Basından Seçme Haberler

19.07.2013
 • Bernanke dün yaptığı konuşmada faizlerdeki yükselişin memnun etmediğini söyledi. Riskli pozisyonlardaki azalışın piyasada sıkılaştırıcı etkiye neden olduğunu belirtti. Konut sektörünün faiz artışlarından olumsuz etkilenmemesi için harekete geçebileceklerini ekledi. Tahvil alımlarının azaltılma zamanı için çok erken olduğunu açıklarken Eylül ayındaki toplantıda azalış kararı söylentilerine karşı çıktı. Verilerin halen karışık olduğunu açıkladı. Altın fiyatlarındaki gerilemeyi yatırımcıların daha az endişeli olmalarına bağladı.
 • Moody's ABD'nin AAA notunun görünümünü Durağan'a yükseltti.
 • ABD Hazine Bakanı Lew, G-20 toplantısında Avrupalı ortaklarına büyümeyi desteklemeleri için baskı yapacağını söyledi.*BloombergHT.
 • İngiltere kaya gazı arama ve üretimindeki vergiyi yarıya indiriyor.
 • Portekiz'de hükümete karşı güvensizlik oylaması reddedilirken AB-IMF kurtarma paketine yönelik anlaşma henüz sağlanamadı.
 • Fabrika faaliyetleri orta Atlantik bölgesinde Temmuz ayında 2011 Mart ayından beri en yüksek seviyesine çıktı.*CNBC.
 • Euro Bölgesi'nden ve bazı gelişmiş ülkelerden kaynaklı risklerin, Çin'i etkileme olasılığının devam ettiğini söyleyen IMF heyeti, "Politika yapıcılar gelecekte olası şoklardan korunmak için ekonomideki dengesizliklere odaklanmalı" dedi. İngiltere'ye ise ekonomik büyümesini hızlandırmak için faiz oranlarını düşürme uyarısında bulunan IMF, Euro'nun geleceğiyle ilgili belirsizliğin, İngiliz ekonomisinin iyileşmesinin önündeki en büyük engel olduğuna dikkati çekti.*Sabah.
 • Hindistan başbakanı altın talebinin azaltılması gerektiğini belirtip cari açığı kontrol altına alma taahhüdüne bağlı olduklarını açıkladı. Rupi'deki değer kaybının ihracata destek olacağını da ekledi.
 • G-20 ülkelerinin maliye bakanları bugün Moskova'da toplanıyor. Toplantının ana gündemi büyümeyi sağlayacak yatırımlar için kaynak araştırma konusu olacak.
 • Borsa İstanbul Yönetim kurulu ulusal pazarda işlem gören AFMAS, CELHA, CMENT, DENIZ, FFKRL ve KRTEK hisselerinin ikinci ulusal pazara alınmasına karar vermiştir.
 • 2013 yılına 2B, Mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm yasalarıyla hızlı bir şekilde başlayan gayrimenkul sektörü, havalimanı ve köprü gibi büyük projelerle de hareketlenirken, yılın ilk 6 ayında özellikle kentsel dönüşümün yansımaları görüldü*Milliyet.
 • BDDK kredi kartları ve faktöring yakın takibe almak için özel bir birim kurdu. Bilgi Edinme Daire Başkanlığı banka ve kredi kartları ile finansal kiralama, faktöring şirketlerinin sağladığı bireysel ürün-hizmetlerle ilgili şikâyetleri inceleyecek. Gerek görülmesi halinde yerinde denetim yapacak. Rapor hazırlayacak. İdari para cezası ve adli ceza uygulanmasını öngören durumları tespit ederse konuyu denetim birimlerine bildirecek.*Sabah.
 • İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, PPK'da faizlerin yeteri kadar artırılacağına inandığını belirterek, "Merkez Bankası'nın faizleri çok yükseltmeyecek bir çözüm bulacağına inanıyoruz. Ne 50 baz puan gibi piyasaya yeterli mesaj vermeyecek adımlar atılmalı, ne de 300 baz puan gibi dengeleri bozacak yüksek artırımlar yapılmamalıdır. Faiz koridorunun genişlemesi pratikte piyasadaki işlemlerin koridorun üst sınırına yakın gerçekleşmesine neden olacak" diyerek iş dünyası olarak beklentilerini dile getirdi.*Sabah.
 • Yapılan bir çalışmada otomobil sahipliğindeki artış Rusya'yı 2020 yılına kadar Avrupa'nın birinci ve dünyanın beşinci büyük otomotiv pazarı haline getirmesi bekleniyor. Rus otomotiv pazarının yıllık %6 büyümesi bekleniyor.
Yukarı