısıtlamanın ise emlaktaki spekülasyonu önlemek için devam ettirileceğini açıkladı.*BloombergHT.
 • Rusya maliye bakanı G-20 toplantısının temel konusunu niceliksel gevşeme olarak anlatırken küresel düzeyde düşük faiz politikalarının süreceğini ekledi.
  G-20 toplantısında merkez bankalarının çıkış stratejilerinde iş birliği istenirken gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri için kendi sorumluluklarını almaları istendi.
 • Faiz koridoru üst bandında gelecek baz puan müdahalesi için 3 farklı seçenek konuşuluyor. 3 senaryoda da uluslararası gelişmelere bağlı bir dönem piyasaları bekliyor.*Hürriyet.
 • "Kredi kartı ve faiz" gündemiyle toplanacak olan EKK'da, ticari kredi kartı faizlerine getirilecek limit netleştirilecek. Merkez Bankası ve BDDK da ekonomi yönetimine sunmak üzere, limit ve faiz konusunda çeşitli alternatifleri içeren rapor hazırladı. Ayrıca esnafın isyan ettiği ticari kredilerin faiz oranlarının da düşürülmesi bekleniyor. Toplantıda piyasalardaki para çıkışı, dövizdeki hareketlilik, faize karşı nasıl bir politika izleneceği konuları masaya yatırılacak. Dolmabahçe zirvesinde bazı ekonomi kurmayları faizin artırılmamasını, Merkez'in yaptığı döviz alım ihalelerine karşın doların ateşinin neden sönmediği konusunun araştırılması istendi.*Sabah.
 • Yıldızlar SSS Holding, 1.4 milyon abonesi bulunan Osmangazi- Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin hisselerinin tamamını 2010 yılında 485 milyon dolar karşılığında Özelleştirme İdaresi'nden devraldı. Ancak kısa bir süre sonra, şirketin kuracağı 380 megavatlık kömür santrali için EPDK'nın istediği 6 milyon liralık teminatı bulmakta zorlandığına yönelik haberler çıktı. Şimdiyse, enerji kulislerinde mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (OEADAŞ) satışa çıkarıldığı konuşuluyor.*Hürriyet.
 • 475 milyon euro'ya kapasitesi 200 bine çıkan Hyundai Assan İzmit fabrikası, yeni i10'la markayı tam Avrupalılaştıracak. Hyundai Avrupa satışlarının yüzde 90'ı Avrupa üretimi araçlardan oluşacak.*Milliyet.
Yukarı